Exclusiv OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”
Exclusiv Marius Șumudică a intrat în direct, după ce Edi Iordănescu l-a contrazis
ESP: Atletico de Madrid - UD Las Palmas. La Liga EA Sports. Date 25 Horatiu Moldovan of Atletico de Madrid during the La
Reacția spaniolilor, după ce Horațiu Moldovan a "debutat" pe Metropolitano, dar nu pentru Atletico
Digi Sport Special
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
0 - 1
Du 21.02.2021 18:00

Gaz Metan Mediaș - CFR Cluj 0-1. Campioana, primul succes după 3 jocuri. Buzbuchi, omul meciului, cu "parade la minut"

21.02.2021, 19:50

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

CFR Cluj a reușit prima victorie după 3 etape. A câștigat pe terenul lui Gaz Metan Mediaș în etapa a 24-a, după un meci în care portarul medieșenilor a fost erou, cu peste 12 parade.

Gaz Metan Mediaș - CFR Cluj 0-1. Portarul Buzbuchi, cu peste 12 parade, a fost omul meciului

Buzbuchi și-a început recitalul în minutul 8, la execuția lui Deac, apoi la lovitura liberă a lui Burcă. Chipciu, în minutul 22 și Păun, în minutul 25, nu au nimerit poarta, iar apoi Costache l-a întins pe Buzbuchi.

Același portar a avut o dublă paradă în minutul 34, la șuturile lui Costahe și Păun, iar apoi Debeljuh a greșit o preluare la trei metri de poartă.

Până la pauză, lovitura de cap a lui Deac a fost reținută de portarul Gazului, care a avut apoi o intervenție senzațională la șutul lui Chipciu.

Gaz Metan Mediaș - CFR Cluj 0-1. Campioana e la egalitate cu liderul FCSB

Repriza a doua a început ca și prima, cu CFR în atac, dar Buzbuchi a fost din nou îngerul păzitor, când Păun și Bordeianu nu au putut să înscrie.

După o oră de joc, bomba lui Păun a fost parată de Buzbuchi, până la Vinicius, care nu l-a putut învinge nici el pe fantasticul goalkeeper al Mediașului.

Gazul a dat replica timid, prin Chamed, însă golul a venit în cele din urmă în poarta Gazului și a fost reușit de Omrani, aflat la prima reușită după mai bine de 13 luni.

Rondon și-a încercat și el norocul, dar a tras pe lângă țintă, iar la poarta cealaltă, lovitura de cap a lui Chamed a fost reținută de Bălgrădean. Gaz Metan Mediaș - CFR Cluj s-a terminat 0-1, iar campioana rămâne la egalitate de puncte cu liderul FCSB.

VIDEO cu rezumatul meciului Gaz Metan Mediaș - CFR Cluj:

LIVE VIDEO | Meciul Gaz Metan Mediaș - CFR Cluj, din etapa cu numărul 24 din Liga 1, va fi transmis în direct, de la ora 18:00, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

Medieșenii este pe poziția a 10-a în Liga 1, cu 28 de puncte. În eventualitatea unei victorii, Gaz Metan s-ar apropia la doar patru lungimi de Academica Clinceni și ar intra cu șanse bune în lupta pentru ocuparea unui loc de play-off. În același timp, CFR Cluj nu concepe să facă pași greșiți pentru a nu pierde contactul cu liderul FCSB.

LIVE VIDEO | Gaz Metan - CFR Cluj, ora 18:00, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

Cele două formații ardelene s-au întâlnit de 29 de ori la nivelul Ligii 1: șase victorii Gaz Metan, nouă CFR Cluj și 14 dueluri s-au încheiat la egalitate. În tur, gruparea sibiană a produs surpriza în Gruia, când s-a impus la limită, scor 2-1. Pe teren propriu, Mediașul a obținut cinci victorii, două remize și a fost învinsă în patru rânduri.

De partea cealaltă, CFR Cluj este cea mai bună echipă din România în meciurile din deplasare. Nouă victorii în 11 meciuri a înregistrat campioana en-titre. Cei doi tehnicieni, Mihai Teja și Edi Iordănescu, s-au duelat de patru ori, toate confruntările fiind câștigate de actualul antrenor al clujenilor.

După plecarea lui Dumitru Cardoso, cel mai bun marcator al lui Gaz Metan este Deaconu, cu șase reușite, în timp ce Debeljuh este golgheterul lui CFR, cu șapte goluri.

LIVE VIDEO | Gaz Metan - CFR Cluj, ora 18:00, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• Gaz Metan: Pleșca - Butean, Baco, Yuri, Velisar - Deaconu, Francisco, Chamed - Ze Manuel, Nițu, Valente
  • CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Vinicius, Burcă, Camora - Deac, Hoban, Carnat - Chipciu, Debeljuh, Costache
  • 90+3 fr2

Final de meci. Gaz Metan Mediaș - CFR Cluj 0-1.

• 90+3 cg cg

Omrani primește cartonaș galben.

• 90+2 cg cg

Francisco Junior primește cartonaș galben.

• 90
    Itu primește cartonaș galben.
  • 87 oc oc

Ocazie Mediaș. Chamed primește o centrare bună de la Trif în careu și reia cu capul, dar slab, iar Bălgrădean reține.

• 81 oc oc

Ocazie CFR. Rondon primește o pasă lungă de la Vinicius în careu, preia, driblează scurt și șutează, dar puțin pe lângă poartă.

• 78 s s

Costea intră în locul lui Ciocan.

• 78 s s

Morar intră în locul lui Deaconu.

• 75 g g

GOOOL CFR! Omrani primește o pasă lungă, intră în careu, îl depășește pe Trif și deschide scorul, cu un șut deviat de Baco.

• 73 s s

Rondon intră în locul lui Debeljuh.

• 67 oc oc

Ocazie Mediaș. Chamed șutează din marginea careului, dar exact pe direcția lui Bălgrădean, care reține.

• 62 s s

Omrani intră în locul lui Deac.

• 62 s s

Itu intră în locul lui Costache.

• 61 oc oc

Dublă ocazie mare CFR. Păun șutează tare din unghi, din interiorul careului, Buzbuchi respinge până la Vinicius, care reia cu capul, dar portarul Mediașului este din nou la post.

• 60 s s

Trif intră în locul lui Velisar.

• 57 oc oc

Ocazie CFR. Păun îi așează mingea lui Bordeianu, care trage exact pe direcția portarului.

• 51 cg cg

Ze Manuel primește cartonaș galben.

• 50 oc oc

Ocazie CFR. Deac îi pasează lui Păun în careu, dar șutul acestuia e blocat de Buzbuchi.

Ciocan intră în locul lui Horșia.

Începe repriza a doua.

La pauză, Mediaș - CFR 0-0.

• 44 oc oc

Ocazie CFR. Susic pasează la marginea careului, Deac lasă pentru Chipciu, care șutează pe poartă, dar Buzbuchi are din nou o paradă incredibilă.

• 42 oc oc

Ocazie CFR. Camora centrează în careu, de unde Deac reia defectuos cu capul, iar portarul reține.

• 40 oc oc

Ocazie CFR. Deac îi pasează lui Păun, care prelungește pentru Debeljuh în fața porții, însă preluarea croatului este prea lungă și portarul intervine.

• 34 s s

Ze Manuel intră în locul lui Sarr.

• 34 oc oc

Ocazie CFR. Deac îi pasează lui Costache, care șutează tare, dar portarul Mediașului boxează până la Păun, care reia cu capul, dar același Buzbuchi reține.

• 26 oc oc

Ocazie CFR. Costache șutează din afara careului, dar Buzbuchi respinge.

• 25 oc oc

Ocazie CFR. Susic centrează de pe dreapta, iar Păun reia cu capul peste poartă.

• 22 oc oc

Ocazie CFR. Chipciu trece scurt de Yuri și șutează din careu, dar pe lângă poartă.

• 13 oc oc

Ocazie CFR. Burcă execută o lovitură liberă, dar portarul medieșenilor respinge.

• 9 s s

Păun intră în locul lui Gîdea.

• 8 oc oc

Ocazie CFR. Camora întoarce o minge în careu, de unde Deac, nemarcat în zona punctului de la 11 metri, reia pe poartă, dar Buzbuchi are o intervenție excelentă.