FOTBAL:CFR CLUJ-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (14.04.2024)
Victor Angelescu și Dan Șucu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv Șucu și Angelescu i-au decis soarta lui Bergodi la Rapid. Ce vrea italianul
Academica Clinceni Academica Clinceni
1 - 1
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Vi 13.09.2019 18:30

Clinceni - Astra 1-1. Meci spectaculos la Călărași, cu două autogoluri în prima repriză. Giurgiuvenii au avut om eliminat

13.09.2019, 17:30

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

Academica Clinceni - Astra 1-1. Cele două echipe au făcut pace la Călăraşi, în meciul care a deschis etapa a 9-a din Liga 1. Slovacul Vojtus a ratat prima ocazie a meciului. Academica a deschis până la urmă scorul. Tamaş a fost la locul nepotrivit şi a ajuns la 2 autogoluri în 4 meciuri pentru Astra.

Clinceni - Astra 1-1 | Două autogoluri într-o repriză

Până la pauză a mai fost un autogol. Alexandru Popescu a deviat în propria poartă cornerul lui Budescu. Cu un sfert de oră înainte de final, Radunovic i-a lăsat pe oaspeţi în inferioritate numerică.

Pe final, Barbu, de la ilfoveni, l-a pus la grea încercare pe Kitanov dar tabela a rămas neschimbată: Academica Clinceni - Astra Giurgiu, 1-1.

Știrea inițială.

Cu doar cinci puncte în opt etape, Academica Clinceni are în faţă pe Astra, echipă care vine după victoria cu CFR Cluj.

După Voluntari și Giurgiu, Academica Clinceni se mută la Călărași pentru meciul de pe teren propriu cu Astra. O singură victorie în opt partide are echipa lui Ilie Poenaru înaintea duelului cu trupa lui Dan Alexa, singura care a învins campioana CFR Cluj în acest sezon.

"Prin venirea lui Budescu și Tamaș au deja un echilibru foarte mare în ambele compartimente și cel puțin pe atac sunt foarte mulți jucători buni. Pentru noi toate meciurile sunt grele, dar și noi arătăm altfel, ultimele rezultate ne-au dat speranță, încredere. am văzut că se poate", a declarat antrenorul ilfovenilor, Ilie Poenaru.

În ultimele două meciuri, Academica Clinceni a remizat cu Sepsi și în deplasare, la Botoșani.

Academica Clinceni - Astra va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la 17.30. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

• 93 final

Final de meci.

• 90 cg cg

Șut vede și el galbenul.

• 88 oc oc

Ocazie Clinceni. Barbu bate bine o lovitură liberă, dar mingea trimisă de el este respinsă de sub bară de goalkeeper-ul celor de la Astra.

• 87 cg cg

Bruno vede cartonașul galben.

• 86 cg cg

Alexa vede cartonașul galben.

• 79 cg cg

Tounkara vede cartonașul galben pentru că și-a scos tricoul pe teren.

• 78 s s

Schimbare la Astra. Iese Tounkara și intră Dima.

• 77 cg cg

Patriche vede și el cartonașul galben.

• 75 cr cr

Cartonaș roșu pentru cei de la Astra! Radunovic vede roșu direct pentru un fault făcut în postura de ultim apărător.

• 68 s s

Schimbare la Clinceni. Iese Achim și intră Barbu.

• 58 s s

Schimbare la Clinceni. Iese Popescu și intră Deretti.

• 50 cg cg

Tamaș vede cartonasul galben.

• 46 s s

Schimbare la Astra. Iese Răduț și intră Tounkara.

• 46 s s

Schimbare la Clinceni. Iese Chatziterzoglu și intră Răuță.

A început repriza secundă.

• 45+2 fr1

Pauză.

• 45+2 ag ag

Goool Astra! Popescu marchează în propria poartă după un corner al lui Budescu.

• 32 ag ag

Goool Clinceni! Gabriel Tamaș marchează în propria poartă. Achim șutează din interiorul careului în bară, iar minge il lovește pe fundașul giurgiuvenilor și intră în poartă.

• 26 s s

Schimbare la Astra. Iese Stahl și intră Matei.

• 23

Pauză de hidratare.

• 9 oc oc

Prima ocazie a meciului le aparține celor de la Clinceni. Buziuc centrează excelent, dar Vojtus ratează incredibil din șase metri.