Screenshot 2024-01-21 173239
Reacția lui Bogdan Andone, după ce FC Botoșani a fost egalată de Hermannstadt în prelungiri în superioritate numerică
bucurie 1
Video Corvinul a produs surpriza! De când nu mai jucase o echipă de Liga 2 în finala Cupei României
csa-steaua-fcsb
Exclusiv A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
Liga Digi Sport
Hermannstadt Hermannstadt
2 - 1
Academica Clinceni Academica Clinceni
Vi 16.08.2019 18:00

Hermannstadt - Academica Clinceni 2-1. Sibienii câștigă dramatic, cu un gol în minutul 90+5

16.08.2019, 18:55

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Hermannstadt a învins-o dramatic pe Academica Clinceni. Ardelenii au avut avantaj încă din minutul 3. Patriche a deviat mingea în propria poartă.

Cordea putea dubla avantajul sibienilor. A driblat tot ce i-a stat în cale, însă nu a mai avut inspirație în fața porții. Nou-promovata a replicat prin șutul periculos al lui Buziuc.

Hermannstadt - Academica Clinceni 2-1 | Debeljuh a adus victoria sibienilor în prelungiri

În partea secundă, croatul Debeljuh n-a putut să îl învingă pe Vâlceanu. Portarul ilfovenilor a intervenit salvator și în fața lui Jo, atunci când brazilianul se pregătea să marcheze.

Ocaziile s-au răzbunat, iar Buziuc a marcat golul egalării. La ultima fază, Debeljuh a adus victoria pentru Hermannstadt. Sibienii s-au impus cu 2 la 1 și au șase în șase etape. Clinceni a rămas cu trei puncte.

Partida Hermannstadt - Academica Clinceni va deschide etapa a șasea din Liga 1. Meciul va avea loc vineri, la ora 17:00, și va putea fi urmărit în direct pe Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro, pentru abonații RCS/RDS.

Cele două echipe se află la egalitate de puncte după primele cinci etape. Fiecare dintre ele a obținut o victorie și a fost învinsă de patru ori. Sibienii au reușit surpriza în urmă cu două etape, după ce au învins-o pe Universitatea Craiova cu 2-1, pe teren propriu.

Formația antrenată de Ilie Poenaru venea după patru înfrângeri consecutive, când a bifat prima victorie din această ediție de campionat, 3-1, cu Chindia Târgoviște.

Cele două echipe s-au mai întâlnit și în trecut, ultima dată în Cupa României, în 2018, meci terminat cu victoria celor de la Hermannstadt, 2-0.

• 90+7 fr2

Final de meci. Hermannstadt se impune cu golul lui Debeljuh, din prelungiri.

• 90+7 cg cg

Dâlbea primește cartonaș galben.

• 90+5 g g

GOOOOL Hermannstadt! Jo execută un corner de pe dreapta, Stoica deviază cu capul, Caiado recentrează din cădere, iar Debeljuh reia îmn plasă cu capul, din apropiere.

• 80 g g

GOOOOOL Academica Clinceni! Vojtus deviază o centrare, din săritură, cu piciorul stâng, și aduce egalarea, după ce mingea a lovit și bara.

• 73 oc oc

Debeljuh trimite superb o pasă filtrantă spre Joalisson, care scapă singur cu portarul Vâlcenau, trece de el și încearcă să șuteze, dar portarul Clinceniului se întinde și îi suflă cu vârful degetelor mingea lui Jo chiar în momentul șutului.

• 72 cg cg

Stoica primește cartonaș galben.

• 70 oc oc

Opruț pasează în careu de pe partea stângă, Debeljhu deviază spre poartă, dat Vâlceanu închide unghiul și salvează cu un reflex foarte bun.

• 63 s s

Dâlbea intră în locul lui Petrișor Petrescu.

• 38 oc oc

Buziuc șutează puternic din afara careului, dar portarul sibienilor deviază peste transversală.

• 37 oc oc

Caiado bate un corner, Debeljuh deviază cu capul către Yazalde, care e încurcat de Matei, iar portarul Clinceniului are timp să rețină din fața sa.

• 17 cg cg

Matei primește cartonaș galben.

• 15 cg cg

Patriche primește cartonaș galben.

• 7 oc oc

Codea ia o acțiune pe cont propriu, șutează în blocajul unui fundaș, mingea îi revine, iar mijlocașul sibienilor trece cumva cu noroc de trei jucători adverși și rămâne singur cu portarul, trage la colțul lung, însă mingea trece pe lângă.

• 3 ag ag

GOOOOOOL Hermannstadt! După un corner, Patriche deviază mingea în propria poartă.