chirila
Exclusiv Ionuț Chirilă este sigur că FCSB va câștiga SuperLiga și a dat o mulțime de motive
chirila-ionut
Exclusiv Prieten cu Ioan Varga, Ionuț Chirilă a fost întrebat direct dacă o preia pe CFR Cluj
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA FOTBAL CLUB SA - AFC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (11.12.2023)
Gigi Becali a făcut o ofertă pentru starul din SuperLigă și a primit răspunsul imediat
Champions League: Rezumate
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
1 - 1
Academica Clinceni Academica Clinceni
Du 31.10.2021 15:00

Gaz Metan Mediaș - Academica Clinceni 1-1. Elevii lui Ionuț Chirilă obțin in extremis un punct, în prelungiri

31.10.2021, 17:00

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Gaz Metan Mediaș și Academica Clinceni au încheiat la egalitate partida din etapa a 14-a a Ligii 1, scor 1-1.

După o primă repriză în care doar Ronaldo Deaconu s-a apropiat de gol, în minutul 41, cele două echipe au fost mai periculoase la revenirea de la cabine.

Gaz Metan - Academica Clinceni 1-1. Oaspeții egalează în prelungiri

În minutele 60 și 65, Ventura, fotbalistul ilfovenilor, a șutat din poziții periculoase, însă mai întâi șutul său a trecut peste poarta lui Vâlceanu, apoi goalkeeper-ul gazdelor a parat execuția slovacului.

Ilie Poenaru a dat dovadă de inspirație câteva minute mai târziu. L-a introdus pe teren pe Irobiso în locul lui Alceus, iar atacantul a înscris la prima atingere a balonului. Vlad Morar l-a mai pus la încercare pe Ureche, înainte ca trupa lui Ionuț Chirilă să restabilească egalitatea.

În minutul 90+2, Moulin l-a servit excelent pe Cascini, iar lovitura de cap a mijlocașului sud-american l-a lăsat fără replică pe Vâlceanu.

Gaz Metan Mediaș a urcat pe poziția a 12-a, cu 12 puncte, în timp ce Academica Clinceni rămâne ”lanterna roșie”, cu doar patru puncte.

VIDEO Rezumat Gaz Metan - Academica Clinceni 1-1

_________________________________________________________________________________________________

Gaz Metan Mediaș - Academica Clinceni, primul meci de duminică al etapei cu numărul 14 din Liga 1, începe la ora 15:00 și va fi transmis ÎN DIRECT de Digi Sport 1.

Gaz Metan Mediaș - Academica Clinceni, LIVE VIDEO, 15:00, Digi Sport 1. Ilie Poenaru își înfruntă fosta echipă

Va fi ocazia cu care Ilie Poenaru își va înfrunta fosta echipă. Antrenorul a pregătit-o timp de mai bine de trei ani și jumătate pe Academica Clinceni, însă, după un start slab de sezon, a decis în septembrie să părăsească postul și să semneze cu Gaz Metan Mediaș.

Între timp, la Academica a venit Ionuț Chirilă, care a avut un schimb de replici cu fostul antrenor al ilfovenilor, Ilie Poenaru. Chirilă i-a reproșat predecesorului său slabă pregătire fizică a jucătorilor de la Clinceni, în timp ce Poenaru s-a apărat, spunând că este mândru de munca depusă la formația ilfoveană.

Gaz Metan Mediaș are 11 puncte acumulate în primele 13 etape din Liga 1 și se află pe locul 13. De partea cealaltă, Academica Clinceni este într-o situație critică, ocupând ultima poziție din campionat, cu doar trei puncte.

Formația pregătită de Ilie Poenaru vine după eșecul la limită din Cupa României, scor 0-1, contra celor de la Chindia, în timp ce Academica are golaveraj 0-8 în ultimele două jocuri din Liga 1: 0-5 cu Universitatea Craiova și 0-3 cu UTA Arad.

Gaz Metan și Academica Clinceni s-au mai întâlnit de patru ori în Liga 1. Medieșenii au câștigat de două ori, când Edi Iordănescu era antrenorul echipei, ilfovenii s-au impus o dată, iar o partidă, chiar ultima directă, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în ianuarie 2021.

Ionuț Chirilă, deranjat de portarul Ștefan Dobre după ultimul meci al Academicii

La finalul partidei cu UTA Arad, scor 0-1, Ionuț Chirilă nu l-a menajat pe Ștefan Dobre, despre care a anunțat că nu va mai apărea în formula de start.

Partida din ”Ștefan cel Mare” a fost decisă încă din prima repriză, când arădenii au punctat prin Ioan Hora, de două ori, și David Miculescu, cei care au profitat de erorile portarului Ștefan Dobre, înlocuit de Ionuț Chirilă la pauză cu Andrei Ureche.

Eu, în general, îmi apăr jucătorii, am spus că eu cred în ei. Când întâlnești o echipă pragmatică ca UTA, care a obținut anul trecut 90% din puncte afară... Ceea ce s-a întâmplat cu portarul Dobre este hilar. Nu știu ce căuta ieșit din poartă la primul gol. Am continuat să construim jocul, apoi am luat acel gol la care oricine putea s-o scoată. Apoi, a venit al treilea gol...

Eu le dau credit jucătorilor tineri, dar este al patrulea meci, după golurile făcute cadou FCSB-ului, după golul făcut cadou cu Botoșani, după golul făcut cadou lui Nistor la Craiova... A venit un moment în care va trebui să facă o pauză, clar. I-am spus-o și lui, pentru că, atunci când jucătorii nu se simt în siguranță...”, a declarat Ionuț Chirilă.

• 90+3 final
    Final meci Gaz Metan Mediaș - Academica Clinceni 1-1.
  • 90+2 g g
    Gol

Moulin îl găsește excelent pe Cascini în careul medieșenilor, iar argentinianul, cu capul, nu-i lasă nicio șansă lui Vâlceanu.

• 82 oc oc
    Ocazie Gaz Metan Mediaş

Vlad Morar trage de la marginea careului, iar Ureche blochează cu dificultate.

• 71 g g
    Gol

Irobiso, la prima atingere de balon, scapă spre poarta lui Ureche, portarul ilfovenilor respinge prima încercare a atacantului gazdelor, dar balonul îi revine și intră în plasă.

• 70 s s
    Schimbare Gaz Metan Mediaş

Iese Alceus, intră Irobiso.

• 65 oc oc
    Ocazie Academica Clinceni

Același Ventura îl pune la încercare de la distanță pe Vâlceanu. De această dată, slovacul prinde poarta, dar goalkeeper-ul medieșenilor este la post.

• 60 oc oc

Ventura șutează din interiorul careului, însă execuția sa trece mult peste poartă.

• 41 oc oc

Ocazie importantă a Gazului! Deaconu a șutat cu dreptul de la marginea careului, dar nu l-a putut învinge pe Ureche.

Totul a plecat de la o gafă a lui Patriche, care a greșit o interceptare, Sarr a luat balonul, a sprintat spre careu, după care i-a pasat lui Deaconu