FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023
Reacție vehementă, după ce Florinel Coman a ales să plece de la FCSB în Qatar: ”Mi se pare strigător la cer!”
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Video Hagi, în extaz: ”Trebuia să marcăm 10 goluri, scuzați-ne! CFR să meargă acasă și să se gândească”
LIVE Stirile Digi Sport
Academica Clinceni Academica Clinceni
1 - 1
Hermannstadt Hermannstadt
Mi 04.12.2019 14:00

Academica Clinceni - FC Hermannstadt 1-1 | Vojtus a adus egalarea cu un minut înainte de final

04.12.2019, 15:22

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Academica Clinceni a salvat un punct pe teren propriu cu Hermannstadt, scor 1-1, după ce a fost condusă din minutul 56 prin golul marcat de Petrişor Petrescu. Egalarea a fost reuşită de Jakub Vojtus în minutul 89.

După 19 meciuri jucate în actuala ediţie, Academica este pe locul 11, cu 19 puncte, în timp ce formaţia din Sibiu este pe loc retrogradabil, 13, cu 16 puncte.

Rezumat video Academica - Hermannstadt 1-1

George Merloi a făcut duminică meciul vieții, contra Chindiei, dar antrenorul lui de la Academica Clinceni îl avertizează că îl va ține rezervă dacă nu rămâne cu picioarele pe pământ.

George Merloi a dat recital împotriva Chindiei și este MVP-ul ultimei etape din Liga 1. Puștiul de 20 de ani, de la Academica Clinceni, a reușit primul său hat-trick și a atras atenția granzilor. Ilie Poenaru i-a transmis un mesaj mijlocaşului care, luna trecută, a debutat la naționala de tineret a României.

"Trebuie doar să rămână cu picioarele pe pământ și să aibă continuitate în tot ce face. Dacă trăiește dintr-un meci face o mare greșeală. Dacă nu are continuitate el știe ce îl așteaptă, cum stă acum aici lângă mine așa va sta și la meciuri", a declarat Ilie Poenaru.

(Mirel Rădoi, după ce te-a convocat, a făcut pasul spre echipa mare) "Da, acum să mă convoace și la echipa mare să aibă și mai mult noroc. (Trebuie să mai dai vreo şapte goluri ca să te convoace) Şi daca le dau mă convoacă? (Poenaru) 100%", a spus şi George Merloi.

Pentru Academica urmează duelul cu singura echipă care, în acest sezon, nu a obținut nicio victorie în deplasare.

Academica Clinceni - FC Hermannstadt (14:00, Digi Sport 1). Echipele probabile

Academica Clinceni: Vâlceanu - Matei, Răuță, Patriche, Pîrvulescu - Merloi, Cebotaru, Șut, Deretti - Buziuc, Vojtus.

FC Hermannstadt: Cristiano - Luchin, Viera, Stoica, Opruț - Dîlbea, Petrescu, Dumitriu - Vodă, Persano, Bușu.

Arbitri: Ionuţ Coza - Ferencz Tunyogi şi Daniel Hulubei.

Academica Clinceni - FC Hermannstadt va fi astăzi, de la ora 14:00, în direct la Digi Sport 1. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

• 90+4 fr2

Meciul s-a încheiat.

• 90+3 cg cg

Patriche a văzut ultimul cartonaș galben al partidei.

• 89 g g

GOOOOOOL! Jakub Vojtus a reușit egalarea chiar cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar! Scorul este 1-1!

• 86 s s

Ultima schimbare și pentru Hermannstadt: Eugen Neagoe l-a băgat în teren pe Taira și l-a scos pe Dumitriu

• 80 cg cg

Și Alexandru Buziuc a primit cartonașul galben.

• 78 s s

Ultima schimbare în tabăra gazdelor: A ieșit George Merloi și a fost introdus Florin Achim

• 77 oc oc

Alexandru Buziuc a încercat o execuție foarte spectaculoasă, însă portarul sibienilor a reușit să respingă balonul.

• 74 cg cg

Și Yazalde a primit un avertisment din partea centralului partidei.

• 67 s s

Și Ilie Poenaru a schimbat din nou: L-a scos pe Adrian Șut și l-a trimis în teren pe Alexandru Popescu

• 67 cg cg

Raul Opruț este jucătorul care a văzut primul cartonaș galben al meciului.

• 64 s s

O nouă schimbare pentru Hermannstadt: A ieșit Sorin Bușu și a intrat pe gazon Daniel Tătar

• 56 g g

GOOOOOOL! Petrișor Petrescu a reușit să deschidă scorul! Hermannstadt conduce cu 1-0, pe terenul Clinceniului

• 49 oc oc

Ocazie uriașă pentru Academica Clinceni! Alexandru Buziuc a reușit un dribling de senzație în careu, însă a ratat cu poarta goală, fiindcă portarul advers era căzut!

Și Ilie Poenaru a efectuat o primă schimbare. A ieșit Deretti și a fost introdus Robert Ion