Exclusiv Gigi Becali: ”Era nimeni și după aia a făcut milioane! Nu poate să se ia de mine”
articol scris de Digi Sport08.02.2025, 16:11
La finalul meciului Universitatea Craiova - U Cluj 1-0, Alexandru Chipciu (35 de ani), căpitanul ”Șepcilor Roșii”, a avut un discurs-manifest în care nu a ”iertat” pe nimeni.

SuperLiga: Sepsi - Gloria Buzău, luni, 20:00, DGS 1
Nations League: Italia - Germania, joi, 21:45, DGS 1
Chipciu i-a ”taxat” fără menajamente pe Sorin Cârțu, președintele de onoare al grupării din Bănie, și pe Marius Șumudică, antrenorul Rapidului, dar a intrat și în discuții despre politică și i-a ”înțepat” pe finanțatorii din SuperLigă.
Galerie Foto
Gigi Becali, despre Alexandru Chipciu: ”Eu l-am adus când era nimeni. L-am luat după ce l-am văzut că a făcut o cursă”
Gigi Becali s-a declarat impresionat de discursul lui Chipciu și a transmis că e dispus să-l angajeze la FCSB, după ce agață ghetele în cui. Patronul roș-albaștrilor consideră că a avut un rol determinant în cariera fostului internațional și e convins că nu va fi luat niciodată în colimator de acesta.
”A avut un discurs extraordinar. Nu poate să se ia de FCSB. Eu l-am adus când era nimeni. L-am luat după ce l-am văzut că a făcut o cursă. După aia a făcut milioane. Nu poate să se ia de mine”, a afirmat Gigi Becali, la emisiunea Digi Sport Special.

Chipciu a început fotbalul la Brăila, apoi a trecut la Sporting Pitești, de unde a fost achiziționat de FC Brașov. După două împrumuturi, la Forex Brașov și Brăila, jucătorul cu 48 de selecții și 6 goluri la naționala României a devenit om de bază la ”Stegari”, iar în ianaurie 2012 Gigi Becali a plătit aproape două milioane de euro în schimbul său.
Patru ani și jumătate mai târziu, Anderlecht l-a transferat pentru 3 milioane de euro. A mai jucat la Sparta Praga și CFR Cluj, iar din vara anului 2022 e la U Cluj.
- 6 titluri de campion al României are în palmares Alexandru Chipciu, 3 cu FCSB și 3 cu CFR Cluj.
- 4 milioane de euro a fost cea mai mare cotă de piață a lui Chipciu (2014), potrivit Transfermarkt. Acum e evaluat la 400 de mii de euro.
Etichete: alexandru chipciu , gigi becali , chipciu fcsb , discurs chipciu
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Macedonia de Nord este în doliu național, în urma tragediei care a avut loc în orașul Kocani, aflat...

