George Pușcaș nici n-a vrut să audă și le-a spus ”NU”
articol scris de Digi Sport17.02.2026, 12:37
George Pușcaș (29 de ani) va semna cu Dinamo în perioada imediat următoare un contract valabil timp de un an și jumătate. Atacantul era liber de la începutul lunii septembrie, când se despărțea de turcii de la Bodrum FK.
SuperLiga SuperLiga: Rapid - Dinamo, sâmbătă, 21:00, DGS 1
SuperLiga: Oțelul - Csikszereda, sâmbătă, 18:15, DGS 1
”Asta e știrea, e aproape. Ne-am înțeles, urmează doar să avem o semnătură pe contract. Sper să fie alegerea bună pentru noi, dar și pentru el. Sper să-l ajutăm și el să ne ajute pe noi. E un contract pe un an și jumătate, vom vedea cum vor evolua lucrurile” - Andrei Nicolescu, la Digi Sport.
George Pușcaș a fost dorit de Legia! ”Ne-am gândit dacă ar fi dispus să-și reducă pretențiile și, prin evoluții bune, să ajungă financiar la ceea ce își dorea, dar nu a fost interesat”
Acum, jurnaliștii polonezi au dezvăluit că Pușcaș s-a aflat pe lista Legiei Varșovia inclusiv în vara anului trecut, însă în cele din urmă în Polonia a ajuns Mileta Rajović (31 de meciuri, șapte goluri) de la Watford, pentru care s-au plătit trei milioane de euro.
Transferul lui Pușcaș la Legia a picat din cauza pretențiilor sale financiare. Deși clubul i-a propus un salariu mai mic, dar o înțelegere în care să fie incluse bonusuri de performanță, internaționalul român (46 de selecții și 11 goluri) a refuzat.
”Ne-am uitat la Pușcaș, dar este un tip de atacant similar cu Rajović, iar noi ne doream ca acești jucători să se completeze. El avea contract în Turcia, iar pretențiile lui financiare erau mari. Nu era un fotbalist care să fie pentru noi opțiunea numărul unu.
La final ne-am gândit dacă ar fi dispus să-și reducă pretențiile și, prin evoluții bune, să ajungă financiar la ceea ce își dorea, dar nu a fost interesat”, a declarat Michał Żewłakow, direct sportiv la Legia, citat de presa din Polonia.
În întreaga carieră, Pușcaș a reușit să strângă aproape 9 milioane de euro din salarii. Cea mai mare remunerație a atacantului a fost chiar la ultima sa echipă, Bodrumspor, acolo unde încasa 1,25 milioane de euro an / brut.
”Dacă el s-a antrenat în cadru organizat în această perioadă... Dacă nu, îți asumi un risc. E un jucător care poate să o ajute pe Dinamo, e un transfer de top dacă se face”, a spus Florin Prunea, la Digi Sport Special.
”Dacă va semna, e jucătorul ideal pentru Dinamo, pleacă bine în spațiu, se bate, știe jocul cu spatele la poartă. Din punct de vedere fizic, bun, o să acumuleze, dar eu cred că Dinamo se poate folosi în play-off de el”, a declarat Florin Bratu.
Transformarea fizică a lui George Pușcaș
Galerie Foto
Etichete: transfer , legia , george puscas
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Autorităţile japoneze au deschis vineri o anchetă despre apariţia bruscă a unui uriaş cilindru din...






































