claudiu-niculescu0
Video Schumacher și Niculescu, reacții dure după Mioveni - Șelimbăr 0-0: ”Nu mi-a plăcut absolut nimic!” / ”E greu!”
FOTBAL:CS MIOVENI-CSC SELIMBAR, PLAY OFF LIGA 2 CASA PARIURILOR (15.04.2024)
Video CS Mioveni - CSC Șelimbăr 0-0. Echipa lui Claudiu Niculescu a rămas pe locul secund în play-off-ul din Liga 2
halkan-calhanoglu
Vedeta de 40.000.000€ a lui Inter care a fredonat ”Made in Romania”, pusă pe glume: ”Valorez mai puțin decât o cafea”
LIVE Liga Digi Sport
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
1 - 0
Mioveni Mioveni
Sb 17.07.2021 19:30

Gaz Metan Mediaș - CS Mioveni 1-0. Ardelenii, victorie chinuită, din penalty, cu nou-promovata, care a ratat mult pe final

17.07.2021, 20:20

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Gaz Metan Mediaș a avut un meci mai greu decât se aștepta cu nou-promovata CS Mioveni, mai ales pe final. Ardelenii s-au impus, în prima etapă a sezonului, cu 1-0, din penalty, însă au avut emoții dup ce au au rămas în 10 oameni și au fost aproape să fie egalați.

Gaz Metan Mediaș - CS Mioveni 1-0, în prima etapă

Meciul a început cu Mediașul la timonă. Morar a ratat prima șansă, iar în minutul 14, Chamed a deschis scorul din penalty. Același Morar a ratat apoi o șansă imensă pentru Gaz, iar primele ocazii ale Mioveniului au venit abia în minutele 39 și 45.

În repriza a doua, ardelenii au rămas în 10 oameni, din minutul 77, după intrarea criminală a lui Yuri asupra lui Blănaru. Argeșenii s-au aruncat în atac, în căutarea egalării. Pe final, Andrei Cristea a ratat o șansă rarisimă, iar în minutul 85, Scarlatache nu a nimerit poarta și Gaz Metan Mediaș - CS Mioveni s-a terminat 1-0.

VIDEO cu rezumatul meciului Gaz Metan Mediaș - CS Mioveni 1-0:

Gaz Metan Mediaș se va duela în prima etapă a noului sezon din Liga 1 cu CS Mioveni, echipa recent promovată în primul eșalon din România.

Partida poate fi urmărită în direct de la ora 18:30 pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

Gaz Metan Mediaș - CS Mioveni, LIVE TEXT, ora 18:30, pe Digi Sport 1

CS Mioveni a dat lovitura în această vară după ce au învins FC Hermannstadt la baraj, cu scorul de 2-1, și au promovat în Liga 1.

Performanța elevilor lui Alexandru Pelici este cu atât mai remarcabilă după situația dificilă în care se află clubul din cauza problemelor financiare.

Înaintea partidei cu Gaz Metan Mediaș, Pelici a declarat că elevii săi sunt capabili să facă o figură frumoasă în Liga 1, mai ales că au fost transferați și jucători care aduc un plus de experiență echipei.

Un loc unde mi-am dorit foarte mult să ajungem. Suntem pregătiți să abordăm acest început de campionat cu optimism. În mare parte, lotul a rămas cel care a dus greul în Liga 2 și care a reușit această performanță frumoasă de a promova în Liga 1.

Au mai apărut jucători pe care am considerat că este necesar să îi aducem, care să aducă un plus de experiență și valoare să putem face față rigorilor Ligii 1. Mergem cu optimism la Mediaș, echipele încă se reglează, dar ne dorim să începem cu dreptul”, a declarat Pelici la conferința de presă premergătoare partidei.

De cealaltă parte, Mihai Teja, tehnicianul de la Gaz Metan Mediaș consideră că partida cu CS Mioveni va fi foarte dificilă, chiar dacă echipa oaspete este abia promovată din Liga 2. Teja a declarat că elevii săi sunt încă într-o etapă de adaptare pentru că au venit jucători străini care nu își cunosc încă foarte bine colegii.

Nu va fi un meci ușor. Trebuie să fim foarte atenți chiar dacă jucăm acasă. Va fi greu. Nicio echipă nu cred că este pregătită. Jucătorii care vin din străinătate se adaptează mai greu. Ei nici nu știu cum îi cheamă pe ceilalți jucători”, a declarat și Mihai Teja.

Gaz Metan Mediaș - CS Mioveni, LIVE TEXT, ora 18:30, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

Gaz Metan Mediaș: Buzbuchi - Yuri, Trif, Velisar - Horșia, Moura, Filip, Dogaru, Grădinaru - Chamed, Morar

CS Mioveni: Popescu - Oancea, Iacob, Balaur, Scarlatache - Vereș, Alexandrescu - Coșereanu, Massaro, Cristea - Blănaru

• 90+2 cg cg

Roberto Romeo primește cartonaș galben.

• 90 oc oc

Ocazie Mioveni. Oancea centrează în careu, iar Blănaru reia cu capul peste poartă.

• 86 s s

Burnea intră în locul lui Șerbănică.

• 85 oc oc

Ocazie Mioveni. Toma trage din marginea careului, Scarlatache deviază cu capul, dar nu nimerește poarta.

• 80 s s

Horșia intră în locul lui Iancu.

• 79 oc oc

Ocazie Mioveni. Andrei Cristea ratează un șut, mingea ajunge la Oancea, care îi așează mingea lui Dumitriu, acesta șutează în blocaj, dar balonul ricoșează la același Cristea, însă veteranul din atacul Mioveniului nu reușește să devieze cu călcâiul până la Blănaru și portarul reține.

• 78 s s

Felix Mathaus intră în locul lui Gabriel Moura.

• 77 s s

Massaro intră în locul lui Rusu.

• 77 cr cr

Yuri primește cartonaș roșu după un atac cu talpa la Blănaru.

• 76 s s

Coșereanu intră în locul lui Rădescu.

• 59 s s

Andrei Cristea intră în locul lui Panait.

• 59 s s

Oancea intră în locul lui Balaur.

• 59 cg cg

Pereira primește cartonaș galben.

• 58 s s

Sarr intră în locul lui Vlad Morar.

Izata Pereira intră în locul lui Lixandru.

Începe repriza a doua.

La pauză, Gaz Metan Mediaș - CS Mioveni 1-0.

• 45 oc oc

Ocazie Mioveni. Dumitriu șutează, mingea e deviată de Filip și ajunge la Toma, care trage în același Filip.

• 40 s s

Iancu intră în locul lui Chamed.

• 39 oc oc

Ocazie Mioveni. Blănaru, aflat în merginea careului, e blocat în momentul șutului, mingea ricoșează la Toma, care trage pe lângă poartă.

• 19 oc oc

Ocazie uriașă Mediaș. Iacob greșeste și pasează la adversarul său, Grădinaru, care îi trimite lui Vlad Morar, dar acesta ratează exasperant.

• 14 gp gp

GOL Mediaș! Chamed transformă lovitura de pedeapsă.

• 13 p p

Penalty pentru Mediaș, la un henț al lui Iacob.

• 8 cg cg

Lixandru primește cartonaș galben.

• 6 oc oc

Ocazie Mediaș. Roberto Romeo șutează din marginea careului, portarul respinge până la Vlad Morar, care trage peste poartă.