FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (17.03.2024)
Șefii lui Dinamo rămân optimiști, după sancțiunea uriașă primită: ”Vom fi mai puternici!”
Hermannstadt Hermannstadt
0 - 0
Viitorul Viitorul
Mi 05.05.2021 15:15

Hermannstadt - Viitorul 0-0. Ambele formații și-au dorit mai mult să nu piardă decât să câștige

05.05.2021, 16:10

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Hermannstadt și Viitorul și-au dorit mai mult să nu piardă decât să câștige jocul din runda a șasea a play-out-ului Ligii 1, încheiat la egalitate, 0-0.

Tsoumou a amenințat poarta lui AFC Hermannstadt în minutul 4, însă șutul său de la distanță a fost reținut cu siguranță de Figueiredo. În minutul 20, Benzar a executat o lovitură liberă peste poarta gazdelor, iar câteva minute mai târziu, Dâlbea a semnat prima ocazie a sibienilor, fără efect pe tabela de marcaj.

Hermannstadt - Viitorul 0-0

Primele 45 de minute s-au încheiat cu șutul deviat al lui Petrișor Petrescu, care a fost la un pas să-l surprindă pe Cojocaru. În minutul 65, Romario Pires, introdus pe teren cu câteva zeci de secunde mai devreme, l-a întins serios pe goalkeeper-ul Viitorului cu un șut din marginea careului.

Scarlatache a ratat la rândul său o șansă bună de a deschide scorul, dar lovitura sa de cap a fost parată de același Cojocaru. În minutul 76, Andrei Ciobanu a șutat năprasnic dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, dar Figueiredo a avut o paradă excelentă.

În final, Benzar și-a lăsat echipa în 10 oameni după ce a văzut două cartonașe galbene în decurs de două minute. Partida s-a încheiat la egalitate, 0-0, rezultat care nu-i convine niciuneia dintre echipe. Hermannstadt rămâne pe locul 15, cu 20 de puncte, în timp ce Viitorul a urcat provizoriu pe 12, în afara locurilor de baraj, cu 23 de puncte.

VIDEO Rezumat Hermannstadt - Viitorul 0-0

__________________________________________________________________________________

LIVE VIDEO | Partida AFC Hermannstadt - Viitorul Constanța, din runda cu numărul șase a play-out-ului Ligii 1, va fi transmisă în direct, de la ora 14:15, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

Duel deosebit de important în lupta pentru evitarea retrogradării. Ultimele trei clasate s-au impus în etapa precedentă, iar ierarhia din play-out-ul Ligii 1 s-a strâns, cu patru jocuri înaintea deznodământului. Atât Hermannstadt, cât și Viitorul, caută cu disperare toate cele trei puncte care s-ar putea dovedi decisive la finalul sezonului.

Hermannstadt - Viitorul | LIVE VIDEO, ora 14:15, pe Digi Sport 1. Confruntări directe și statistici

Cele două formații au alternat înfrângerile cu succesele în ultimele runde. Hermannstadt vine după o victorie mare la Voluntari, 1-0, în timp ce Viitorul a pierdut pe teren propriu, 1-2 cu Dinamo, și și-a complicat situația în clasament. Sibienii sunt penultimii, cu 19 puncte, la trei lungimi în urma formației de la malul mării, care ocupă poziția a 13-a, loc de baraj.

Hermannstadt și Viitorul s-au întâlnit de opt ori la nivelul primei ligi. Constănțenii s-au impus în patru rânduri, sibienii au câștigat de două ori, iar două jocuri s-au încheiat la egalitate.

• Mayoral este principalul marcator al gazdelor, cu cinci reușite, iar Ciobanu este golgheterul Viitorului, cu nouă goluri.

Hermannstadt - Viitorul | LIVE VIDEO, ora 14:15, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• Hermannstadt: Cristiano – Scarlatache, Viera, Stoica, Opruț – Belu, Alhassan, Pires, Petrescu – Sîntean – Yazalde
  • Viitorul: Cojocaru – Benzar, Mladen, Dobrosavlevici, Boboc – Ciobanu, Artean, Babunski – Ganea, Tsoumou, Jo Santos
  • 90+3 final

FInal. Hermannstadt - Viitorul 0-0.

• 90+2 cgr cgr

Căpitanul Viitorului primește al doilea avertisment în decurs de doar două minute și își lasă echipa în inferioritate numerică.

• 90 cg cg

Benzar vede și el cartonașul la aceeași fază pentru proteste.

• 90 cg cg

Romario Pires vede cartonașul galben după un fault asupra lui Romario Benzar.

• 81 s s

Iese Jo Santos, intră Ely Fernandes.

• 81 s s

Boboc iese, intră Marquinhos.

• 76 oc oc

Ciobanu execută excelent o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, dar Figueiredo are o paradă frumoasă și acordă corner.

• 74 oc oc

Scarlatache reia cu capul o centrare a lui Petrescu, iar Cojocaru este nevoit să se întindă la maximum pentru a scoate în corner.

• 73 s s

Iese Dâlbea, intră golgheterul lui Hermannstadt din acest sezon, Mayoral.

• 72 s s

Belu-Iordache îi lasă locul lui Mățel.

• 65 oc oc

Nou-intratul Romario Pires este autorul primului al sibienilor pe poarta Viitorului. Cojocaru se întinde și respinge în corner.

• 65 s s

Tsoumou iese, intră Chițu.

• 60 s s

Sîntean îi lasă locul lui Romario Pires.

• 58 cg cg

Scarlatache este al patrulea jucător al lui Hermannstadt avertizat de centralul Chivulete în această partidă.

• 50 cg cg

Sîntean vede la rândul său cartonașul galben.

Începe repriza secundă.

Pauză.

• 41 oc oc

Petrișor Petrescu trimite o "ghiulea" spre poarta Viitorului, iar șutul său deviat trece puțin pe lângă bara din stânga lui Cojocaru.

• 38 cg cg

Opruț oprește un contraatac al oaspeților și vede cartonașul galben.

• 34 cg cg
    Addae vede și el cartonașul galben pentru o lovitură cu cotul.
  • 34 cg cg

Boboc vede primul avertisment al partidei. Fundașul lateral al constănțenilor primește cartonașul galben pentru o simulare în careul advers.

• 27 oc oc

Mingea respinsă de fundașii Viitorului în urma unui corner executat de Petrescu ajunge în marginea careului la Dâlbea, care șutează puternic, dar mult peste poarta lui Cojocaru.

• 20 oc oc

Benzar amenință buturile celor de la Hermannstadt din lovitură liberă, dar șutul său ocolește spațiul porții.

• 4 oc oc

Viitorul bifează primul șut pe poarta gazdelor. Tsoumou își ia inima în dinți de la mare distanță, însă Figueiredo este la post.