FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Programul etapelor 2 și 3 din play-off și play-out! Când se joacă Farul - FCSB și Rapid - CFR Cluj
Porto v Arsenal, UEFA Champions League, Round of 16, First Leg, Football, Estadio do Dragao, Porto, Portugal - 21 Feb 2024
Video Arsenal - Porto 1-0 (4-2 d.l.d.). ”Tunarii” se califică dramatic în sferturile Champions League
philip otele cfr cluj
Brighton a făcut deja planul! Ce se întâmplă cu Philip Otele dacă ajunge în Premier League

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

U Craiova 1948 a câștigat meciul din deplasare cu Gaz Metan Mediaș, scor 3-0, în etapa cu numărul 28 din Liga 1, în direct pe Digi Sport 1.

Victorie facilă pentru echipa lui Nicolo Napoli la Mediaș

A fost o partidă facilă pentru echipa olteană. Medieșenii n-au avut niciun șut pe poartă.

În poarta lui Gaz Metan Mediaș a fost puștiul Simion Bumbar, de la echipa U19.

Andrea Compagno a deschis scorul în minutul 8, cu un șut din centrul careului, din centrarea perfectă a lui William Baeten.

În minutul 55, Radu Negru a dublat avantajul oaspeților, cu un șut din careu, la colțul lung. Mingea a fost deviată de un fundaș advers.

În minutul 67, U Craiova 1948 a primit un penalty, după faultul lui Maxim asupra lui Huyghebaert.

Claudiu Bălan a transformat lovitura de la 11 metri și a bifat golul cu numărul opt în acest sezon.

VIDEO Rezumatul meciului Gaz Metan Mediaș - U Craiova 1948 0-3

După această victorie, U Craiova ocupă locul 11 în clasament, cu 30 de puncte.

Gaz Metan Mediaș a înregistrat a patra înfrângere la rând și rămâne pe penultimul loc.

În runda următoare a Ligii 1, U Craiova 1948 joacă pe teren propriu cu Rapid, iar Gaz Metan Mediaș joacă în deplasare cu Academica Clinceni.

Clasamentul Ligii 1

-Știrea inițială-

Cele două formații s-au întâlnit o singură dată în Liga 1. Se întâmpla în tur, al Craiova, unde oltenii se impuneau cu scorul de 2-0 (Claudiu Bălan 47, Raicea 90+4).

De data aceasta, situația este unul mult diferită. Medieșenii au pierdut un lot întreg de jucători și se vor baza, cel mai probabil, pe o serie de jucători foarte tineri, de la echipele de juniori.

Gaz Metan are mari probleme financiare, ceea ce le-a adus și o depunctare serioasă, de 10 puncte. Așadar, de la 24 de puncte, Gazul a ajuns la doar 14 puncte, fiind pe locul 15 în Liga 1.

Nici U Craiova 1948 nu o duce prea bine. Este doar pe locul 13, cu 27 de puncte, și va avea mult de tras în play-off pentru a scăpa de emoțiile retrogradării.

În ultimii 5 ani, Gaz Metan a încheiat mereu în primele 10 formații ale României: 2016/2017 - locul 8; 2017/2018 - locul 10; 2018/2019 - locul 7; 2019/2020 - locul 6; 2020/2021 - locul 9.

Gaz Metan a jucat 13 meciuri acasă în acest sezon:

• 2 victorii (1-0 cu Mioveni, 2-1 cu Dinamo),
  • 6 remize (2-2 cu FC Argeş, 0-0 cu Sepsi, 1-1 cu Clinceni, 1-1 cu Farul, 1-1 cu CSU Craiova, 1-1 cu Rapid)
  • 5 înfrângeri (0-1 cu FC Botoşani, 0-1 cu UTA, 1-2 cu Voluntari, 0-1 cu FCSB, 1-2 cu CFR Cluj).
  • Se află pe locul 15 în acest clasament.

U Craiova 1948 are 13 meciuri în deplasare, în acest sezon:

• 2 victorii (2-1 cu Clinceni, 3-0 cu Chindia),
  • 4 remize (1-1 cu FC Botoşani, 1-1 cu Sepsi, 0-0 cu Dinamo, 2-2 cu FCSB),
  • 7 înfrângeri (2-3 cu CFR Cluj, 1-2 cu FC Voluntari, 0-1 cu Mioveni, 0-1 cu FC Argeş, 0-1 cu UTA, 2-3 cu Farul, 0-2 cu CSU Craiova)
  • Se află pe locul 13 în acest clasament.
  • 90+3 fr2

Final de meci. Victorie facilă pentru U Craiova 1948 la Mediaș.

• 88 s
    Schimbare Gaz Metan Medias

Iese Francisco Junior, intră Cristian Cîmpean.

• 86 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Compagno trimite o lovitură de cap din centrul careului, iar portarul Bumbar respinge mingea, apoi un fundaș degajează.