Marius Măldărășanu și-a anunțat în direct decizia, în ziua în care Dani Coman a plecat de la Hermannstadt
Universitatea Cluj v FC Hermanstadt - Romanian Superliga 1, Cluj-Napoca - 08 Oct 2022
Reacția lui Marius Măldărășanu, după ce Dani Coman și-a anunțat plecarea de la Hermannstadt
FOOTBALL : FC Barcelone vs Paris Saint Germain - Ligue des Champions - 16/04/2024
Live Video&Text Barcelona - PSG 1-3, ACUM, pe Digi Sport 1. GOOOL! Kylian Mbappe, gol cu dedicație pentru Real Madrid
Hermannstadt Hermannstadt
2 - 1
FC Voluntari FC Voluntari
Lu 08.08.2022 18:00

Hermannstadt - FC Voluntari 2-1. Trupa lui Măldărășanu, neînvinsă în acest sezon!

08.08.2022, 19:55

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

Partida dintre FC Hermannstadt și FC Voluntari s-a încheiat cu victoria elevilor lui Marius Măldărășanu, scor 2-1, în etapa a patra din Liga 1.

Sibienii au un start de sezon foarte bun, iar, după primele patru etape, Hermannstadt se află pe locul trei în clasament, cu 8 puncte. FC Voluntari este pe locul șapte, cu un total de șase puncte.

Partida a avut parte de un start echilibrat, cu două echipe foarte precaute. Totuși, prima ocazie le-a aparținut sibienilor. Paraschiv a trimis cu capul din interiorul careului, însă a fost talonat de Droppa, iar Mihai Popa a reținut fără probleme.

Ilfovenii au dat replica câteva minute mai târziu prin ocazia lui Meleke. Acesta a expediat o centrare șutată la poarta lui Iliev, însă acesta a respins.

Scorul a fost deschis de trupa lui Măldărășanu în minutul 23, când Balaure a centrat foarte bine din flancul drept, iar Baba Alhassan a avut o execuție superbă din alunecare și l-a învins pe Mihai Popa.

Tot Alhassan a marcat și în minutul 34, cu un șut exploziv de la peste 25 de metri.

Avantajul de două goluri a durat doar câteva minute pentru că în minutul 38, Nemec a ajuns la centrarea lui Lopes și înscris cu capul.

În repriza a doua, Nemec putea restabili egalitatea, tot cu capul, după ce a reluat la o centrare expediată de Rață, însă balonul a trecut pe lângă poartă.

Florea putea înscrie și el în minutul 68, când Merloi a centrat din partea dreaptă, iar Florea a trimis cu capul pe lângă poartă. Același Florea a încercat și o execuție de la distanță, dar mingea a trecut puțin pe lângă poarta lui Iliev.

Sibienii mai puteau da o lovitură pe finalul meciului, când Popescu a driblat în careu și a șutat la poarta ilfoenilor, însă Mihai Popa a reușit să păstreze scorul neschimbat.

VIDEO Rezumatul partidei Hermannstadt - FC Voluntari 2-1

Preşedintele Dani Coman, altfel un conducător care evită să iasă în faţă, a dat mai multe declaraţii grave despre situaţia financiară a echipei, dar încă nu se ştie dacă au avut vreun ecou în rândul oficialităţilor din Sibiu.

Hermannstadt-Voluntari va începe la ora 18:00 şi se va disputa pe stadionul din Mediaş, în direct pe Digi Sport 1. Abonaţii Digi Mobil pot viziona partida atât pe aplicaţia Digi Sport, cât şi pe siteul digisport.ro. Arena din Sibiu încă se află în plină construcţie şi se speră ca până la finalul turului să se poată juca acolo.

Hermannstadt a învins cu 3-0 pe CS Mioveni şi a terminat la egalitate, 1-1 cu Chindia şi tot 1-1 cu FC Botoşani.

Cu două victorii (1-0 în deplasare cu Petrolul şi 3-0 acasă cu UTA Arad) şi o înfrângere (0-1 acasă cu FC Botoşani, meci jucat la Mioveni), FC Voluntari speră să repete performanţa de anul trecut şi să termine sezonul regulat între primele 6.

Cele două echipe s-au întâlnit până acum de 13 ori în toate competițiile, 6 meciuri fiind câștigate de sibieni, 4 de către Voluntari, iar alte 3 partide s-au încheiat la egalitate.

Suporterii lui Hermannstadt şi-au pierdut răbdarea cu cei care conduc clubul şi le cer să investească sau să plece

Ne-am săturat de scandaluri, de neîntelegeri si de orgoliile voastre. Jucătorii si staff-ul ce au reuşit performanţe remarcabile pe burta goală si au format o adevarată familie alături de noi, suporterii echipei ce am slujit acest club ş i-am fost alături indiferent de situatie nu meritam să suferim şi sş ne vedem echipa distrusş din cauza intereselor voastre. Domnilor Raica, Muller, Tekeser si Wilhelm investiţi bani şi aduceti un aport pozitiv clubului sau parasiţi Consiliul Director si lasaţi locul vostru altor oameni potenţi financiar.

Reprezentaţi Sibiul, cel mai frumos oraş din România şi o comunitate ce iubeşte sportul şi mai ales fotbalul, o comunitate ce a pierdut atâtea echipe de-a lungul timpului şi nu îşi mai permite să mai piardă încă una. Nu concepem ca Stadionul Municipal să fie inaugurat de o altă echipă decâz FC Hermannstadt.

Sibiul are şi trebuie să aibî fotbal!”, se arată în comunicatul galeriei.

Marius Măldărăşanu, antrenorul revelaţie al startului de sezon

,,Am ajuns în etapa 4, după ce am avut un început bun. Ne dorim să ieșim și de această dată cu fruntea sus. Jucăm contra unei echipe care din punctul meu de vedere a fost surpriza campionatului trecut. Au format o echipă de play-off. Dacă le-au plecat câțiva jucători foarte valoroși, au venit în locul lor alții la fel de valoroși.

Au un lot numeric important, au un sistem de joc interesant, joacă trei apărători, cu un joc mai direct decât alte echipe. Probabil acesta este stilul lui Liviu Ciobotariu. Dacă vom avea cel puțin aceeași atitudine ca la ultimele meciuri, dar ridicând nivelul de concentrare și cu puțin mai multă încredere – vom face un meci foarte bun”, a declarat Marius Măldărășanu, antrenorul principal al lui Hermannstadt

Liviu Ciobotariu a antrenat gruparea sibiană în ediţia 2020 - 2021. Ca adversar, acesta a întâlnit-o de două ori şi a câştigat de fiecare dată (2018 - 2019, FC Botoşani - FC Hermannstadt 1-0 și 2-0).

• FC Hermannstadt are o medie de vârstă de 25 ani şi 5 luni
  • FC Voluntari are o medie de vârstă d26 ani şi două luni.
  • FC Hermannstadt este singura echipă din campionat care a început toate cele trei meciuri din ediţia curentă cu acelaşi prim-unsprezece.
  • 90+6 final
  • 90+5 oc
    Ocazie Hermannstadt

Popescu driblează în careu și șutează la poarta lui Mihai Popa, însă alunecă în momentul execuției, iar portarul ilfovenilor reține.

• 79 oc
    Ocazie FC Voluntari

Florea șutează de la distanță, însă balonul trece pe lângă poartă.