FOTBAL: POLI IAȘI - FC PETROLUL PLOIEȘTI, SUPERLIGA SUPERBET (02.10.2023)
”Strigătul” de disperare al lui Florin Pîrvu, după eliminarea lui Ricardinho din FC Voluntari - FCU Craiova 0-0
FOTBAL:FC VOLUNTARI-FC U CRAIOVA, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (23.04.2024)
Video FC Voluntari - FCU Craiova 0-0. Cele două formații rămân în zona retrogradării
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Live Video&Text FC Botoșani - Dinamo 1-1, ACUM pe Digi Sport 1. ”Câinii” restabilesc egalitatea și rămân în 10

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

FC Voluntari s-a impus în fața celor de la Gaz Metan Mediaș cu scorul de 2-1 în etapa a opta din Liga 1.

Medieșenii au început foarte bine prima repriză. În minutul 4, Adama Sarr a trimis din interiorul în stânga lui Popa, dar goalkeeper-ul a avut o intervenție bună și a reușit să păstreze scorul intact.

Briceag și-a încercat și el norocul în minutul 12 cu un șut de la distanță, dar balonul a trecut peste poartă.

Pe finalul primei reprize, elevii lui Teja au avut o șansă foarte bună, atunci când Morar a încercat să marcheze cu capul, dar balonul a ”evitat” poarta.

La începutul celei de-a doua reprize, Deaconu a centrat foarte bine, dar Yuri a reluat cu capul pe lângă poartă.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 58, atunci când Costin a pasat în interiorul careului, iar Rață a trimis din prima. După golul ilfovenilor, suporterii celor de la Gaz Metan Mediaș s-au dezlănțuit și au început să scandeze împotriva antrenorului Mihai Teja.

În minutul 73, medieșenii au reușit să egaleze, după centrarea lui Deaconu și finalizarea cu capul a lui Yuri.

Cu toate acestea, ilfovenii au stabilit rezultatul final în minutul 81, atunci când Costin a înscris cu capul din centrarea lui Rață.

După această partidă, în clasamentul Ligii 1, Gaz Metan Mediaș este pe locul 15, cu doar patru puncte, iar FC Voluntari ocupă poziția a șaptea, cu 12 puncte.

VIDEO Rezumatul partidei Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari 1-2

Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari, 18:15, LIVE VIDEO, Digi Sport 1. Gazdele, cea mai slabă formă din campionat

Înainte de acest meci, gazdele se situează pe locul 15, penultimul din primul eșalon românesc. Echipa lui Mihai Teja are un egal și patru înfrângeri consecutive în campionat, cea mai slabă formă dintre toate echipele participante în acest sezon de Liga 1. Mai mult, medieșenii au pierdut categoric și partida amicală desfășurată recent în compania celor de la CFR Cluj, 0-6.

De partea celalată, echipa lui Liviu Ciobotariu se află pe poziția a unsprezecea, după un parcurs cu rezultate mixte. În ultimele cinci etape, oaspeții au bifat trei victorii și două înfrângeri. Ilfovenii au disputat și ei un amical în pauza competițională recentă, în compania celor de la CSA Steaua. Deși a fost condusă la pauză cu 1-0, FC Voluntari a întors rezultatul în partea a doua, impunându-se cu 2-1.

În ultima confruntare directă, disputată tot pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaș, echipele au înregistrat un rezultat de egalitate, 1-1.

Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari, 18:15, LIVE VIDEO, Digi Sport 1. Echipele probabile

Gaz Metan Mediaș: Vâlceanu - Velisar, Filip, Matricardi, Romeo - Dragoș, Moura - Grădinaru, Deaconu, Chamed - Irobiso

Antrenor: Mihai Teja

FC Voluntari: Popa - Briceag, Armaș, Tamaș, Ricardinho - Droppa, Achim - Gheorghe, Rata, Lopes - Nemec

Antrenor: Liviu Ciobotariu

• 90+4 fm

Final de meci!

• 81 g g

Gool FC Voluntari! Costin marchează cu capul din centrarea lui Rață.