Italy v Spain, UEFA Women Nations League, Football, Arechi stadium, Salerno, Italy - 27 Oct 2023
Interdicție la transferuri pentru un club din România! FIFA, decizie drastică + Reacția conducerii
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (17.03.2024)
Măldărășanu, după ce Hermannstadt a învins-o fără drept de apel pe Dinamo: ”Nu au contat!”. Ce a spus de galeria ”Câinilor”
Wimbledon Tennis Championships, Day 8, The All England Lawn Tennis and Croquet Club, London, UK - 04 Jul 2022
”Nu putea cere o tragere mai bună”. Ce scriu specialiștii înainte de Simona Halep - Paula Badosa
Hermannstadt Hermannstadt
1 - 1
FC Arges FC Arges
Sb 04.02.2023 14:30

Hermannstadt - FC Argeș 1-1. Pe o ninsoare abundentă, cele două formații ”au făcut pace”

04.02.2023, 16:32

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• WTA Miami Open: Simona Halep - Paula Badosa, 22:00, DGS 1

FC Hermannstadt a remizat cu FC Argeș, scor 1-1 (1-1), sâmbătă, într-o partidă din etapa a 24-a din Liga 1.

• Oaspeții au deschis scorul în minutul 17, prin Arnold Garita, în timp ce gazdele au egalat prin golgheterul Daniel Paraschiv, în minutul 45+4, din lovitură de la 11 metri.

Hermannstadt - FC Argeș 1-1 (Paraschiv 45+4 pen./ Garita 17)

În prima repriza, duelul s-a putut disputa în condiții normale. Arnold Garita a strălucit prin reușita din minutul 17, una prin care și-a ridiculizat mai mulți adversari.

Golul egalizator a picat cu ajutorul VAR-ului, după ce Micle l-a lovit pe Bărbuț, în încercarea de a degaja un balon. ”Centralul” Antonie a arătat punctul cu var, iar Daniel Paraschiv a restabilit egalitatea.

Repriza secundă a fost una de luptă, din cauza ninsorii abundente căzută la Sibiu. Terenul s-a îngreunat, iar jucătorii au făcut eforturi considerabile pentru a construi. Ambele formații au avut ocazia de a dat lovitura de trei puncte, însă au irosit-o.

FC Hermannstadt și FC Argeș eu obținut un punct în duelul direct de sâmbătă, chiar dacă am bele formații aveau mare nevoie de victorie.

Sibienii rămân deasupra ”liniei portocalii”, care duce la baraj, fiind pe locul 12, cu 25 de puncte, în timp ce piteștenii se află imediat sub această linie - pe locul 13, cu 25 de puncte.

Știrea inițială

Hermanstadt avea planuri mari pentru a doua parte a sezonului, dar anul a început prost pentru sibieni. La fel cum s-a încheiat și 2022.

1. Cum a fost ”răsplătit” Arnold Garita de FC Argeș la început de 2023
  2. Hermmanstadt ia măsuri după eșecul cu Universitatea Craiova. Transfer din Germania pentru sibieni

Echipa antrenată de Marius Mădărășanu și în conducerea căreia a revenit Dani Coman în funcția de președinte a fost depunctată de FRF cu nouă puncte, în decembrie, dar clubul a atacat decizia la TAS.

Nici în Liga 1 nu merg lucrurile cum trebuie pentru cei de la Hermannstadt. Echipa a pierdut ambele meciuri din 2023, 0-1 cu FCSB, la Sibiu, și 0-2 cu Universitatea Craiova, în Bănie, astfel că întâlnirea de azi cu FC Argeș este una extrem de importantă.

În aceste condiții, aceste zile sunt extrem de importante pentru Hermannstadt, mai ales că marși, 7 februarie, se va judeca cazul punctelor la TAS.

Nici FC Argeș nu stă mai bine. Piteștenii au remizat cu Chindia, la Ploiești, 1-1, după care au pierdut, pe teren propriu, runda trecută, în fața celor de la Botoșțani 0-2.

Ce se întâmplă cu Marius Croitoru

Scaunul lui Marius Croitoru, este, momentan, sigur, anunță Daniel Stanciu, oficial al clubului FC Argeș.

Tehnicianul a primit un vot de încredere din partea factorilor de decizie de la formația piteșteană și va continuă pe banca echipei din Trivale.

"Există încredere pentru Marius Croitoru și staff-ul său. Am văzut zvonurile. E o situație grea, e clar că în momentul în care nu ai rezultate staff-ul tehnic e primul care plătește.

Totuși, există și niște circumstanțe. Toată lumea îi sprijină. Și primarul, da. El e membru în Consiliul de Administrație și are un vot", a spus Daniel Stanciu, la Liga DigiSport.

Hermannstadt - FC Argeș Live Video, 14:30, Digi Sport 1 | Echipele probabile

Hermannstadt: Letica - Butean, Antoche, Bejan, Issah - P. Petrescu, Sota, Oroian - Bărbuț, D. Paraschiv, Balaure
Antrenor: Marius Măldărășanu

FC Argeș: C. Straton - Tofan, Brendon, Zebic, Bassong - Meza Colli, Njike - G. Crețu, Târcoveanu, Bertrand - Garita
Antrenor: Marius Croitoru

Clasamentul Ligii 1 din acest moment

• 90+7 fr2
  • 90+2 oc
    Ocazie FC Arges

Tîrcoveanu prinde un șut bun de la marginea careului, dar balonul trece la o palmă de de țintă.

• 88 cg
    Cartonaş galben Hermannstadt

Petrișor Petrescu este avertizat!

• 88 s
    Schimbare FC Arges

A ieșit Antonio Jakolis, a intrat Grigore Turda.

• 83 cg
    Cartonaş galben FC Arges

Andreais Calcan este avertizat!

• 81 s
    Schimbare Hermannstadt

A ieșit Călin Popescu, a intrat Alexandru Oroian.

• 79 s

A ieșit Tony Njike, a intrat Andrei Tîrcoveanu.

• 74 oc
    Ocazie Hermannstadt

Paraschiv încearcă un șut la colțul lung, dar unul dintre fundașii argeșeni deviază providențial în corner.

• 68 s

A ieșit Biceanu, a intrat Limaj

• 57 fm
    Fază meci Hermannstadt

Micle a încercat să degajeze un balon, dar Paraschiv l-a flancat. Până la urmă, portarul a rezolvat ”ecuația”.

• 54 oc

Bassong a șutat de la marginea careului de 16 metri, puțin pe lângă vinclul porții