Italian Soccer Serie A Match - Cagliari Calcio Vs US Salernitana, Cagliari, Italy - 09 Mar 2024
Fostul jucător din SuperLiga care este în top 5 fotbaliști pe postul său în Serie A
Adio, Brighton? Philip Otele se luptă cu alți 15 fotbaliști pentru transferul în Premier League
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
Champions League: Rezumate
Daco-Getica Daco-Getica
0 - 2
Du 25.02.2018 18:00

Juventus Bucureşti - CFR Cluj 0-2. Ardelenii au încheiat cu o victorie sezonul regulat

25.02.2018, 17:20

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Alexandru Ioniţă a marcat primul gol pentru CFR Cluj în victoria din deplasare, cu Juventus București, 2-0, din ultima etapă a sezonului regulat. Ardelenii şi-au consolidat astfel poziţia de lider înainte de playoff.

Atmosfera a fost dezolanta la ultimul meci din sezonul regulat al liderului Ligii 1. Pe un stadion aproape gol, CFR Cluj a învins-o cu 2 pe ultima clasată, Juventus. Ardelenii au dominat clar în prima repriză de pe Ilie Oană.

Primul gol a venit însă abia în minutul 64 şi i-a aparţinut lui Omrani. Două minute mai târziu, Deac a obţinut un penalty. Abia intrat pe teren, Alexandru Ioniţă a marcat cu emoţii, după ce Drăghia a respins în primă fază.

A fost primul său gol la CFR, care şi-a consolidat poziţia de lider înaintea primei etape din playoff, când va intalni Poli Iasi.

VEZI MAI JOS REZUMATUL MECIULUI

CFR Cluj încheie sezonul regulat din Liga 1 cu un meci contra ultimei clasate, Juventus Bucureşti, pe stadionul "Ilie Oană" din Ploieşti.

Ardelenii conduc clasamentul, cu 56 de puncte, patru în plus faţă de FCSB, iar o victorie astăzi le-ar mai oferi două puncte pentru play-off, în condiţiile în care punctele se vor înjumătăţi.

Juventus Bucureşti are o singură victorie în 25 de etape, în care a strâns 11 puncte, cinci mai puţin decât penultima clasată, Gaz Metan Mediaş.

• 90 fr2

Final de meci. Liderul CFR Cluj se impune, în deplasare, cu Juventus București, și încheie sezonul regulat cu o victorie

• 87 s s

Ultima schimbare și la CFR. Dan Petrescu îl trimite în teren pe Balde în locul lui Mailat

• 82 s s

A doua schimbare pentru clujeni. Omrani e înlocuit cu Valentin Costache

• 78 oc oc

Ocazie mare Juventus. Elek și Constantinescu puteau egala în aceeași fază. Elek a întors mingea, după ce a ajuns față în față cu portarul, dar Constantinescu a tras peste

• 72 s s

Ultima schimbare la Juventus: Nicoară e înlocuit cu Constantinescu

• 68 s s

La gaze, iese Ștefan și intră Popescu

• 67 g g

GOOOOOL CFR! Alexandru Ioniță, intrat pe teren de 5 minute, transformă cu emoții penalty-ul, după ce Drăghia a respins în prima fază

• 66 p p

Deac e faultat în careu de Băjenaru, iar Adrian Comănescu arată punctul cu var

• 64 g g

GOOOOOOL CFR! Șutul bombă a lui Camora e respins de portar, însă Omrani, pe fază, împinge mingea în poartă

• 62 oc oc

A doua ocazie a meciului pentru Juventus vine după o oră de joc, dar șutul lui Viorel Nicoară trece pe lângă

• 61 s s

Dan Petrescu face prima schimbare la CFR. Țucudean e înlocuit cu ALexandru Ioniță

• 60 oc oc

Camora centrează, Ștefan trece pe sub minge, care ajunge la Omrani, însă acesta trage tare în blocajul fundașilor

• 54 oc oc

Omrani intră în careu, întoarce pentru Deac, însă mijlocașul clujenilor nu nimerește spațiul porții din poziție favorabilă

Gazdele fac prima schimbare chiar de la pauză. Ciobanu îi ia locul lui Rabei

La pauză, Juventus și CFR sunt la egalitate, 0-0. Bucureștenii scapă fără gol după o reopriză în care CFR a luat cu asalt poarta lui Drăghia

• 42 oc oc

Deac pasează la Țucudean, care întoarce pentru Omrani, însă Drăghia respinge șutul francezului

• 39 oc oc

Ocazie mare CFR. Același Deac centreaza, respinge Leca din careu, mingea ajunge la Hoban, care trage tare, însă balonul îl nimerește pe același Leca, aflat pe traiectoria balonului. Juventus scapa fara gol

• 38 oc oc

Deac centrează de pe partea stângă, iar Țucudean, neincomodat de nimeni în careu, reia cu capul, însă Drăghia respinge spectaculos de sub bară

• 36 oc oc

Camora centrează din nou, Țucudean trimite cu capul din mijlocul careului, dar Drăghia prinde mingea din din fața lui Omrani

• 34 fm fm

Prima șansă a lui Juventus. Robert Elek e găsit în careu de pasa lui Nicoară, însă Elek, rămas față în fașă cu portarul, trage tare, peste poartă

• 30 fm fm

Clujenii cer penalty. Camora centrează din stânga, din apropierea colțului careului, însă mingea pare să-l fi lovit în cot, din apropiere, pe Viorel Nicoară. Arbitrul a lăsat jocul să continue

• 10 oc oc

Același Culio își încearcă norocul și de la distanță, însă șutul său trece puțin pe lângă

• 10 oc oc

Camora centrează din nou în fața porții, iar turcul Kardes, încercând să respingă, e aproape de autogol

• 8 oc oc

O centrare a lui Camora, de pe partea stângă, îl găsește în careu pe Țucudean, care reia cu capul, însă portarul Drăghia, plasat perfect, a reținut.