dampe
Dan Petrescu nu mai are răbdare! Când revine pe banca lui CFR Cluj
Video Romario Benzar, scos cu ambulanța de pe teren, după ce a fost lovit cu piciorul în cap de Hakim Abdallah: atacantul lui Dinamo, eliminat
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Live Video&Text FC Botoșani - Dinamo 1-1, ACUM pe Digi Sport 1. ”Câinii” restabilesc egalitatea și rămân în 10
Etapa 6 Superliga: Botosani-Dinamo
Play-out
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
4 - 0
Politehnica Iași Politehnica Iași
Lu 04.11.2019 18:00

Astra - Poli Iaşi 4-0. Budescu, două goluri de pe altă planetă, unul direct din corner. Ieșenii au vrut două penalty-uri

04.11.2019, 19:55

• SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

La Giurgiu a fost o singură echipă pe teren în meciul Astra - Poli Iași, cel puțin în prima repriză. În minutul 27, Budescu a deschis scorul și probabil că a reușit golul sezonului, cu o execuție direct din corner. Până la pauză, Alibec a ratat două șanse, iar Graovac l-a întins pe Târnovanu. Ieșenii au rămas în 10 oameni la ultima fază din prima repriză, când Francisc Cristea a primit al doilea galben.

Astra - Poli Iași 4-0. Budescu, două eurogoluri

În partea secundă, Târnovanu a scos de sub transversală șutul lui Alibec, însă ieșenii au cerut două penalty-uri: primul la un contact Breeveld - Răduț, iar al doilea la un henț în careu. Valentin Gheorghe a făcut 2-0 în minutul 76, iar Budescu a ieșit din nou la rampă și a înscris un alt eurogol. Același Valentin Gheorghe a închis tabela în minutul 86, iar Astra - Poli Iași s-a terminat 4-0.

Eliminată din Cupa României, după 2-4 cu Sepsi, Astra se va concentra mai mult pe principalul obiectiv, accederea în play-off. Echipa lui Bogdan Andone are meci cu Politehnica Iaşi în etapa a 15-a din Liga 1.

Astra şi Politehnica Iaşi se duelează în această seară, iar miza este urcarea pe un loc de play-off.

Echipa din Giurgiu urcă pe 6 şi dacă remizează, în timp ce moldovenii au nevoie de o victorie pentru a ieşi din zona play-out-ului.

Ieşenii au moral excelent înaintea deplasării la Giurgiu - s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României. Astra, în schimb, a fost eliminată de Sepsi şi a rămas doar cu lupta pentru play-off.

Astra - Politehnica Iaşi va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 18:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

• 90+3 fr2

Final de meci. Astra - Poli Iași se termină 4-0.

• 86 g g

GOOOOL Astra! Astra scapă pe contraatac, Alibec îi pasează lui Valentin Gheorghe, care înscrie.

• 84 s s

Dragoș Gheorghe intră în locul lui Bdescu.

• 81 g g

GOOOOL Astra! Alibec execută rapid o lovitură liberă, până la Budescu, care reușește dubla, cu o execuție magnifică, cu exteriorul, dintr-un unghi "imposibil".

• 78 cg cg

Mihalache primește cartonaș galben.

• 77 s s

Hațiegan intră în locul lui Popadiuc.

• 76 g g

GOOOOOL Astra. Valentin Gheorghe în driblează scurt pe portar și marchează.

• 75 fm fm

Ieșenii cer penalty. Gallego încearcă să centreze dar mingea pare să fie deviată cu mâna de Crepulja.

• 70 cg cg

Breeveld primește cartonaș galben.

• 66 s s

Bălan intră în locul lui Andrei Cristea.

• 66 s s

Begue intră în locul lui Matei.

• 61 fm fm

Ieșenii cer penalty. Breeveld cade în careu, după un contact cu Răduț, dar Ovidiu Hațegan lasă jocul să continue.

• 54 oc oc

Ocazie Astra. Alibec trage din afara careului, dar Târnovanu se întinde și respinge de sub transversală.

• 45+1 cgr cgr

Eliminare Poli Iași. Francisc Cristea primește al doilea cartonaș gaben și automat este eliminat.

• 45 cg cg

Andrei Cristea primește cartonaș galben.

• 44 oc oc

Ocazie Astra. Radunovic centrează de pe stânga, Graovac prinde un șut tare, dar Târnovanu scoate.

• 41 cg cg

Bădic primește cartonaș galben.

• 39 oc oc

Ocazie Astra. Alibec încearcă vinclul, dintr-un unghi greu, dar mingea ocolește poarta.

• 34 oc oc

Ocazie Astra. Alibec primește o pasă de la Budescu și scapă singur doar cu Mihalache în față, însă lovește prost mingea, care trece pe lângă poartă.

• 27 g g

GOOOOOL Astra! Budescu marchează direct din corner. Mingea prinde un efect de senzație și o boltă imensă peste portar și se oprește în plasă.

• 24 oc oc

Ocazie Astra. Budescu execută o lovitură liberă, dar mingea trece  peste poartă.

• 21 cg cg

Francis Cristea primeșe cartonaș galben.

• 20 oc oc

Ocazie Astra. Florentin Matei trage din afara careului, dar mingea ocolește vinclul.

• 13 oc oc

Ocazie Astra. Alibec pătrunde pe stânga și întoarce pentru Valentin Gheorghe, care trage, dar Bădic se aruncă în fața mingii.