CFR Cluj V Adana Demirspor - UEFA Europa Conference League, Cluj-Napoca, Romania - 27 Jul 2023
Cum a descris Daniel Bîrligea meciul cu Universitatea Craiova, după victoria din Bănie
andrei-vlad
Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
andrei-vlad
Hermannstadt Hermannstadt
1 - 1
Voluntari Voluntari
Vi 19.04.2019 19:00

Hermannstadt - FC Voluntari 1-1. Sibienii au irosit o ocazie monumentală în prelungiri

19.04.2019, 19:50

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

În direct la Digi Sport 1, Hermannstadt a reușit doar o remiză la primul meci al lui Iuliu Mureșan ca director executiv. Sibienii au început tare meciul cu FC Voluntari, iar Ofenbacher a fost la un pas să deschidă scorul în minutul 7. Ilfovenii au dat imediat replica, dar scărița lui Gazde a trecut puțin pe lângă.

După o intervenție bună a lui Căbuz în fața lui Bălan, Hermannstadt a deschis scorul în minutul 24, prin Lendric, în urma unui corner. Căbuz a mai avut o intervenție de senzație la șutul din prima, cu exteriorul, al lui Răuță, însă până la urmă sibienii au marcat cu câteva minute înainte de pauză, prin Ricardinho, care a plasat perfect o lovitură de cap.

Echipa lui Miriuță a fost aproape de golul victoriei în prelungirile meciului. Tsoumou a fost lansat perfect și a scăpat singur cu portarl, dar a ales să paseze în locul unui șut. Faza a continuat, mingea i-a revenit, dar congolezul a abuzat de driblinguri și a fost blocat, spre disperarea lui Miriuță. Hermannstadt - Voluntari s-a terminat 1-1.

Hermannstadt - Voluntari este meciul care deschide etapa 6 din play-out-ul Ligii 1. Partida este programată de la ora 18:00 și va fi transmisă ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Gazdele de azi și-au trecut în cont o singură victorie în 2019, în chiar ultima etapă a sezonului regulat, 2-0 cu Poli Iaşi. Echipa lui Miriuță mai are două remize (1-1 la Cluj, cu CFR și 2-2 la Chiajna) şi șapte înfrângeri la zero. Hermannstadt a marcat doar 27 de goluri în sezonul actual, dintre care 10 din faze fixe. De altfel, sibienii au 14 meciuri fără gol marcat în actuala stagiune.

De partea cealaltă, ilfovenii s-au descurcat excelent în ultimele 8 etape, când au strâns 4 victorii și 3 remize. Singura înfrângere a venit chiar runda precedentă, 1-2 acasă cu Gaz Metan. Echipa lui Bergodi a marcat cel puţin un gol în 10 dintre cele 16 deplasări însă are a doua cea mai slabă apărare din campionat, 51 de goluri primite.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în Liga 1 doar în sezonul regulat 2018-2019, când fiecare s-a impus pe teren propriu. Hermannstadt a câștigat cu 4-0 în timp ce Voluntari s-a impus cu 2-0.

• 90+3 fr2

Final de meci. Hermannstadt și Voluntari remizează, 1-1.

• 90+1 oc oc

Dublă ocazie oriașă a sibienilor. Tsomou e lansat perfect în adâncime, rămâne singur cu portarul, dar pasează la Blănaru în loc să șuteze. Minea ajunge înapoi la el, însă congolezul a abuzat de driblinguri și ratează o mare șansă de a afuce victoria echipei sale.