daniel paraschiv
Video UTA Arad - Hermannstadt 1-3. Hat-trick pentru Paraschiv. Sibienii, pe primul loc în play-out
iuliana9
Oficial Comisia de Disciplină a dictat sancțiuni drastice după scandalul din FC Hermannstadt - ”U” Cluj 1-1
Screenshot 2024-04-18 at 20.00.17
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
2 - 1
Hermannstadt Hermannstadt
Du 07.03.2021 15:00

Astra - Hermannstadt 2-1 | Giurgiuvenii, serie excelentă - Răduț, decisiv! Sibienii au condus

07.03.2021, 16:55

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Astra Giurgiu a fost condusă de Hermannstadt, prin golul marcat de Bagaric, dar giurgiuvenii au revenit în meci și s-au impus. Pe final, Addae a avut șansa golului egalizator, dar a ratat.

Mihai Răduț a fost decisiv pentru fosta campioană. Pentru că a reușit să marcheze repede golul egalizator, în minutul 15, la patru minute după reușita lui Bagaric, după care a ”croșetat” apărarea oaspeților și a pasat foarte bine, la bara a doua, pentru golul lui Krpic.

Astra - Hermannstadt 2-1 | Addae a ratat șansa de a egala pe final

Astra a fost la timonă în repriza a doua, numai că sibienii au încercat să plece cu puncte, mai ales că au și condus. Addae, intrat după pauză, a avut șansa, dar a ratat deși se afla într-o poziție foarte bună, în minutul 81, când Belu-Iordache i-a centrat perfect.

Trupa lui Eugen Neagoe a scăpat cu bine și a câștigat. Astra continuă seria bună din ultima vreme, mai ales de când Ioan Niculae a ajuns la închisoare.

Astra, locul 11, cu 29 de puncte, are nevoie de o victorie pentru a mai spera la play-off. În acest moment, poziția a șasea este ocupată de Academica Clinceni, cu 37 de puncte și un meci în plus.

LIVE VIDEO Astra - Hermannstadt, 15:00, Digi Sport 1. Giurgiuvenii au nevoie de victorie pentru a mai spera la play-off

Giurgiuvenii vin după o victorie clară în Cupa României, contra celor de la Petrolul, scor 3-0. Merloi, Krpic și Wutrich au marcat pentru echipa lui Eugen Neagoe.

De partea cealaltă, FC Hermannstadt ocupă locul 15, penultimul, cu 22 de puncte. Sibienii vin după două eșecuri consecutive în campionat: contra Universității Craiova (0-1) și împotriva lui Sepsi (1-2).

Astra și FC Hermannstadt s-au mai întâlnit de cinci ori în Liga 1. Giurgiuvenii au câștigat trei dueluri directe, iar celelalte două s-au încheiat la egalitate.

• FC Hermannstadt - Astra Giurgiu 0-1 a fost scorul ultimei întâlniri directe, în partida tur. Valentin Gheorghe marca unicul gol.
  • 90+5 fr2 fr2

FINAL! ASTRA s-a impus cu 2-1 în fața lui Hermannstadt.