Dinamo
News Alert Sancțiunea a fost suspendată! Dinamo și UTA vor putea evolua cu spectatori în ultimele două etape din play-out
FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Foto Dinamo se află la retrogradare, dar în 2023 a câștigat 9 milioane de lei. Creștere uriașă la încasările din bilete
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
Gaz Metan Medias Gaz Metan Medias
0 - 1
Dinamo Dinamo
Vi 22.04.2022 20:00

Gaz Metan Mediaș - Dinamo 0-1. Victorie cu mari emoții pentru ”câini”

22.04.2022, 21:52

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Dinamo a câștigat la limită duelul cu Gaz Metan Mediaș, scor 1-0, din etapa cu numărul șase din play-out-ul Ligii 1.

În clasamentul din play-out, Dinamo ocupă locul opt, cu doar 16 puncte, în timp ce Gaz Metan Mediaș suferă din cauza depunctărilor, ajungând la -25 de puncte.

Vlad Morar a executat promițător o lovitură liberă, dar balonul a trecut puțin peste poarta medieșenilor.

Răuță putea înscrie în minutul 19, când a șutat din prima cu latul la poarta lui Bumbar, dar balonul a fost deviat și a ieșit în afara terenului.

Câteva minute mai târziu, Matei a expediat un șut bun din afara careului, dar balonul a trecut puțin pe lângă poartă. Bumbar a avut o intervenție foarte bună în minutul 32, la șutul de la marginea careului al lui Pierret.

Grădinaru a zguduit bara porții lui Bumbar atunci când a centrat de la colțul careului. Unicul gol al partidei a venit pe finalul primei reprize, în minutul 41. Matei a centrat foarte bine de la colțul terenului, iar Carp s-a înălțat și a trimis cu capul în poarta lui Bumbar.

Chiar din primele secunde ale reprizei secunde, Matei a trimis din lovitură liber direct spre poarta lui Bumbar, dar balonul a lovit transversala.

Portarul medieșenilor s-a făcut din nou remarcat în minutul 56, când a avut o paradă splendidă la șutul lui Bordușanu.

Kanda putea puncta pentru Gaz Metan Mediaș în minutul 71, atunci când s-a înălțat la o centrare și a trimis cu capul pe lângă poarta apărată de Mihai Eșanu.

Pe finalul partidei, Dinamo putea marca din nou, atunci când Jovanovic i-a pasat în careu lui Bordușanu care a șutat foarte bine, însă Bumbar a avut încă o paradă de zile mari.

VIDEO Rezumatul partidei Gaz Metan Mediaș - Dinamo 0-1

Trupa pregătită de Dusan Uhrin este deja împăcată cu gândul că va juca la baraj, iar tehnicianul a recunoscut că se folosește de partidele rămase pentru a pregăti meciurile de rămânere în Liga 1.

Etapa precedentă, gazdele au fost umilite pe noul stadion din Giulești de către Rapid, care a învins cu 8-0 și a stabilit scorul campionatului cu tinerii jucători de la Gaz Metan.

Dinamoviștii au fost și ei învinși de către CS Mioveni cu 0-2, iar speranțele de o salvare directă s-au spulberat în urma acestui rezultat.

În ultima partidă a sezonului regulat, Dinamo a învins-o în Ștefan cel Mare pe Gaz Metan Mediaș, 4-0, datorită unor goluri marcate de Ivanovski, Bordușanu și Gabriel Torje în două rânduri.

Clasament Liga 1

Clasamentul play-out-ului Ligii 1 / Foto: Profimedia
  • 90+4 final
  • 90+3 s
    Schimbare Dinamo

Crețu este introdus în locul lui Bordușanu.

• 90+2 oc
    Ocazie Dinamo

Jovanovic îi pasează în careu lui Bordușanu, dar Bumbar mai are o paradă spectaculoasă.