FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (24.04.2024)
Video ”U” Cluj - Poli Iași 1-0. ”Șepcile Roșii” urcă pe locul doi în play-out, moldovenii rămân pe poziție de baraj
Luca Mihai / Foto: captură Facebook -@catalin sarmașan
Exclusiv ”Nu îmi aduc aminte ce s-a întâmplat. Am plâns”. Luca Mihai a vorbit despre accidentarea horror suferită
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (16.03.2024)
Live Video&Text Univ. Craiova - CFR Cluj 0-0, ACUM pe DGS 1. Meci decisiv pentru ardeleni: un eșec = OUT din lupta pentru locul 2
LIVE Fotbal Club
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
3 - 2
Politehnica Iași Politehnica Iași
Sb 31.08.2019 16:30

Gaz Metan Mediaș - Poli Iași 3-2. Revenire de senzație pentru elevii lui Iordănescu, de la 0-2

31.08.2019, 17:10

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Gaz Metan Mediaș a început în forță meciul cu Poli Iași și a marcat în minutul 21, prin Fofana, însă golul a fost anulat pe motiv de offside. Apoi, Sergiu Buș a tras superb, dar Rusu a intervenit fantastic.

Golul a venit imediat după pauză, însă l-au marcat cei de la Poli Iași. Adrian Vălan a înscris din pasa perfectă a lui Breeveld. Două minute mai târziu, ieșenii au primit penalty după ce Platini a fost faultat de portarul Pleșca, iar Adrian Bălan a transformat și Poli avea deja 2-0.

Mediașul a primit și el penalty în minutul 57, după ce Dumitru Cardoso a fost faultat în careu, iar Marius Constantin a transformat. În minutul 67, Chamed a egalat pentru echipa lui Edi Iordănescu printr-o lovitură liberă perfectă, iar peste alte 6 minute, Buș a semnat golul prin care gazdele au întors scorul.

Până la final, același Buș a fost aproape de gol, însă ieșenii puteau pleca cu un punct dacă Adrian Bălan nimerea poarta în minutul 89. Gaz Metan Mediaș - Poli Iași s-a terminat 3-2.

Meciul Gaz Metan Mediaș - Poli Iași reprezintă a doua partidă din etapa a 8-a a Ligii 1. Înfruntarea va putea fi urmărită în direct, sâmbătă, ora 15:30, pe Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro, pentru abonații RCS/RDS.

Cele două echipe sunt la egalitate de puncte, după șapte runde din sezonul regulat. Fiecare dintre cele două formații și-a asigurat deja 15 puncte din 21 posibile. Echipa lui Edi Iordănescu vine după trei victorii consecutive, ultima dintre ele fiind corecția aplicată celor de la FCSB, 4-0. Echipa lui Mihai Teja a obținut două victorii și un egal în ultimele trei partide.

Gaz Metan Mediaș și Poli Iași au remizat la ultima întâlnire

Cele două echipe sunt neînvinse până acum și ocupă locurile 4 și 5 în clasament. Gazul este echipa mai bine clasată, datorită golaverajului.

Gaz Metan și Poli Iași s-au întâlnit ultima dată în luna mai, când partida s-a terminat la egalitate, 1-1, tot pe terenul formației din Mediaș.

Edi Iordănescu a vorbit despre despre întâlnirea cu echipa lui Mihai Teja

Gaz Metan are derby pentru podium cu Poli Iaşi. Va fi un duel între prietenii Edi Iordănescu şi Mihai Teja, fost antrenor la Mediaş.

"E adevărat că traversăm o perioadă foarte bună, venim după un rezultat fantastic, dar în fotbal le-am spus jucătorilor că ai dreptul să te bucuri sau să fii supărat doar 24 de ore.E foarte important să depăşeşti momentele de euforie. Rezultatul cu FCSB nu ne garantează victoria cu Iaşi. Este un adversar care la fel ca noi nu a cunoscut înfrângerea, semănăm ca joc şi filozofie, un fotbal de construcţie şi combinativ, au un antrenor care mi-e şi prieten foarte bun," a spus Edi Iordănescu înainte de meci.

• 90+3 fr2

Final de meci. Gaz Metan Mediaș se impune cu 3-2, după ce Iașiu a condus cu 2-0.

• 89 oc oc

Cristea execută o lovitură liberă, Adrian Bălan trimite pe poartă, din apropiere, dar salvează Pleșca.

• 81 oc oc

Sergiu Buș scapă singur spre poartă, dar nu nimerește plasa, mingea părând a șterge bara.

• 79 s s

Onea intră în locul lui Horșia.

• 79 s s

Popa intră în locul lui Olaru.

• 76 s s

A ieșit Passaglia, a intrat Andrei Cristea.

• 73 g g

GOOOL Mediaș. Buș marchează după o fază superbă.

• 67 cg cg

Breeveld este avertizat.

• 67 g g

GOOOL Mediaș. Chamed reușește un gol superb din lovitură liberă.

• 58 gp gp

GOOOL Mediaș. Marius Constantin transformă impecabil lovitura de pedeapsă.

• 57 p p

Penalty pentru Mediaș! Dumitru Cardoso este faultat în careu, iar Istvan Kovacs dictează penalty.