Mesajul emoționant al lui Edi Iordănescu, după ce Moruțan s-a accidentat grav și va rata EURO
(SP)ROMANIA BUCHAREST FOOTBALL FRIENDLY MATCH ROMANIA VS NORTHERN IRELAND
Video I s-a fixat termen limită lui Edi Iordănescu. Selecționerul, obligat să dea un răspuns legat de viitorul său
andrei-vlad
Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
2 - 0
Botoşani Botoşani
Du 07.04.2019 18:30

Gaz Metan Mediaș - FC Botoșani 2-0. Larie și Olaru au adus a 4-a victorie în 4 etape de play-out

07.04.2019, 19:15

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Gaz Metan Mediaș - FC Botoșani 2-0 VIDEO. Echipa lui Edi Iordănescu a ajuns la 4 victorii din tot atâtea meciuri disputate în play-off, după ce a învins pe propriul teren pe FC Botoșani. Ionuț Larie și Darius Olaru au marcat cele două goluri ale medieșenilor.

Gaz Metan a revenit pe prima poziție în play-out, după victoria în fața Botoșaniului. Medieșenii au început tare partida și puteau să deschidă scorul încă din minutul 2. Olaru a tras puternic din interiorul careului de 16 metri, dar Fraisil a scos de sub transversală. Deschiderea scorului a venit în minutul 13. Larie l-a învins pe Fraisil cu o lovitură de cap, după un corner.

Replica jucătorilor lui Ciobotariu a venit abia în repriza secundă. Oaidă a trimis peste transversală, din marginea careului, iar Golofca a cerut penalty după intervenţia lui Marius Constantin.

Patache a fost aproape să smulgă un punct pentru Botoșani, dar nu a prins spațiul porții. În prelungiri, Dragoş Olaru a marcat și a stabilit scorul final, 2-0 pentru Gaz Metan. Cu acest succes, medieşenii s-au distanțat la 9 puncte de FC Botoşani.

Știrea inițială

Gaz Metan și FC Botoșani au avut parcursuri diferite în cele trei etape disputate până acum în play-out. Dacă medieșenii au mers ”ceas” și au obținut maximum de puncte, în schimb, moldovenii se chinuie, deși, la un moment dat, pe final de sezon regulat, aveau gânduri de play-off. Trupa lui Liviu Ciobotariu a înregistrat deja două eșecuri și a obținut doar un egal, căci despre victorii nu e cazul.

Pentru botoșăneni meciul de azi este foarte important. Un nou eșec nu ar face decât să-i azvârle pe oaspeți în lupta pentru evitarea retrogradării. În acest moment, Botoșani are cu doar două puncte mai multe decât Hermannstadt, echipă aflată pe loc de baraj.

În schimb, medieșenii au ambiția de a termina play-out-ul pe primul loc și de a continua parcursul impecabil de până acum din această față a competiției.

• 90+4 fr2

Final de partidă. Gaz Metan - FC Botoșani 2-0, goluri Larie și Olaru

• 90+3 g g

GOOOOL GAZ METAN! GOOOL OLARU! Decarul Gazului risipește emoțiile și medieșenii vor bifa a 4-a victorie în tot atâtea etape de play-out

• 85 cg cg

Miron face o intervenție dură la 40 de metri de propria poartă și vede cartonașul galben

• 84 oc oc

OCAZIE BOTOȘANI! Patache a încercat o centrare, dar mingea capătă o traiectorie ciudată și este aproape să intre în plasa lui Pleșca

• 83 fm fm

BOTOȘANI CERE PENALTY! Marius Constantin are o intervenție imprudentă în careu, asupra lui Golofca și moldovenii cer penalty. Centralul Bîrsan lasă jocul să continue

• 80 s s

Modificare la Botoșani. Buș intră în locul lui Oaidă

• 80 s s

Schimbare la Gaz Metan. Ivanov intră în locul lui Caiado

• 77 cg cg

Bușu îl faultează pe Golofca la marginea careului de 16 metri și este avertizat. Moldovenii cer penalty, dar reluările au arătat că intervenția jucătorului de la Gaz Metan a avut loc în afara careului

• 73 cg cg

Luis Aurelio vede și el cartonașul galben

• 68 fm fm

Lorand Fulop trage de la marginea careului de 16 metri, dar mingea merge peste poartă

• 65 s s

Modificare la FC Botoșani. Lorand Fulop intră în locul lui Mihai Roman

• 60 cg cg

La mai puțin de un minut de când a intrat pe teren, Enriko Papa a văzut cartonașul galben

• 33 s s

Modificare la Gaz Metan. Iese Roberto Romeo, accidentat, și intră Bradley Diallo

• 26 fm fm

Ogenda trage din lovitură liberă, dar mingea nu-i pune probleme lui Pleșca

• 26 cg cg

Marius Constantin este primul fotbalist avertizat în această partidă

• 13 g g

GOOOL GAZ METAN! GOOL LARIE! Fundașul gazdelor a deschis scorul cu o lovitură de cap din 6 metri, după o centrare a lui Chamed

• 10 oc oc

OCAZIE GAZ METAN! Fraisl este din nou la post și respinge în corner un șut trimis de Chamed de la 16 metri

• 6 fm fm

Chamed reia cu capul, după o centrare venită dintr-o lovitură liberă, dar Fraisl prinde fără probleme

• 3 oc oc

OCAZIE GAZ METAN! Darius Olaru face o preluare de efect în careul moldovenilor și trage din drop, dar Fraisl este la post și scoate de sub transversală