Exclusiv Gigi Becali a intrat în direct și a dezvăluit cine îl va înlocui pe Radunovic cu Farul
SOLD-OUT! Meciul de SuperLigă care se va juca cu ”casa închisă”
Academica Clinceni Academica Clinceni
1 - 1
Botoşani Botoşani
Sb 14.12.2019 13:00

Academica Clinceni - FC Botoșani 1-1 | Gazdele au obținut un punct important, după ce au egalat în inferioritate numerică

14.12.2019, 14:38

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Academica Clinceni își continuă seria de meciuri fără înfrângere pe teren propriu, după ce au obținut o remiză, scor 1-1, în fața celor de la FC Botoșani

Moldovenii au reușit să deschidă scorul în minutul 53, după o fază foarte frumoasă. Ongenda i-a oferit o pasă superbă lui Ashkovski, cel care a centrat pentru golul lui Ofosu.

În minutul 71 Paul Pârvulescu a văzut al doilea cartonaș galben și și-a lăsat colegii în inferioritate numerică. Chiar și așa, nouă minute mai târziu, Adrian Șut a reușit egalarea, dintr-o fază fixă. Meciul s-a încheiat 1-1.

FC Botoșani speră la play-off, de care o desparte un singur punct după victoria spectaculoasă de etapa trecută, 2-1 contra campioanei CFR Cluj.

Moldovenii țintesc revanșa după ce au remizat în tur, 2-2, și au fost eliminați de ilfoveni din optimile Cupei României (0-2).

Academica Clinceni - FC Botoșani (13:00, Digi Sport 1). Echipele probabile

Academica Clinceni: Vâlceanu - G. Matei, Patriche, A. Răuță, P. Pârvulescu - Șut, Cebotaru, R. Ion - Merloi, Vojtus, Buziuc.

FC Botoșani: Pap - Haruț, Miron, Chindriș, Țigănașu - J. Rodriguez, Papa - M. Roman I, Ebenhofer, Ashkovski - Ofosu.

Arbitri: Sebastian Colțescu - Ovidiu Artene și Alexandru Cerei.

Academica Clinceni - FC Botoșani va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 13:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

• 90+3 fm

Meciul s-a încheiat.

• 80 g g

GOOOOOOOOL! Jucătorii de la Clinceni au beneficiat de o lovitură liberă, executată foarte bine de Cebotaru! Acesta a trimis mingea în careu iar Adrian Șut a reușit să trimită balonul, cu capul, peste portarul moldovenilor! Scorul este 1-1!

• 79 s s

Schimbare la FC Botoșani: A ieșit Hervin Ongenda și a intrat Mario Ebenhofer

• 75 s s

Ilie Poenaru a efectuat ultima schimbare: l-a scos pe Alexandru Buziuc și l-a trimis pe gazon pe Mihai Dobrescu

• 71 cgr cgr

Paul Pârvulescu a văzut al doilea cartonaș galben la doar un sfert de oră după ce l-a văzut pe primul! Jucătorul a primit cartonașul roșu și și-a lăsat echipa în inferioritate numerică!

• 65 cg cg

Și Enriko Papa a fost avertizat de Sebastian Colțescu.

• 64 s s

O nouă schimbare pentru Academica Clinceni: A ieșit Robert Ion și a intrat Jean Deretti

• 58 s s

Prima modificare și în tabăra lui Ilie Poenaru: A ieșit Florin Achim, iar locul lui a fost luat de George Merloi

• 56 cg cg

Paul Pârvulescu a văzut cartonașul galben.

• 53 g g

GOOOOOOOOL! Reușită superbă pentru Reagy Ofosu! Ongenda i-a oferit o pasă de senzație lui Stefan Ashkovski, care a reușit să îi trimită perfect lui Ofosu, care a deschis scorul! 1-0 pentru FC Botoșani!

Prima modificare a partidei: A ieșit Mihai Roman de la FC Botoșani și a fost introdus Hamidou Keyta.

A început a doua repriză.

Prima repriză s-a încheiat.

• 45+2 oc oc

Cea mai importantă ocazie a meciului! Ofosu a fost găsit în careul celor de la Academica de către Mihai Roman, iar Vâlceanu a avut o intervenție extraordinară! Scorul a rămas 0-0

• 45+1 oc oc

Mihai Roman a avut o șansă foarte bună! A primit mingea de la Enriko Papa și l-a pus la încercare pe portarul celor de la Academica Clinceni

• 42 cg cg

Și George Miron a primit cartonașul galben din partea lui Sebastian Colțescu

• 38 cg cg

Stefan Ashkovski a primit primul avertisment al partidei.

• 8 oc oc

Gazdele au avut o primă ocazie importantă! Robert Ion a tras din marginea careului, pe jos, însă Pap a reușit să respingă în corner!