FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (17.03.2024)
”Niciunul nu a fost capabil”. Șefii lui Dinamo, critici pentru jucători după umilința cu Hermannstadt
Ionuț Negoiță e optimist: ”Dinamo are un avantaj”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Hermannstadt Hermannstadt
1 - 0
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Du 12.03.2023 21:00

Hermannstadt - U Craiova 1948 1-0. Oltenii nu reușesc să se califice în play-off! Meciul direct cu Sepsi, decisiv

12.03.2023, 22:58

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Partida dintre Hermannstadt și U Craiova 1948 s-a încheiat cu victoria sibienilor, scor 1-0, în ultima etapă din sezonul regular al Ligii 1.

În urma acestui rezultat, U Craiova 1948 nu și-a asigurat prezența în play-off, în contextul în care și Sepsi a pierdut pe Arena Națională. Astfel, confruntarea directă va desemna echipa care va completa play-off-ul Ligii 1. În ceea ce îi privește pe sibieni, trupa lui Măldărășanu intră în play-out cu 16 puncte.

Hermannstadt - U Craiova 1948 1-0. Oltenii se luptă cu Sepsi pentru locul în play-off

În minutul 4, oltenii au fost aproape de gol la un șut al lui Ganea. Sibienii au dat replica doar câteva minute mai târziu, când Iancu a lovit transversala porții lui Gurău.

Tot Ganea putea deschide scorul în minutul 14, însă portarul Letica a fost pe fază și a reușit să rețină.

Sibienii au cerut penalty în minutul 20, după un duel între Călin Popescu și Radu Negru, însă Adrian Cojocaru a lăsat jocul să continue.

Oltenii au lovit și ei bara în minutul 42, când Bahassa a șutat puternic din interiorul careului. Până la finalul primului act, sibienii au mai irosit două ocazii mari de gol.

Repriza secundă a început cu o ocazie mare a elevilor lui Măldărășanu. Iancu a centrat de la colțul terenului, iar șutul lui Mino Sota a fost respins foarte bine de Gurău.

Apoi, oltenii au nimerit încă o dată bara lui Letica, cu șutul lui Piccolomo de la distanță.

Autogolul oltenilor a venit în minutul 69, după o centrare a lui Balaure și o respingere greșită a lui Henriques, care nu i-a dat nicio șansă lui Gurău.

Pe final, sibienii puteau marca din nou, dar portarul celor de la U Craiova 1948 a avut o intevenție foarte bună și a respins.

VIDEO Rezumatul partidei Hermannstadt - U Craiova 1948 1-0

Hermannstadt - U Craiova 1948 1-0

Hermannstadt vine după un succes în ultima rundă, scor 1-0, pe terenul celor de la Rapid. Sibienii ocupă locul 13 în momentul de față și au 29 de puncte acumulate în tot atâtea meciuri disputate.

De cealaltă parte, U Craiova 1948 trăiește cu altă intensitate acest duel. Concret, în cazul în care oltenii se vor impune în această seară, iar Sepsi va pierde cu FCSB, clubul patronat de Adrian Mititelu se va califica în play-off, înaintea duelului direct cu formația din Sf. Gheorghe.

Ocazie Hermannstadt

Babic îi pasează în lateral lui Petrescu, acesta șutează, însă Gurău reușește să respingă în lateral.

• 70 cg
    Cartonaş galben Hermannstadt Iancu este avertizat.
  • 69 ag
    Autogol FCU 1948 Craiova

Balaure trimite spre poartă din lateral, Danny Henriques încearcă să respingă în afara terenului, dar trimite în poarta lui Gurău, fără șansă pentru portarul oltenilor.

• 61 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Piccolomo șutează din afara careului, dar balonul zguduie stâlpul porții lui Letica.

• 50 oc

Iancu centrează de la colțul terenului, Mino Sota ajunge la balon și trimite din prima cu latul, dar balonul este respins de Gurău cu piciorul.

• 45+6 fr1
  • 45+1 oc

Paraschiv trimite la poartă din interiorul careului, Gurău respinge în față, dar Balaure nu se înțelege cu Biceanu, iar oltenii rezolvă faza.

• 45 oc

Balaure trimite la poartă din întoarcere, însă Călin Popescu nu ajunge la finalizare.

• 42 oc

Ganea întoarce o minge pentru Bahassa în interiorul careului, iar francezul șutează puternic în stâlpul din stânga lui Letica.

• 40 s

Baeten este înlocuit cu Piccolomo.

• 35 cg
    Cartonaş galben Hermannstadt

Opruț este avertizat.

• 34 oc

Baeten îi pasează în careu lui Bahassa, francezul se descurcă elegant cu fundașii sibieni și trimite în fața porții, însă Bejan respinge.

• 26 s

Butean este înlocuit cu Medina.

• 20 fm
    Fază meci

Călin Popescu primește balonul în careu și cade după un duel cu Negru. Sibienii cer penalty, dar arbitru lasă jocul să continue.

• 14 oc

După un contraatac al oltenilor, Ganea driblează la marginea careului și șutează, balonul este deviat și ajunge în brațele lui Letica.

• 7 oc

Iancu șutează puternic cu stângul din centrul careului, dar balonul lovește transversala porții lui Gurău.