Oficial Poli Iași are un nou antrenor, la două zile după ce l-a demis pe Leo Grozavu. ”Bun venit!”
Reacția lui Leo Grozavu, după ce a fost demis de la Poli Iași: ”Aș fi luptat până la capăt”
Exclusiv Ilie Dumitrescu nu a avut dubiu, după FC Botoșani - Dinamo: ”E senzațional”
Academica Clinceni Academica Clinceni
2 - 0
Sepsi Sepsi
Sb 31.10.2020 12:30

Academica Clinceni - Sepsi 2-0. O nouă victorie pentru ilfoveni. Rusescu a înscris primul său gol de la revenirea în Liga 1

31.10.2020, 14:22

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Academica Clinceni s-a impus pe teren propriu cu 2-0 în fața celor de la Sepsi, și a ajuns la a doua victorie la rând în campionat, după cea de la Craiova.

Chunchukov a bifat prima ocazie importantă a partidei în minutul zece, cu o lovitură de cap. Tot bulgarul a reușit să marcheze cinci minute mai târziu, după ce a scăpat spre poarta lui Niczuly și l-a executat pe acesta cu un șut pe jos.

Replica lui Sepsi nu a întârziat să apară. Aganovic a tras puternic spre poarta Clinceniului, dar Vâlceanu s-a opus. În minutul 29, Cristi Tănase a centrat în careu după o acțiune personală, dar Chuncukov și Rusescu nu au putut trimite în poartă.

Același Rusescu putea înscrie primul gol în tricoul ilfovenilor în minutul 40, din penalty, dar execuția sa a fost parată de Niczuly. A făcut-o, însă, trei minute mai tâziu, după o gafă a lui Deligiannidis.

După pauză, Cristi Tănase și-a mai încercat odată norocul la poarta lui Sepsi, dar Niczuly a ieșit și l-a blocat excelent pe fostul campion al României cu FCSB.

Golofca putea reduce din diferență în minutul 74, după ce a trecut de trei adversari, dar Vâlceanu a fost atent și a respins în corner.

S-a terminat 2-0 pentru Clinceni, care urcă pe locul cinci, cu 13 puncte, la două puncte în spatele lui Sepsi.

Ilfovenii abordează partida cu Sepsi de pe poziția a opta, cu 10 puncte adunate în primele opt runde. Moralul jucătorilor lui Ilie Poenaru este la cote înalte, după victoria din etapa precedentă, scor 1-0, de pe terenul liderului Universitatea Craiova.

De partea cealaltă, Sepsi se află într-o formă excelentă. Succesul cu Dinamo, 2-0, a fost al patrulea consecutiv pentru elevii lui Leo Grozavu. Formația din Sfântu Gheorghe ocupă locul al patrulea, cu 15 puncte. Singura înfrângere a covăsnenilor s-a produs în prima etapă, în fața craiovenilor.

LIVE VIDEO Academica Clinceni - Sepsi, ora 12:30, pe Digi Sport 1. Confruntări directe

Cele două formații s-au întâlnit de patru ori, toate duelurile consimțindu-se în sezonul precedent. Academica s-a impus o singură dată, s-a înregistrat un rezultat de egalitate, iar Sepsi a câștigat de două ori. Formațiile lui Poenaru și Grozavu sunt două specialiste ale fazelor fixe. Ambele au marcat câte patru goluri din astfel de situații, iar Clinceni nu a primit niciunul, în timp ce covăsnenii au încasat un singur gol.

În acest sezon, pe teren propriu, Academica are o singură victorie, două eșecuri și un rezultat de egalitate. Sepsi este neînvinsă în meciurile din deplasare, cu două victorii și două remize, una dintre ele reușită chiar pe stadionul campioanei CFR Cluj.

LIVE VIDEO Academica Clinceni - Sepsi, ora 12:30, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

• 74 oc oc

Golofca trece de trei adversari, trage spre poarta lui Vâlceanu, dar goalkeeper-ul Clinceniului reușește să respingă în corner.