Exclusiv După trei ani, s-a aflat adevărul despre trecerea lui Edi Iordănescu la FCSB
Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi ultrași ai Rapidului rămân în arest
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
1 - 1
Hermannstadt Hermannstadt
Du 04.10.2020 19:30

Gaz Metan - Hermannstadt 1-1. Remiză în derby-ul județului Sibiu, la debutul lui Jorge Costa pe banca gazdelor

04.10.2020, 20:20

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Derby-ul județului Sibiu, Gaz Metan Mediaș - Hermannstadt, s-a terminat așa cum era de așteptat pentru un derby, nedecis, scor 1-1.

Gaz Metan Mediaș - Hermannstadt 1-1. Jorge Costa a debutat pe banca medieșenilor

Oaspeții au ratat pe bandă rulantă în prima repriză. Sîntean l-a făcut pe Buzbuchi să aibă două parade de efect, în minutele 5 și 16, iar peste alte două minute, Droppa a respins din fața porții goale.

Jorge Costa și-a certat elevii, la debutul său pe banca medieșenilor, care au avut prima ocazie abia în minutul 41, iar apoi au deschis scorul după acțiunea personală a lui Dumitru Cardoso.

În partea secundă, echipa lui Ruben Albes a jucat mai legat, iar Jo a fost blocat de Backo. În minutul 58, brazilianul nu a mai ratat ținta și a egalat, iar apoi a mai avut o șansă bună prin Opruț, al cărui șut a ocolit vinclul.

Ultima șansă a meciului le-a aparținut medieșenilor, prin Pambou, dar Figueiredo a scos cu piciorul și Gaz Metan Metan Mediaș - Hermannstadt s-a terminat 1-1.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO | Meciul Gaz Metan - Hermannstadt, din etapa a șasea a Ligii 1, este transmis în direct de la ora 18:30, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

Gaz Metan Mediaș se află la prima partidă după instalarea lui Jorge Costa în funcția de director tehnic. Medieșenii vin după două înfrângeri consecutive, 1-3, pe teren propriu în fața lui Dinamo, și 0-2, la Clinceni. Gazul ocupă poziția a 10-a înaintea acestei confruntări, cu șase puncte adunate în primele cinci etape.

De partea cealaltă, Hermannstadt este într-o formă bună. Formația lui Ruben Albes a legat două victorii înaintea jocului de la Mediaș, 3-1, în fața Chindiei Târgoviște, și 2-1, la Botoșani. Sibienii se află pe locul 8 în clasamentul Ligii 1, c u două puncte mai mult decât adversara de astăzi.

LIVE VIDEO Gaz Metan - Hermannstadt, ora 18:30, pe Digi Sport 1. Confruntări directe

Cele două formații s-au întâlnit de opt ori. Gaz Metan s-a impus de patru ori, s-a înregistrat un rezultat de egalitate, iar Hermannstadt și-a trecut în cont trei victorii. Două din cele trei succese ale formației lui Ruben Albes au venit chiar în primele două dueluri directe.

Hermannstadt s-a impus în dublă manșă, 1-0 și 3-2, în semifinalele Cupei României, în sezonul 2018-2019. Sibienii au pierdut finala în fața Craiovei, dar la finalul acelei stagiuni au reușit promovarea în Liga 1. O singură înfrângere în patru confruntări a suferit Hermannstadt pe stadionul din Mediaș.

LIVE VIDEO Gaz Metan - Hermannstadt, ora 18:30, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

• Gaz Metan: Buzbuchi – Butean, Larie, Baco, Trif – Droppa, Deaconu – Ciocan, Chamed, Velisar – Dumitru
  • Hermannstadt: Cristiano – Scarlatache, Viera,Stoica, Opruț – Romario Pires, Dâlbea – Buzan, Sîntean, Jo Santos – Fortes
  • 77 s s

Elbers intră în locul lui Caiado.

• 74 s s

Roberto Romeo intră în locul lui Ciocan.

• 73 s s

Bastos intră în locul lui Belu Iordache.

• 72 oc oc

Ocazie Mediaș. Pambou e lansat pe centru, dar șutul său e cam slab și Figueiredo scoate cu piciorul.

• 69 oc oc

Ocazie Hermannstadt. După un corner, mingea e respinsă până la Opruț, care șutează puțin pe lângă vinclu.