Superliga Stage 27: CFR 1907 CLUJ vs. FC DINAMO BUCURESTI
Antrenorul care a fost aproape de Dinamo a vorbit ”fără perdea” despre Zeljko Kopic
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (9.03.2024)
Cel mai valoros prim ”11” din SuperLiga! FCSB are trei jucători în echipa ideală
Oficial UTA Arad a luat decizia, după ce a fost ”decapitată” de Comisia de Disciplină
Hermannstadt Hermannstadt
1 - 2
Sepsi Sepsi
Du 28.02.2021 18:00

Hermannstadt - Sepsi 1-2. Oaspeții au rupt șirul celor 6 remize. Au avut și o bară. Pentru sibieni se agravează situația

28.02.2021, 19:45

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

"Campioana" remizelor, Sepsi, a rupt șirul celor 6 egaluri la rând în deplasarea cu Hermannstadt, din etapa a 25-a, și a câștigat cu 2-1.

Hermannstadt - Sepsi 1-2. Covăsnenii, aflați la primul succes după 6 remize la rând, sunt pe locul 4

Sibienii au fost aproape de gol după 30 de secunde de joc, dar portarul a intervenit la timp. Cei care au marcat au fost jucătorii lui Leo Grozavu, în minutul 12, prin Golofca.

Hermannstadt a egalat prin Bagaric, în minutul 25, iar ultima ocazie a primei reprize le-a aparținut sibienilor. În repriza secundă, Sepsi a nimerit transversala prin Dumitrescu, iar Safranko a tras puțin pe lângă poartă.

În minutul 64, oaspeții au primit penalty, iar Vașvari l-a transformat și a stabilit scorul final, Hermannstadt - Sepsi 1-2.

Hermannstadt - Sepsi 1-2. Sibienii au o singură victorie în ultimele 13 etape

După acest eșec, situația se agravează pentru Hermannstadt, care are are o singură victorie în ultimele 13 runde și se află pe locul 14, cu 22 de puncte, dar poate fi depășită de Voluntari dacă ilfovenii o vor învinge pe Poli Iași, luni, de la ora 17:30, în direct la Digi Sport 1.

De cealaltă parte, Sepsi urcă pe locul 4 și e aproape imposibil să mai piardă play-off-ul.

VIDEO cu rezumatul meciului Hermannstadt - Sepsi 1-2:

FC Hermannstadt - Sepsi Sfântu Gheorghe, meci contând pentru etapa cu numărul 25 din Liga 1, se dispută astăzi, de la ora 18:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Hermannstadt, locul 14, cu 22 de puncte, are o singură victorie în ultimele 12 runde - cea cu FCSB, scor 1-0. În runda trecută, sibienii lui Liviu Ciobotariu au pierdut la limită pe terenul Universității Craiova, 0-1.

LIVE VIDEO Hermannstadt - Sepsi, ora 18:00, Digi Sport 1

"Trebuie să câştigăm acest meci, fiindcă situaţia noastră din clasament este una delicată şi vrem să ţinem pasul cu plutonul. Avem nevoie de puncte. Avem la dispoziţie aproape tot lotul de data asta, problemele fiind mai reduse în acest sens. Aştept de la jucători mai multă responsabilitate, o tresărire de orgoliu, fiindcă avem nevoie de puncte

Va fi un joc dificil. Întâlnim o echipă cu un obiectiv diferit faţă de cel pe care îl avem noi. Ei se luptă pentru primele 6 locuri în clasament. Sepsi este o echipă arţăgoasă, ambiţioasă şi foarte bună. Au pierdut 3 meciuri în 24 de etape, ceea ce înseamnă că au o eficacitate foarte mare", a declarat Ciobotariu.

Sepsi, poziția 4, cu 37 de puncte, are șase remize consecutive în Liga 1, iar o victorie i-ar aduce pe covăsneni și mai aproape de asigurarea obiectivului - calificarea în play-off.

"Vom juca în condiţii speciale. Vremea se anunţă ploioasă, iar terenul mai mult ca sigur că nu se va prezenta în cele mai bune condiţii pentru că echipa gazdă (n.r. - Gaz Metan Mediaş) va juca acasă. FC Hermannstadt este o echipă care are nevoie de puncte, o echipă matură, robustă, cu jucători cu experienţă.

Antrenorul lor a venit de puţin timp, dar în joc echipa a arătat o creştere în joc. Aşa că va fi o partidă dificilă. Noi avem obligaţia să câştigăm, să spargem gheaţa după seria asta foarte lungă de egaluri", a spus și Leo Grozavu.

Hermannstadt și Sepsi s-au mai întâlnit de șapte ori în Liga 1. Sibienii au câștigat de două ori, patru partide s-au încheiat la egalitate, iar covăsnenii s-au impus doar o dată.

Sepsi Sepsi
  • 90+6 fr2

Final de meci. Hermannstadt - Sepsi se termină 1-2.