Screenshot 2024-02-27 184116
Leo Grozavu a spus ce i-a lipsit echipei sale în eșecul de la Galați. ”Mai trebuie să vorbesc eu?”
”Trebuia să-l schimb în minutul 20”. Dorinel Munteanu, discurs furibund după 1-1 cu Poli Iași: ”Cea mai slabă repriză!”
bataie 16
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită
LIVE Digi Sport Special
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
1 - 2
Politehnica Iași Politehnica Iași
Sb 10.11.2018 15:00

Astra - Poli Iași 1-2. Victorie de senzație a moldovenilor, deși au fost conduși și au jucat în ”10” din minutul 41

10.11.2018, 16:57

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Video Astra - Poli Iaşi 1-2. Poli Iaşi a reuşit prima victorie din istorie pe terenul Astrei. Succesul a venit în condiţii speciale. Moldovenii erau conduşi la pauză şi jucau şi în inferioritate.

Politehnica Iaşi a încheiat seria de cinci înfrângeri la rând în Liga 1. Gruparea din Copou a câştigat în premieră pe terenul Astrei, dar a suferit pentru cele trei puncte. Chiar daca pe spectatori i-a luat somnul, prima repriză a fost una de cosmar pentru moldoveni. Andrei Sin a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Video Astra - Poli Iaşi 1-2 | Elevii lui Flavius Stoican au revenit fantastic în repriza a doua

La nici două minute distanţă, gazdele au deschis scorul. Valentin Gheorghe a înscris primul său gol stagional. Astra îşi putea dubla avantajul imediat după pauză. Bara s-a opus la şutul lui Alibec. A urmat o revenire de senzaţie a lui Poli, care a întors rezultatul chiar şi în inferioritate numerică.

Abia intrat, Panţîru l-a servit ideal pe Platini, iar mijlocaşul de 32 de ani a restabilit egalitatea. Echipa lui Flavius Stoican a primit şi un penalty, după henţul făcut de Belu. Andrei Cristea nu a avut probleme în a marca de la 11 metri. În prelungiri, Astra a avut două ocazii uriaşe de a scoate un punct. Fără folos, pentru că Poli s-a impus cu 2-1.

• 90+5 fr2 fr2

FINAL! Astra - POLI IAȘI 1-2! Victorie mare a moldovenilor pe terenul fostei campioane, deși au jucat în 10 din minutul 41

• 90+3 oc oc

OCAZIE ASTRA! Zoua a reluat cu capul, din șase metri, pe colțul scurt, dar pe lângă poartă.

• 90+2 oc oc

OCAZIE ASTRA! Romario Moise a șutat de la marginea careului de 16 metri, dar Rusu a fost pe fază

• 83 oc oc

Mrzljak a reluat cu capul, dar pe lângă poartă.

• 59 gp gp

GOOOOOL POLI IAȘI: 1-2, CRISTEA! Atacantul moldovenilor a punctat, de la punctul cu var, deși Lazar ghicise colțul.

• 58 p p

PENALTY POLI IAȘI! Belu a oprit cu mâna o centrare în careu a lui Platini

• 53 s s

PRIMA SCHIMBARE ASTRA! A ieșit Roșu, a intrat ZOUA

• 51 g g

GOOOOOL POLI IAȘI: 1-1, PLATINI! Fotbalistul moldovenilor a restabilit egalitatea după o fază superbă. Panțîru, cel intrat la pauză, a centrat foarte bine de pe stânga, Platini a preluat, după care a șutat cu stângul, în colțul din stânga porții.

• 50 cg cg

CARTONAȘ GALBEN VALENTIN GHEORGHE

• 50 cg cg

CARTONAȘ GALBEN BEGUE!

• 49 oc oc

BARĂ ASTRA! Alibec a șutat de la marginea careului de 16 metri, dar mingea s-a lovit de bara din stânga porții