Exclusiv Florin Prunea, după ce FCSB, Rapid și Farul și-au manifestat interesul pentru Louis Munteanu: ”Acolo îl văd!”
profimedia-0364049754
Constantin Budescu și aventurile eșuate din finalul carierei! A fost dat afară de 3 dintre ultimele sale 4 cluburi
LIVE Digi Sport Matinal
Hermannstadt Hermannstadt
1 - 3
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Ma 20.04.2021 17:45

Hermannstadt - Astra Giurgiu 1-3. Spectacol făcut de oaspeți, care au avut și o transvesrsală

20.04.2021, 18:30

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

La Mediaș, Astra a învins-o pe codașa Hermannstadt cu 3-1 în etapa a doua din play-out. Merloi a reușit un super gol.

Hermannstadt - Astra 1-3. Sibienii au trei înfrângeri la rând

Giurgiuvenii au avut o ocazie uriașă în minutul 19, când călcâiul lui Krpic a ocolit poarta. Petrescu a dat replica, dar nu a nimerit nici el ținta, iar pe finalul primei reprize, șutul aceluiași Petrescu a fost boxat de portar.

În repriza secundă parcă au ieșit alte echipe de la vestiare, iar Astra a ratat o ocazie mare, prin Yazalde. Echipa lui Eugen Neagoe a avut și o transversală, prin Valentin Gheorghe, ceea ce a anunțat golul, care a venit la scurt timp, în minutul 56, prin Graovac.

Hermannstadt a egalat după 6 minute, însă peste alte două minute Astra a marcat din nou și a preluat conducerea, prin Vali Gheorghe.

Merloi a stabilit scorul final, 3-1 pentru Astra, cu o execuție superbă, la vinclu, iar sibienii bifează a doua înfrângere din tot atâtea etape în play-out și rămân pe ultimul loc în clasament.

VIDEO Cu rezumatul meciului Hermannstadt - Astra 1-3:

Meciul Hermannstadt - Astra Giurgiu, din cadrul etapei a doua a play-out-ului Ligii 1, se dispută marți, de la ora 16:45, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe digisport.ro, în format live video și text.

Înaintea partidei directe, Hermannstadt este pe locul 10 în play-out, ultimul, cu 13 puncte, la două lungimi în spatele celor de la Dinamo, care se află pe a doua poziție de baraj, în timp ce Astra Giurgiu se află pe locul patru, cu 20 de puncte, trei mai puțin decât Chindia Târgoviște, prima din play-out.

Hermannstadt - Astra Giurgiu, LIVE VIDEO, 16:45, Digi Sport 1

În runda inaugurală a play-out-ului, Hermannstadt a fost învinsă cu 0-2 de Chindia Târgoviște, meci decis după primele 50 de minute, după golurile marcate de Denis Dumitrașcu și Daniel Florea.

De partea cealaltă, Astra a obținut un punct în prima etapă, după 0-0 cu Dinamo pe teren propriu, partidă pe care a controlat-o, însă fără să reușească să materializeze pe tabela de marcaj momentele bune de joc.

Hermannstadt - Astra Giurgiu, echipele probabile

• Hermannstadt: Cristiano - Mățel, Viera, Matricardi, Opruț - Aosman, Dâlbea, Alhassan - Mayoral, Bagaric, Sîntean
  • Astra: Lazar - Sousa, Graovac, Găman, Bruno - Crepulja, Canadjija, Pahonțu - Merloi, Krpic, V. Gheorghe
  • 90+3 fr2

Final de meci. Hermannatadt - Astra se termină 1-3.

• 87 s s

Silviu Balaure intră în locul lui Valentin Gheorghe.

• 86 s s

Șerban intră în locul lui Lamanje.

• 85 g g

Gol Astra! Merloi ia o acțiune personală pe dreapta, driblează scurt în fața lui Opruț și șutează superb la vinclu.

• 63 g g

Gol Astra! Wuhtrich e lansat spre poartă, șutează, dar portarul respinge până la Vali Gheorghe, care înscrie.

• 61 g g

Gol Hermannstadt! După o centrare din corner, mingea e deviată ușor și Matricardi egalează.

• 60 s s

Bagaric intră în locul lui Yazalde.

• 60 s s

Addae intră în locul lui Alhassan.

• 55 g g

Gol Astra! După o centrare în careu, Graovac înscrie cu capul.

• 54 oc oc

Bară Astra. Valentin Gheorghe centrează de pe stânga, dar portarul respinge în transversală.

• 52 oc oc

Ocazie mare Hermannstadt. Yazalde primește o minge în careu, preia și șutează pe lângă poartă din câțiva metri.

Montini intră în locul lui Krpic.

Începe repriza a doua.

La pauză, Hermannstadt - Astra 0-0.

• 41 oc oc

Ocazie Hermannstadt. Petrișor Petrescu trimite un șut centrare din întoarcere, dar portarul boxează.

• 35 cg cg

Raspopovic primește cartonaș galben.

• 32 oc oc

Ocazie Hermannstadt. Sebaihi centrează în careu, Petrescu reia cu capul, dar peste poartă.

• 19 oc oc

Ocazie uriașă Astra. Stahl îi driblează pe Petrescu și Stoica și centrează în fața porții, de unde Krpic trimite cu călcâiul, dar mingea trece foarte aproape de bară.

• 17 fm fm

Ocazie Hermannstadt. Sebaihi pasează în fața porții, dar acolo nu se află niciun coleg, iar portarul reține.