Screenshot 2024-04-14 202052
Video Dinamo - Poli Iași 1-0. Ahmed Bani a adus victoria în prelungiri. ”Câinii” sunt pe loc de baraj
botosani
Video FC Botoșani - FCU Craiova 1948 4-1. Gazdele au făcut spectacol și au urcat pe locul 14! Oltenii, în genunchi
Sepsi OSK v Universitatea Cluj - Romanian Cup Final, Sibiu - 24 May 2023
Exclusiv Gigi Becali a primit răspunsul în direct, după ce a anunțat ce fotbalist din SuperLigă vrea să transfere

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

Gaz Metan Mediaș și Academica Clinceni, cele două depunctate din play-out-ul Ligii 1, au făcut un adevărat spectacol în etapa a opta, iar scorul final a fost de 4-3.

Medieșenii au deschis scorul după doar nouă minute de joc, atunci când Gaspar a avansat în flancul drept și i-a oferit pasa decisivă lui Iancu, cel care a trimis cu latul la poarta lui Ureche.

Echipa din Mediaș și-a dublat avantajul în minutul 23 după ce Gaspar a ajuns la un balon respins în careu și nu i-a dat nicio șansă portarului ilfovean.

Două minute mai târziu, ilfovenii puteau reduce din handicap, dar balonul trimis cu capul de Iulian Ștefan a nimerit stâlpul porții lui Bumbar.

Totuși, în minutul 37, ilfovenii au reușit să marcheze prin Jerdea care a profitat de o ezitare din defensiva adversă și a punctat. Două minute mai târziu, tot Jerdea a obținut o lovitură de la unsprezece metri pe care a transformat-o Robert Ion.

În startul reprizei secunde, medieșenii au trecut din nou în avantaj după ce Șteau a transformat un penalty obținut de Domșa.

În minutul 72, egalitatea a fost din nou restabilită, atunci când Massaro a trimis din alunecare, balonul a fost deviat de Avram și apoi a intrat în poarta lui Bumbar.

Totuși, medieșenii au dat lovitura decisivă în minutul 87 prin Felix Mathaus. Acesta s-a înălțat la un balon expediat de la colțul terenului și a trimis cu capul în poarta ilfovenilor.

VIDEO Rezumatul partidei Gaz Metan Mediaș - Academica Clinceni 4-3

Gaz Metan Mediaș - Academica Clinceni este duelul echipelor care la finalul sezonului vor retrograda, ambele formații fiind pe minus la puncte în clasamentul din play-out.

Dacă formația ardeleană a abordat finalul de sezon cu juniorii, din cauza problemelor financiare, ilfovenii au adus în perioada de mercato mai mulți străini, însă care nu au adus niciun plus echipei antrenate de John Ene.

În meciurile directe din sezonul regulat, între cele două formații s-a înregistrat o remiză pe terenul ardelenilor, scor 1-1, în timp ce Academica Clinceni a reușit să se impună în partida de pe teren propriu, scor 2-0.

Situația în clasament

Înaintea meciului de vineri, Gaz Metan Mediaș ocupă ultimul loc în play-out-ul Ligii 1, cu -41 de puncte.

De partea cealaltă, cei de la Academica Clinceni se află pe poziția a 9-a din play-out, cu -11 puncte în clasament.

Gol Gaz Metan Medias

Mathaus se înalță la un balon trimis din corner și trimite cu capul în poarta lui Ureche.

• 83 s
    Schimbare Academica Clinceni Jerdea este înlocuit cu Neagu.