Video Rednic jubilează după UTA - Oțelul 3-1: ”Obiectivul este realizat!”
Etapa 6 Superliga: Hermannstadt-Petrolul
Gaz Metan Medias Gaz Metan Medias
0 - 3
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
Du 06.03.2022 15:00

Gaz Metan - Chindia Târgoviște 0-4. Victorie lejeră pentru trupa lui Emil Săndoi. Florea a reușit o dublă

06.03.2022, 14:52

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Meciul Gaz Metan Mediaș - Chindia Târgoviște, din ultima etapă a sezonului regulat, s-a jucat duminică, iar oaspeții au învins categoric, scor 4-0.

Elevii lui Emil Săndoi au început extrem de hotărâți partida și au modificat tabela de scor după doar cinci minute, prin reușita lui Andrei Șerban.

Gaz Metan - Chindia Târgoviște 0-4. Oaspeții au marcat pe bandă rulantă

Chindia a continuat să atace la fel de mult ca în startul partidei, iar Daniel Florea a dublat avantajul echipei sale, în minutul 34. După alte doar trei minute, același Florea a mai punctat o dată, adjudecându-și dubla.

După pauză, târgoviștenii au mai scăzut ritmul, dar tot au mai reușit să puncteze o dată. Doru Popadiuc a marcat cu un șut deviat la doar un sfert de oră după ce a fost introdus pe teren și a stabilit scorul final.

Astfel, la finalul sezonului regulat, Chindia a reușit să termine pe locul 11. De partea celalată, medieșenii au încheiat pe ultima poziție.

VIDEO cu rezumatul meciului Gaz Metan - Chindia Târgoviște 0-4:

Gaz Metan Mediaș - Chindia Târgoviște. Ardelenii nu se mai retrag acum din campionat

Medieșenilor li s-au luat 10 puncte din cauza restanțelor financiare, au ajuns la egalitate cu ultima clasată, Academica Clinceni, și au rămas fără aproape tot lotul de la începutul campionatului.

Ardelenii au luat însă o decizie de ultimă oră. Deși se știa că echipa se va retrage din campionat după acest meci, se pare că jucătorii ar dori să încerce să continue până la finalul sezonului, așa cum a anunțat brazilianul Eric, fost jucător al medieșenilor.

De cealaltă parte, Chindia vine după o victorie la limită cu UTA, scor 1-0, iar singura miză a târgoviștenilor ar fi o clasare mai sus, care i-ar asigura un meci pe teren propriu în plus față de echipele pe care le-ar depăși.

"Întâlnim o echipă cu probleme. Ne pare rău că sunt echipe care ajung în situații de genul ăsta. Nu aș vrea totuși să comentez ce se întâmplă acolo. Pe noi ne interesează punctele puse în joc. Este o luptă acerbă, ca și în play-off. Orice punct este important pentru noi", a spus antrenorul Chindiei, Emil Săndoi.

Chindia se află pe locul 12, cu 32 de puncte, iar medieșenii sunt ultimii, la egalitate cu Chindia, cu 14 puncte.

Gaz Metan Mediaș - Chindia Târgoviște, echipele probabile

Gaz Metan Mediaș: Grosz - Maxim, Kanda, Mathaus, Țala - Șteau, Francisco, Harfaș, Iancu, Costea - Gașpar
Antrenor: Flavius Boroncoi

Chindia Târgoviște: Căbuz - Butean, Iacob, Pițian, Dinu - Popadiuc, Dulca, Passaglia, Atanase - Sila, Florea

Gol Chindia Targoviste

Popadiuc șutează iar mingea, deviată, îl învinge pe Grosz.

• 75 s

Covaci intră în locul lui Ursu.

• 69 oc
    Ocazie Chindia Targoviste

Sila șutează pe poartă, dar Grosz parează.

• 67 oc

Popadiuc încearcă să marcheze la colțul scurt, dar nu nimerește cadrul porții.

• 62 s

Popadiuc intră în locul lui Chunchukov.

Tala intră în locul lui Steau.

Matricardi intră în locul lui Avram.

Junior Francisco intră în locul lui Harfaș.

• 45 oc
    Ocazie Gaz Metan Medias

Avram șutează din unghi, dar Căbuz reușește să respingă mingea în lateral.

• 44 oc

Andrei Șerban scapă în flancul drept, centrează la 11 metri pentru Florea, însă șutul acestuia trece pe lângă poarta lui Grosz.

• 37 g

Daniel Florea profită de ieșirea greșită a lui Grosz și marchează din cădere, cu latul, în poarta goală.

• 34 g

Daniel Florea vine fără marcaj la colțul lung și marcheză cu o lovitură de cap, din plonjon.

• 24 cg
    Cartonaş galben Chindia Targoviste

Tsvetelin Chunchukov primește un avertisment meritat, după ce și-a călcat un adversar.

• 5 g

Andrei Șerban marchează primul său gol în Liga 1, după ce profită de ezitările lui Grosz.