Marius Măldărășanu și-a anunțat în direct decizia, în ziua în care Dani Coman a plecat de la Hermannstadt
Universitatea Cluj v FC Hermanstadt - Romanian Superliga 1, Cluj-Napoca - 08 Oct 2022
Reacția lui Marius Măldărășanu, după ce Dani Coman și-a anunțat plecarea de la Hermannstadt
becali
Starul pentru care Gigi Becali a oferit 1.500.000€ a fost făcut ”praf”: ”Joacă două meciuri pe an!”

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

După remiza cu Voluntari, din prima etapă a play-out-ului, Hermannstadt a mai bifat una la același scor, 1-1, cu FC Botoșani. După golul lui Gabi Iancu, moldovenii au egalat în minutul 90+4.

Ambele echipe au început foarte prudent partida, iar în prima repriză a existat o singură ocazie, când Balaure a încercat să marcheze direct din corner. Repriza secundă a fost mai animată, iar Tallo l-a pus la încercare pe portarul sibienilor.

A urmat șutul golgheterului de la Botoșani, Mailat, însă Letica a fost la post. Stoica a irosit o ocazie bună pentru Hermannstadt, însă cel care a deschis scorul pentru sibieni a fost Gabi Iancu. A făcut-o în minutul 70, din pasa "omului de națională", Raul Opruț.

Hermannstadt - FC Botoșani 1-1. Ultimele trei meciuri directe au fost remize

Trupa lui Stoican a forțat egalarea, iar portarul Letica a avut o paradă superbă la execuția lui Dican, din minutul 75. Golul egalizator a venit în minutul 90+4 și l-a reușit Camara, care a deviat în poartă o minge trimisă de Cioiu.

Sibienii sunt neînvinși de patru etape, iar moldovenii, de trei.

VIDEO cu rezumatul meciului Hermannstadt - FC Botoșani 1-1:

Hermannstadt - FC Botoșani este al doilea meci al zilei de astăzi în SuperLiga, după UTA Arad - Universitatea Cluj, programat de la ora 12:00.

Marius Măldărășanu (47 de ani) versus Flavius Stoican (46 de ani), doi antrenori din valul tânăr al tehnicienilor din fotbalul românesc, dar care au experiență diferită pe poziția de antrenor principal.

Măldă are în CV trei echipe, Astra, Metaloglobus și Hermannstadt, în timp ce Stoican a avut contract cu 10 echipe, plus că la prima formație a lui Dinamo a fost de trei ori, iar la Mioveni de două ori!

Hermannstadt - FC Botoșani, Live Video Digi Sport 1

Partida de la Sibiu este programată de la ora 17:00 și este transmisă în direct tot pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații RCS-RDS vor mai putea viziona partida pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României.

"Trebuie să fim oportuniști. Când vom avea posibilitatea, și vom avea, va trebui să marcăm. Dacă luăm cele trei puncte va fi foarte important.

La cât este de echilibrat acest play-out, o echipă care va câștigat două, trei meciuri este clar că-și poate asigura menținerea (n.r. în SuperLiga).

Din punctul de vedere al concentrării nu-mi fac probleme pentru că nu ai cum să nu fii concentrat într-o astfel de situație. Mi-ar fi fost teamă dacă am fi întâlnit o echipă în care am fi fost favoriți net.

Au avut ceva probleme (n.r. ce de la FC Botoșani) în sezonul regulat, când au avut niște înfrângeri astronomice pentru Liga 1, dar lucrurile s-au schimbat și formează o echipă foarte periculoasă și cu jucători foarte buni", a spus, printre altele, Marius Măldărășanu la conferința de presă susținută înaintea partidei.

Flavius Stoican tocmai și-a prelungit contractul cu FC Botoșani până în 2025

Stoican și Botoșani și-au prelungit mariajul până în 2025, dar va conta ce face Botoșani în acest play-out pentru a continua colaborarea și din vară încolo.

Stoican este genul de antrenor care nu stă acolo unde nu este dorit, așa că dacă rezultatele vor fi slabe, va pleca la vară, indiferent de contractul semnat. Așa s-a întâmplat la U Craiova 1948 și la Mioveni, ultimele două echipe pe care le-a pregătit.

"Numit antrenor principal al FC Botoşani în luna decembrie 2022, Flavius Stoican şi-a prelungit astăzi (n.r. pe 30 martie) contractul cu gruparea 'roş-alb-albastră' până în 2025", au anunțat moldovenii.

În sezonul regulat, cele două echipe au terminat 1-1, respectiv 0-0.

Clasament play-out SuperLiga

• 90+6 fr2

Hermannstadt - FC Botoșani se termină 1-1.

• 90+4 g
    Gol FC Botosani

Cioiu centrează în fața porții, Ene și Antoche deviază mingea, iar Camara o împinge în poartă, din apropiere.