claudiu-niculescu0
Video Schumacher și Niculescu, reacții dure după Mioveni - Șelimbăr 0-0: ”Nu mi-a plăcut absolut nimic!” / ”E greu!”
FOTBAL:CS MIOVENI-CSC SELIMBAR, PLAY OFF LIGA 2 CASA PARIURILOR (15.04.2024)
Video CS Mioveni - CSC Șelimbăr 0-0. Echipa lui Claudiu Niculescu a rămas pe locul secund în play-off-ul din Liga 2

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

CS Mioveni s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la Gaz Metan Mediaș, în etapa a patra din play-out-ul Ligii 1.

Prima ocazie mare a celor de la CS Mioveni a venit în minutul 7 când Buziuc a executat o lovitură liberă de la mare distanță și a încercat poarta lui Grosz, însă balonul a trecut puțin pe lângă poartă.

Elevii lui Pelici au deschis scorul în minutul 16, prin Bogdan Rusu care a înscris de la punctul cu var. Penalty-ul a fost obținut de Tomczyk care a fost faultat de Grosz în încercarea acestuia de a repara o greșeală imensă a lui Maxim.

Șerbănică a avut o ocazie foarte bună în minutul 20, dar șutul său a trecut peste transversala lui Grosz.

Cei de la CS Mioveni și-au dublat avantajul în minutul 24. Rădescu i-a pasat în careu lui Tomczyk, iar atacantul polonez a șutat și l-a învins pe Grosz.

Argeșenii au mai irosit o șansă importantă în minutul 32 când Tomczyk a nimerit bara porții celor de la Gaz Metan Mediaș, balonul a fost respins până la Buzic în fața porții, dar acesta a trimis cu latul peste transversală.

De la meciul Gaz Metan Mediaș – CS Mioveni nu au lipsit nici fazele litigioase. În minutul 60, jucătorii lui Pelici au cerut penalty la un henț comis de Mathaus în careu, dar centralul partidei a lăsat jocul să continue.

În cea de-a doua repriză, medieșenii au fost mai periculoși. În minutul 69, Maxim a centrat din lovitură liberă, Covaci a preluat balonul și a șutat, dar balonul a fost parat de Popescu.

Gazdele au redus din diferență în minutul 80, când Mathaus s-a înălțat la o centrare expediată de Costea și a trimis cu capul la poarta lui Popescu.

VIDEO Rezumatul partidei Gaz Metan Mediaș - CS Mioveni 1-2

Problemele financiare din acest sezon a destrămat lotul celor de la Gaz Metan Mediaș, care se vede nevoită să termine stagiunea cu mulți juniori în echipă și cu șanse infime de a scoate rezultate pozitive.

Retrogradarea este deja o certitudine, iar jucătorii rămași nu au decât varianta de a evolua pentru a-și apăra blazonul.

De cealaltă parte, CS Mioveni are nevoie de puncte pentru a spera să evite barajul de rămânere în Liga 1. Momentan, trupa lui Alexandru Pelici se află pe locul 7 în clasamentul play-out-ului, primul care duce la baraj.

Totuși, distanța față de locul 6 este de doar 3 puncte, pe care speră argeșenii să le acumuleze la partida cu Gaz Metan.

În sezonul regulat, cele două formații și-au împărțit punctele. Mai întâi, a fost o victorie e Mediașului, 1-0, după care la Mioveni s-au impus gazdele, tot cu 1-0.

• 85 s

Voinea este introdus în locul lui Tomczyk.

• 80 g
    Gol Gaz Metan Medias

Mathaus se înalță la o centrare expediată de Costea în interiorul careului și trimite perfect cu capul în poarta lui Popescu.

Ocazie Gaz Metan Medias

Maxim centrează din lovitură liberă, Covaci preia balonul și șutează, dar șutul este blocat de Popescu.

• 61 s

Blănaru a fost introdus în locul lui Buziuc.

• 60 oc
    Ocazie

Rădescu a șutat la poarta lui Grosz, iar balonul a lovit brațul lui Mathaus. Jucătorii de la CS Mioveni au cerut penalty, dar Andrei Moroiță a lăsat jocul să continue.

Kanda este înlocuit cu Țala.

• 32 oc
    Ocazie CS Mioveni

Tomczyk șutează în bară de la marginea careului, balonul ajunge la Buziuc în fața porții, dar acesta trimite cu latul mult peste transversală.

• 24 g
    Gol CS Mioveni

Rădescu pasează în careu, balonul ajunge la Tomczyk care șutează și îl învinge pe Grosz.

• 20 oc

Rădescu îi pasează în spate lui Șerbănică, acesta șutează din afara careului puțin pe lângă poartă.