FC Universitatea U Cluj v Chindia Targoviste - Romania Liga 1, Cluj-Napoca - 13 May 2023
Dan Nistor, ”distrus” după ce U Cluj a ratat finala Cupei României: ”E foarte mare suferinţa. E dureros”
Screenshot 2024-03-15 200615
Dan Nistor, lovit de un steward la finalul meciului: ”Noroc că sunt de la țară”
dinamo
Live Video&Text FCU Craiova - Dinamo 0-1, ACUM, Digi Sport 1. Milanov a deschis scorul în Bănie!
LIVE Stirile Digi Sport
Academica Clinceni Academica Clinceni
2 - 2
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Du 24.11.2019 13:30

Academica Clinceni - Dinamo 2-2. Încă un pas greșit făcut de ”câini”, în cursa pentru play-off

24.11.2019, 14:05

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Academica Clinceni - Dinamo 2-2. ”Câinii” fac un nou pas greșit spre play-off. Pe un teren îmbibat de apă, echipa lui Dusan Uhrin a fost condusă cu 2-0, dar a reușit să revină până în pauză.

Dinamo rămâne departe de play-off, după ce a remizat la Clinceni, și are o singură victorie în deplasare sezonul acesta. Alb-roșii au avut galerie mare la meciul în care s-au dat patru goluri în prima repriză.

Gazdele au deschis scorul în minutul 12, când Cebotaru a marcat din penalty. 10 minute mai târziu, Clinceni conducea cu 2-0, după golul lui Merloi.

Sorescu a dat semnalul revenirii pentru Dinamo

Deian Sorescu a reușit de departe cel mai frumos gol al partidei în minutul 32, iar Dinamo a egalat prin Slavko Perovic în prelungirile primei reprize. Daniel Popa șI Montini au ratat două ocazii uriașe după pauză, iar meciul s-a terminat 2-2.

Academica rămâne neînvinsă de când s-a mutat pe stadionul renovat din Clinceni.

Știrea inițială.

Căpitanul Dan Nistor strânge rândurile. Dinamo vine cu galerie mare la Clinceni, ca să ia toate punctele puse în joc contra Academicii.

Dezamăgit de naţională, Dan Nistor are o singură dorinţă: s-o ducă pe Dinamo în play-off. Cu doar un punct în ultimele două etape, "alb-roşiii" forţează victoria la Clinceni.

Moralul e bun - jucătorii au primit o parte din restanţele salariale şi promisiuni că vor fi cu banii la zi până la finalul anului.

"Nu va veni falimentul...Nu, astea sunt poveşti de adormit copiii", a declarat Dan Nistor.

Nistor vrea să se retragă de la Dinamo, unde îl cheamă şi pe naşul său, Mihai Pintilii.

"Am o relaţie foarte bună cu suporterii, cu oamenii din conducere şi va fi foarte greu să plec de la această echipă.

Mi-aş dori să devin antrenor secund, nu principal. Mi-aş dori să mai joc alături de el pentru că eu cred că mai poate să joace. (Dar ar putea să vină de la FCSB la Dinamo?) Păi şi Danciu a venit de la Steaua la Dinamo, prima dată toată lumea l-a apostrofat şi acum e o legendă a clubului Dinamo", a spus Nistor.

Pintilii devine liber de contract în vară, după patru ani în tricoul "roş-albaştrilor".

Academica Clinceni - Dinamo (13:30, Digi Sport 1). Echipele probabile

Academica Clinceni: Vâlceanu - G. Matei, Chatzerioglu, Patriche, P. Pârvulescu - Cebotaru, Merloi - Fl. Achim, Buziuc, R. Ion - Vojtus.

Dinamo: Piscitelli - D. Ciobotariu, Klimavicius, M. Popescu, L. Corbu - I. Filip, Mrzljak - Sorescu, Nistor, R. Moldoveanu - Perovic.

Arbitri: Andrei Chivulete - Andrei Constantinescu şi Gabriel Stroe.

Academica Clinceni - Dinamo va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 13:30. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

• 94 final

Final de meci la Clinceni.

• 92 s s

Schimbare la Clinceni. Iese Buziuc și intră Deretti.

• 87 s s

Schimbare la Clinceni. Iese Vojtus și intră Nsiah.

• 84 cg cg

Ilie Poenaru vede și el galbenul pentru proteste.

• 83 cg cg

Șut vede cartonașul galben.

• 80 oc oc

Ocazie pentru Dinamo. Montini trimite cu capul de la aproximativ 8 metri, dar mingea se duce puțin pe lângă poarta adversarilor.

• 73 s s

Schimbare la Dinamo. Iese Perovic și intră Montini.

• 71 cg cg

Pârvulescu vede și el galbenul.

• 70 cg cg

Popa vede galbenul pentru un conflict cu Pârvulescu.

• 69 s s

Schimbare la Clinceni. Iese Merloi și intră Robert Ion.

• 59 cg cg

Matei vede cartonașul galben.

• 53 oc oc

Ocazie pentru Clinceni. Achim rămâne singur cu portarul advers, dar nu nimerește spațiul porții din 10 metri.

• 50 oc oc

Ocazie pentru Dinamo. Daniel Popa trimite cu capul puțin pe lângă poarta gazdelor.

A început repriza secundă.

Schimbare la Dinamo. Iese Moldoveanu și intră Popa.

Pauză la Clinceni.

• 45+1 g g

Goool Dinamo. Perovic restabilește egalitatea.

• 41 oc oc

Ocazie pentru Clinceni. Gabi Matei îl pune la încercare pe portarul oaspeților, care este atent și respinge în corner.

• 32 g g

Goool Dinamo! Sorescu reduce din diferență cu un șut superb din interiorul careului de 16 metri.

• 22 g g

Goool Clinceni. Merloi majorează diferența cu un șut superb de la amrginea careului de 16 metri.

• 12 gp gp

Goool Clinceni. Cebotaru transformă lovitura de la 11 metri.

• 10 p p

Penalty pentru Clinceni. Centralul întâlnirii arată punctul cu var după un contact între Klimavicius și Buziuc.