FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (17.03.2024)
Șefii lui Dinamo rămân optimiști, după sancțiunea uriașă primită: ”Vom fi mai puternici!”
LIVE Digi Sport Special
Academica Clinceni Academica Clinceni
1 - 4
Sb 20.07.2019 22:00

Clinceni - CFR 1-4. Campioana face spectacol și se impune într-un meci fără istoric

20.07.2019, 21:00

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Academica Clinceni - CFR Cluj 1-4. Debut perfect pentru Mike Cestor în tricoul ardelenilor - gol în minutul 11 al meciului din deplasare cu ilfovenii.

Până la pauză, formația ardeleană a reușit să rezolve partida. Puștiul de 19 ani, Cătălin Itu a deviat decisiv pentru Costache, apoi și-a trecut la rândul său numele pe lista marcatorilor.

Fără soluție în fața campioanei, nou promovată din Clinceni a rămas în zece în repriza secundă. Răuţă a luat două galbene în trei minute și a plecat la vestiare.

Dan Petrescu a fost și el avertizat pe bancă, iar elevii săi au încercat să îl mulțumească în totalitate. Intrat la pauză, Luis Aurelio a făcut 4-0. Toate golurile lui CFR au fost înscrise din faze fixe, după centrări ale lui Alexandru Paun!

Pe final, a marcat și Academica. Urcat în careul advers, fundașul Dobrescu a stabilit scorul final, 1-4.

Știrea inițială.

CFR Cluj mai are un hop înaintea partidei cu Maccabi Tel Aviv, din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor: joacă împotriva Academicii Clinceni, meci în care nou-venitul Mike Cestor va fi titular.

Dan Petrescu vrea să-l pregătească pentru "dubla" cu Maccabi. George Țucudean va reveni și el pe teren în al doilea meci cu campioana Israelului.

"Săptămâna viitoare începe antrenamentele şi sperăm la meciul cu Tel Avivul, măcar la meciul al doilea, să fie pe teren", a anunţat Dan Petrescu

Înaintea primului duel cu Maccabi, CFR Cluj are meci cu nou-promovata Academica Clinceni.

ECHIPELE PROBABILE

Academica: Calancea - Fl. Achim, Răuță, Patriche, Dobrescu - Șut, B. Barbu - B. Ilie, Olariu, Buziuc - Nsiah.

CFR Cluj: Arlauskis - Peteleu, Burcă, A. Mureșan, Camora - Itu, Luis Aurelio, Djokovic - C. Deac, Rondon, Costache.

Arbitri: Marius Avram - Ciprian Danșa şi Vlad Bârleanu.

Partida de la Voluntari va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 21:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro şi m.digisport.ro.

• 93 final

Final de meci la Voluntari. Campioana se impune într-un meci fără istoric.

• 92 g g

Goool Clinceni. Academica reduce din diferență prin Dobrescu.

• 90 cg cg

Petrila vede cartonașul galben pentru simulare.

• 87 oc oc

Ocazie mare pentru CFR. Petrila trece pe lângă gol la prima atingere de balon, dar nu-l poate învinge pe Calancea în situație de 1 la 1.

• 86 s s

O nouă schimbare la CFR. A ieșit Rondon și a intrat Petrila.

• 73 s s

Schimbare la Clinceni. Iese Nsiah și intră Esteves.

• 72 g g

Goool CFR! Ardelenii nu au milă de ilfoveni. Luis Aurelio își trece și el numele pe tabela de marcaj.

• 67 cg cg

Dan Petrescu vede cartonașul galben pentru proteste.

• 63 s s

Schimbare la CFR. Iese Djokovic și intră Pereira.

• 58 cgr cgr

Răuță vede al doilea galben în doar trei minute și este eliminat.

• 55 cg cg

Răuță vede și el cartonașul galben.

• 47 cg cg

Luis Aurelio vede cartonașul galben.

A început repriza secundă.

Schimbare la Clinceni. A ieșit Okan și a intrat Vojtus.

Schimbare la CFR. A ieșit Itu și a intrat Luis Aurelio.

Schimbare la Academica Clinceni! A ieșit Popescu și a intrat Pațurcă.

• 45+3 fr1

Pauză.

• 45+3 g g

Goool CFR! Itu duce scorul la 3-0.

• 43 cg cg

Cartonaș galben pentru Patriche, pentru un fault.

• 22 oc oc

Prima ocazie pentru Clinceni. Barbu a executat o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri, dar mingea trimisă de el este deviată de zid puțin pe lângă poarta lui Arlauskis.

• 15 g g

Goool CFR! Costache majorează diferența cu o lovitură de cap, după devierea lui Itu.