Screenshot 2024-01-21 173239
Reacția lui Bogdan Andone, după ce FC Botoșani a fost egalată de Hermannstadt în prelungiri în superioritate numerică
(SP)ROMANIA BUCHAREST FOOTBALL FRIENDLY MATCH ROMANIA VS NORTHERN IRELAND
Video I s-a fixat termen limită lui Edi Iordănescu. Selecționerul, obligat să dea un răspuns legat de viitorul său
Dan Petrescu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv ”A semnat din mașină”. Toate condițiile puse de Dan Petrescu au fost acceptate pe loc

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Gaz Metan Mediaș - Hermannstadt 1-1. Echipa lui Edi Iordănescu pierde puncte mari în lupta pentru primele locuri. Derby-ul judeţului Sibiu s-a terminat la egalitate.

La Mediaş, oaspeţii au început mai bine. În minutul 6, Petrescu a ratat prima ocazie a meciului. Apoi, Fofana a fost tras de tricou în careu, dar arbitrul a acordat fault în atac.

Neagoe a mutat inspirat la pauză

Eugen Neagoe a fost inspirat la începutul reprizei a doua. L-a trimis pe teren pe Dumitriu, care a avut nevoie de cinci minute pentru a deschide scorul. Sibienii nu s-au bucurat foarte mult de avantaj, pentru că Olaru, care din iarnă va merge la FCSB, şi-a trecut în cont un gol superb.

Sergiu Buș a lovit bara

Sergiu Buş putea să aducă trei puncte medieşenilor, dar bara s-a opus. La ultima fază, portarul sibienilor a salvat excelent, iar echipa lui Neagoe a plecat cu un punct de la Mediaş.

Gaz Metan joacă în deplasare la Sepsi în etapa a 16-a, iar Hermannstadt are meci acasă cu Viitorul.

Știrea inițială.

Gaz Metan Mediaș a pierdut puțin din turație în ultimele două meciuri, când a reușit doar o remiză și o înfrângere în Liga 1, iar meciul cu Hermannstadt e așteptat cu mare interes, mai ales că e un adevărat derby al județului Sibiu.

Medieșenii sunt pe locul 4, în timp ce rivalii lor stau prost în clasament, pe locul 12. Echipa lui Edi Iordănescu joacă bine pe teren propriu, acolo unde are o singură înfrângere, patru victorii și un egal.

Este și un meci al orgoliilor, deoarece Iordănescu a declarat, la un moment dat, că s-au făcut presiuni mari ca cei de la Hermannstadt să vină să joace la Mediaș, în timp ce stadionul este reconstruit. Au fost chiar amenințări cu evacuarea celor de la Gaz Metan.

Gaz Metan Mediaș - Hermannstadt. Echipele probabile

Roberto Romeo este singurul jucător indisponibil din lotul medieșenilor, fiind suspendat. Gaz Metan are al treilea atac din camponat, cu 23 de goluri marcate, iar defensiva a primit 20 de goluri.

Hermannstadt a uitat gustul victoriei în campionat tocmai de pe 1 septembrie, de la acel 2-1 cu Chindia, din etapa a opta. În ultimele 7 etape, Hermannstadt are o victorie, 3 remize și 3 înfrângeri și nu a mai dat gol de șase runde, însă a luat o gură de oxigen după ce a eliminat Mioveniul în optimile Cupei.

Din echipa lui Neagoe, singurul indisponibil e mijlocașul Romario Pires, care e suspendat.

Este 4-3 la întâlnirile directe pentru Gaz Metan. Nu s-a înregistrat niciun egal, iar medieșenii s-au impus în ultimele trei meciuri. În tur, a fost 2-0 pentru echipa lui Edi Iordănescu.

• 90+4 final

Final de meci la Mediaș.

• 87 oc oc

Ocazie pentru Gaz Metan. Buș lovește bara.

• 85 cg cg

Yazalde vede cartonașul galben.

• 81 s s

Schimbare la Hermannstadt. Iese Offenbacher și intră Yazalde.

• 74 cg cg

Larie vede cartonașul galben.

• 68 s s

Schimbare la Hermannstadt. Iese Bușu și intră Stoica.

• 67 g g

Goool Mediaș! Olaru restabilește egalitatea cu o lovitură de cap.

• 64 s s

Schimbare la Mediaș. Iese Pleașcă și intră Drăghici.

• 64 s s

Schimbare la Mediaș. Iese Droppa și intră Neluț Roșu.

• 61 g g

Goool Hermannstadt! Dumitriu deschide scorul cu un șut frumos de la aproximativ 11 metri.

• 60 cg cg

Cartonaș galben pentru Viera.

• 56 s s

Schimbare la Gaz Metan. Iese Chamed și intră Fernandes.

• 54 s s

Schimbare la Hermannstadt. Iese Vodă și intră Dumitriu.

• 47 cg cg

Tătar vede cartonașul galben.

S-a reluat jocul.

Pauză la Mediaș.

• 25

Meciul este unul echilibrat. Cele două echipe nu și-au creat ocazii de a marca.

• 6 oc oc

Ocazie pentru Hermannstadt. Petrescu șutează bine de la marginea careului de 16 metri, dar șutul său este reținut de Pleșca.