Costel Gâlcă a spus cum va gestiona relația cu Mihai Rotaru în privința deciziilor tehnice: ”O să fiu clar”
Hermannstadt Hermannstadt
1 - 2
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Ma 27.04.2021 17:30

Hermannstadt-Gaz Metan 1-2. Medieșenii câștigă în deplasare, pe teren propriu. Penalty ratat și numeroase evenimente

27.04.2021, 18:30

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Gaz Metan s-a impus în fața celor de la Hermannstadt, 2-1, într-o partidă disputată la Mediaș, cu gruparea sibiană în postura de gazdă. Brigada de arbitri a ieșit în evidență la mijlocul primei reprize.

În minutul 20, Valente, introdus pe teren cu doar câteva zeci de secunde înainte, în locul lui Ciocan, a deschis scorul din preajma careului de șase metri al sibienilor, în urma unui corner executat de Deaconu. Cinci minute mai târziu, Hermannstadt a primit penalty. Căpitanul Petrișor Petrescu și-a asumat responsabilitatea executării.

Hermannstadt - Gaz Metan 1-2. Sibienii pot încheia runda pe ultimul loc

Mijlocașul lui Hermannstadt a șutat pe centrul porții, însă Pleșca i-a ghicit intenția și a parat. În minutul 30, s-a petrecut una dintre cele mai confuze faze din acest sezon al Ligii 1. Același Petrescu a marcat cu un șut foarte bun din afara careului. Centralul Radu Petrescu a anulat golul în urma unei sesizări târzii a arbitrului asistent.

După lungi parlamentări, Radu Petrescu s-a răzgândit din nou și a validat în cele din urmă reușita. Până la pauză s-a mai înscris o dată, de data aceasta în poarta lui Hermannstadt. Gaz Metan a intrat în avantaj la cabine după un nou gol pe filiera Deaconu-Valente.

În actul secund, spiritele s-au liniștit și singura mare ocazie de gol le-a aparținut celor de la Hermannstadt, în minutul 57, când lovitura de cap a lui Bagaric dintr-o poziție excelentă a trecut peste poarta lui Pleșca.

Grație acestei victorii, Gaz Metan Mediaș urcă provizoriu până pe locul trei în play-out, cu 24 de puncte, în timp ce Hermannstadt rămâne pe loc de baraj, cu 16 puncte, însă poate încheia etapa pe ultima poziție, dacă Poli Iași și Dinamo își vor câștiga meciurile.

VIDEO Rezumat Hermannstadt - Gaz Metan 1-2

__________________________________________________________________________________

Hermannstadt-Gaz Metan Mediaş este programat să înceapă la ora 16:30, astăzi, şi va fi în direct pe Digi Sport 1 şi pe siteul digisport.ro.

Pentru că stadionul echipei din Sibiu este în reconstrucţie, Hermannstadt îşi desfăşoară meciurile chiar la Mediaş, adică pe terenul colegei de judeţ alături de care evoluează în Liga 1.

Hermannstadt-Gaz Metan, Live Video 16:30, Digi Sport 1

La prima vedere, Gaz Metan nu ar trebui să aibă vreo problemă cu Hermannstadt în meciul din etapa a 4-a a play-out-ului. Asta doar dacă ţinem cont de meciurile directe, în care trupa antrenată în momentul actual de Mihai Teja are patru victorii şi o singură întrângere în cele 8 partide directe.

Dar statistica nu ţine nimănui de cald, iar sibienii sunt cu cuţitul mai aproape de os, dacă se poate spune aşa, şi vor face totul ca să câştige. Aşa că putem avea un meci bun, mai ales că un punct nu le este de mare folos niciuneia dintre echipe.

"Este clar că un mic avantaj îl au cei de la Gaz Metan fiindcă într-un fel joacă acasă, iar noi alternăm evoluțiile bune cu altele mai puțin bune, nu am avut o constanță. Mediașul pleacă din postura de favorită din acest punct de vedere.

Căutăm soluții, iar la meciul cu UTA le-am găsit pe cele potrivite. Acum întâlnim o echipă cu alt modul de joc, cu un antrenor pe care îl apreciez, fiindcă este unul creativ. Ca dovadă, foloseşte 3 fundași centrali, dar echipa are veleități ofensive. Mihai Teja impune un model interesant de joc, pe care l-am studiat și sper să fim pregătiți să-l contracarăm” , a declarat Eugen Beza, antrenorul principal al celor de la Hermannstadt.

Hermannstadt-Gaz Metan, Live Video 16:30, Digi Sport 1. O înfrângere pentru gazde ar atârna greu în lupta pentru evitarea retrogradării

Gaz Metan este pe locul 6, cu 21 de puncte, iar o victorie ar ajuta-o să se depărteze de nisipurile mişcătoare.

Pentru Hermannstadt, care are 16 puncte şi e la 5 lungimi de primul loc care ar menţione-o în Liga 1 fără baraj, o victorie poate fi crucială, chiar dacă nici cele trei puncte nu ar ajuta-o să sară peste locurile de baraj. Ar strânge însă diferenţa şi ar putea avea un pic mai multă linişte pentru bătăliile care urmează.

• 90+3 final

Final. Gaz Metan se impune pe teren propriu, din postura de echipă oaspete.

• 88 s s

Iese Addae, intră Dâlbea.

• 78 cg cg

De Moura vede și el cartonașul galben.

• 77 cg cg

Sebaihi are o intrare din spate și vede cartonașul galben.