balint
Laszlo Balint, ”în al 9-lea cer” după ce a câștigat la debut pe banca Petrolului Ploiești: ”O victorie uriașă”
FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - FC PETROLUL PLOIEȘTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (13.04.2024)
Video ”U” Cluj - Petrolul 1-2. Revenire spectaculoasă și debut cu ”dreptul” pentru Laszlo Balint pe banca ”Găzarilor”
Dan Petrescu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv ”A semnat din mașină”. Toate condițiile puse de Dan Petrescu au fost acceptate pe loc
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
0 - 1
UTA Arad UTA Arad
Lu 30.08.2021 22:00

Gaz Metan Mediaş - UTA 0-1. Miculescu dă lovitura în minutul 90, iar arădenii urcă pe podium

30.08.2021, 22:50

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

UTA Arad a învins Gaz Metan Mediaș, scor 1-0, în ultima partidă contând pentru runda a șaptea din Liga 1.

Ocaziile mari au lipsit în prima repriză, doar Irobiso și Roger punând în pericol cele două porți. Partea secundă a fost mai atractivă, însă golul a venit abia în minutul 90.

Laszlo Balint l-a trimis în teren pe Liviu Antal, în minutul 87, iar fostul campion al României a reușit un assist excelent pentru puștiul David Miculescu, care a trimis în plasă din careul mic.

Înainte de golul lui Miculescu, Gaz Metan a avut o ocazie importantă prin Lixandru, care a fost aproape de un gol norocos.

Grație acestei victorii, UTA Arad urcă pe locul 3, cu 14 puncte, la egalitate cu FC Botoșani. De partea cealaltă, Gaz Metan Mediaș rămâne penultima, cu doar patru puncte în șapte etape.

În runda următoare, UTA Arad primește vizita celor de la Rapid, în timp ce Gaz Metan Mediaș va înfrunta FC Voluntari.

VIDEO Rezumatul meciului Gaz Metan Mediaș - UTA Arad 0-1

Meciul Gaz Metan Mediaş - UTA Arad, din etapa a şaptea, se joacă la ora 21:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1 şi LIVE VIDEO&TEXT pe digisport.ro.

Gaz Metan Mediaş - UTA Arad, ora 21:00, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1

Aflată pe penultimul loc, Gaz Metan Mediaş are doar o victorie în acest sezon şi 4 puncte în clasament şi e în mare căutare de puncte. De cealaltă parte, UTA vine după două victorii consecutie, e în mare formă şi are una dintre cele mai bune defensive în acest început de sezon.

În sezonul trecut, antrenorul medieşenilor, Mihai Teja, a jucat de 3 ori cu UTA şi nu a reuşit s-o învingă (o remiză albă când era la Voluntari şi două eşecuri după ce a ajuns la Mediaş).

Sibienii n-au mai câştigat din prima etapă, de la acel 1-0 cu nou-promovata CS Mioveni.

Cele două echipe au câte o absenţă: de la Gaz lipseşte Diogo Izata, după ce a fost eliminat etapa trecută, iar UTA nu se poate baza pe Tudor Călin, aflat în recuperare.

Gaz Metan Mediaş - UTA Arad, echipele probabile:

Gaz Metan Mediaş: Vâlceanu - De Moura, Yuri, Matricardi, Velisar - Alceus, Filip - Grădinaru, Deaoconu, Iancu - Irobiso

UTA Arad: Iacob - Vukcevic, Erico, Medjimorec, Baravykas - Batha, Passaglia - Roger, Ubbink, Miculescu - Dangubic

• 90+4 final

Final: Gaz Metan Mediaș - UTA Arad 0-1.

• 90+3 s s

Schimbare la UTA: iese Ubbink, intră Medimorec.

• 90 g g

GOL UTA Arad! După o fază superbă a oaspeților, Antal centrează excelent în fața porții, iar Miculescu trimite în plasă.

• 88 s s

Schimbare la UTA: iese Baravykas, intră Shlyakov.

• 87 s s

Schimbare la UTA: iese Batha, intră Vorobjovas.

• 87 s s

Schimbare la UTA: iese Roger, intră Antal.

• 83 oc oc

Vukcevic recuperează o minge la marginea careului, scoate la Batha, dar șutul acestuia este blocat de colegul său, Hora.

• 82 oc oc

Miculescu reia periculos cu capul după un corner, dar Vâlceanu respinge.

• 74 cg cg

Cartonaș galben pentru Baravykas.

• 71 s s

Schimbare la Gaz Metan: iese Velisar, intră Trif.

• 71 s s

Schimbare la Gaz Metan: iese Deaconu, intră Smola.

• 70 s s

Schimbare la Gaz Metan: iese Romeo, intră Alceus.

• 67 oc oc

După o lovitură liberă executată de Deaconu, Lixandru reia într-un mod inedit și trimite puțin pe lângă poartă.

• 64 s s

Schimbare la Gaz Metan: iese Iancu, intră Lixandru.

• 64 s s

Schimbare la UTA: iese Dangubic, intră Hora.

• 61 cg cg

Cartonaș galben pentru Batha.

• 57 oc oc

UTA scapă pe un contraatac 4 contra 3, dar Ubbink se precipită și șutează într-un adversar.

Start în repriza secundă!

Pauză: Gaz Metan Mediaș - UTA Arad 0-0.

• 42 oc oc

Ubbink primește la marginea careului de la Dangubic și șutează în forță, dar puțin pe lângă poarta medieșenilor.

• 36 cg cg

Cartonaș galben pentru Benga.

• 21 oc oc

Dangubic îl găsește bine pe Roger la marginea careului, dar acesta șutează mult peste poartă.

• 20 oc oc

Irobiso reia periculos cu capul după un corner, dar Batha respinge din apropierea linie porții.