Adio, Brighton? Philip Otele se luptă cu alți 15 fotbaliști pentru transferul în Premier League
FOTBAL:ASTRA GIURGIU-STEAUA BUCURESTI, PLAY OFF LIGA 1 ORANGE (16.04.2016)
Exclusiv Marius Șumudică a primit o ofertă, cu doar o zi înaintea oficializării despărțirii lui Cristiano Bergodi de Rapid

Hermannstadt - ”U” Cluj 1-2. Trupa lui Sabău trece în fața sibienilor

19.05.2023, 17:30

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

”U” Cluj s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Hermannstadt, în ultima etapă din play-out-ul SuperLigii României.

Astfel, ”Șepcile Roșii” au trecut pe locul patru în clasamentul din play-out, cu 33 de puncte, la două lungimi în fața sibienilor.

Hermannstadt - ”U” Cluj 1-2. Victorie controversată obținută de clujeni

Hermannstadt a controlat foarte bine prima repriză și elevii lui Marius Măldărășanu au deschis scorul în minutul 23, când Balaure i-a pasat lui Raul Opruț, care a șutat imparabil din interiorul careului.

Clujenii au dat replica abia pe finalul primului act, când Nistor a trimis periculos din lovitură liberă.

Trupa lui Sabău a fost mai periculoasă după pauză, iar egalitatea a fost restabilită după o degajare lungă a lui Gorcea și o finalizare a lui Bic.

Pe final de meci, ”U” Cluj a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, după o fază controversată care i-a avut protagoniști pe Bicianu și pe Filip.

Nistor a profitat de ocazie și a întors scorul în favoarea ”Șepcilor Roșii”.

VIDEO Rezumatul partidei Hermannstadt - ”U” Cluj 1-2

Cu un succes în deplasare, cei de la ”U” Cluj pot încheia play-out-ul Ligii 1 peste cei de la Hermannstadt.

În cadrul sezonului regulat, ”U” Cluj a învins-o pe Hermannstadt de două ori cu același scor, 1-0. Ambele formații vin acum după câte un egal și o victorie în play-out.

Înaintea meciului direct din etapa a noua a play-out-ului SuperLigii, Hermannstadt se află pe locul patru în clasament, cu 31 de puncte, în timp ce ”U” Cluj se află pe poziția a cincea, cu 30 de puncte.

Clasament play-out

Ce a spus Ioan Ovidiu Sabău înaintea meciului cu Hermannstadt

Va fi un joc în care ambele echipe au ca obiectiv doar un loc mai sus în clasament. Preocuparea mea e să nu se accidenteze nimeni și nu cred că se mai pune problema ca cineva să ia cartonaș roșu.

Trebuie să avem concentrarea pentru un meci oficial, gândindu-ne la meciul de miercuri. Am mai jucat două meciuri acolo și e un avantaj.

Mă voi baza pe cei care au jucat, care au ritm și nu vreau să îi scot din acest ritm. Cred că e important ca jucătorii să nu își piardă concentrarea”, a spus Ioan Ovidiu Sabău, la conferința de presă.