FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (2.04.2023)
Exclusiv Ce se întâmplă, de fapt, cu Eugen Neagoe, dorit de Petrolul: ”Realitatea e asta”
Exclusiv Radu Paraschivescu a reacționat: ”Care sunt meritele lui Neagoe? Dar ale lui Dică? Ține de doza de parodic”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
2 - 1
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Sb 08.05.2021 14:30

Gaz Metan - Astra 2-1. Final nebun la Mediaș. Gazdele au dat lovitura în prelungiri

08.05.2021, 15:27

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Gaz Metan a câștigat cu 2-1 meciul cu Astra și s-a îndepărtat de locurile retrogradabile.

Valentin Gheorghe a avut prima ocazie periculoasă a partidei, cu un șut trimis pe poartă din lovitură liberă, dar Pleșca s-a opus. Astra a rămas în zece oameni după ce Crepulja a văzut al doilea cartonaș galben, în finalul reprizei secunde, și putea primi gol tot dintr-o lovitură liberă, dar Ronaldo Deaconu nu a nimerit spațiul porții.

Horșia a marcat în partea secundă din centrarea lui Butean, după ce a fost lăsat liber în careu. Răduț putea egala în minutul 77, dar Pleșca s-a opus.

Astra a marcat prin Montini, care a reluat cu capul o minge centrată de Bruno în minutul 89. Gazul a avut ultimul cuvânt de spus la Mediaș. Morar a marcat în prelungirile partidei și a stabilit scorul final, 2-1.

Gaz Metan a urcat pe locul nouă, cu 29 de puncte. Astra tremură deasupra locurilor de baraj, cu 24 de puncte, la un singur punct distanță de Viitorul, care va juca mâine cu FC Argeș.

Gaz Metan Mediaș - Astra LIVE VIDEO, 13:30, Digi Sport 1

Recent, medieșenii au scăpat și de o depunctare. Gazul avea o datorie mai veche față de doi jucători. Aceasta a fost achitată, astfel că echipa lui Mihai Teja a scăpat de emoții.

"Cazul este închis prin achitarea sumelor respective încă din data de 19 aprilie. Termenul de astăzi a fost acordat doar pentru confirmarea scriptica a plății, conform regulamentelor disciplinare în vigoare . Prin urmare, dosarul este închis și nu se pune problema unei decizii de depunctarea", se arată în comunicatul emis de medieșeni.

De partea cealaltă, Astra, care începuse bine play-out-ul, se află într-o scădere de formă, cu trei înfrângeri în ultimele patru partide. Formația lui Eugen Neagoe a coborât pe locul 12, cu 24 de puncte și are emoții tot mai mari în privința retrogradării.

"Situaţia se complică foarte tare. Dar am demonstrat că putem să câştigăm împotriva oricărui adversar, chiar dacă urmează trei jocuri foarte grele. Vor fi jocuri foarte echilibrate, oricine poate câştiga.

Am avut 30 de mingi în faţa porţii şi n-am reuşit să marcăm, am avut ocazii clare. Dacă nu ai concentrare în faţa porţii şi dacă faci greşeli cum am făcut noi în apărare, e normal să pierzi meciul", spunea Eugen Neagoe, după meciul cu UTA, pierdut de Astra, scor 1-2.

Clasamentul din play-out

• 90+4 fr2

Final de meci!

• 90+3 cg cg

Galben pentru Balaure.

• 90+1 g

GOOOL Gaz Metan! Morar înscrie cu o lovitură de cap din interiorul careului, profitând de o neatenție în defensiva Astrei.

• 89 g g

GOOOL Astra! Montini egalează dintr-o centrare perfectă a lui Bruno. Italianul trimite cu capul în poarta lui Pleșca.

• 83 oc oc

Bară Astra! Găman trimite cu capul în transversala porții lui Pleșca.

• 78 s s

Boe-Kane este înlocuit de Balaure.

• 77 oc oc

Ocazie de 1-1 pentru Astra! Răduț reia din prima din interiorul careului, cu pământul, dar Pleșca reușește să trimită în corner.