Exclusiv După trei ani, s-a aflat adevărul despre trecerea lui Edi Iordănescu la FCSB
bocciu
Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi ultrași ai Rapidului rămân în arest
ianis
Scoțienii au fost categorici, după ce Ianis Hagi a anunțat unde va juca sezonul viitor
LIVE Fotbal Club
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
0 - 3
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Vi 26.10.2018 22:00

Astra - U Craiova 0-3. Oltenii au făcut spectacol la Giurgiu şi sunt neînvinşi de cinci meciuri

26.10.2018, 22:56

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

U Craiova pune presiune pe liderul CFR Cluj. "Alb-albaştrii" au învins-o la scor de neprezentare pe Astra şi s-au apropiat la un punct de campioana României. Mitriţă şi Koljic şi-au trecut din nou numele pe lista marcatorilor.

La câteva secunde de la startul partidei, Denis Alibec a primit cartonaş galben - atacantul "alb-negrilor" va fi suspendat în meciul cu FCSB. Alexandru Mitriţă a deschis scorul în minutul 38 şi i-a dedicat golul lui Ilie Balaci, cel ale cărui ultime cuvinte nu le va uita niciodată.

Golgheterul oltenilor a reuşit şi un assist. Mitriţă i-a pasat perfect lui Alexandru Cicâldău, care a marcat primul său gol în tricoul grupării din Bănie. Două minute mai târziu putea puncta şi Elvir Koljic, dar Lazar a fost la post. Atacantul bosniac s-a revanşat însă şi a înscris cel de-al şaptelea său gol pentru Craiova în tot atâtea meciuri.

Echipa antrenată de Devis Mangia a câştigat cu 3-0 şi a acumulat 22 de puncte, cu două mai mult decât Astra.

• 90 fr2

Final de meci la Giurgiu. U Craiova a surclasat-o pe Astra, scor 3-0.

• 81 s s

Schimbare la Astra. Begue i-a lăsat locul lui Bahamboula.

• 78 s s

Schimbare la U Craiova. Meza Colli i-a luat locul lui Bărbuţ.

• 72 g g

Gooool U Craiova! Bosniacul Elvir Koljic a înscris cu un voleu simplu, din opt metri, şi a ajuns la şapte goluri în şapte meciuri în Liga 1.

• 64 oc oc

Ocazie U Craiova! Bosniacul Koljic a fost aproape de 3-0, însă şutul său puternic a fost respins de David Lazar.

• 62 g g

Gooool U Craiova! Alexandru Cicâldău a majorat avantajul oltenilor după ce a reluat în poartă pasa excelentă a lui Alexandru Mitriţă.

• 60 s s

Schimbare la U Craiova. Fedele i-a luat locul lui Mihăilă.

• 56 oc oc

Ocazie Astra! Şansă mare de egalare ratată de Azdren Llullaku, care a reluat pe lângă poartă cu capul, din şase metri.

Schimbare la Astra. Valentin Gheorghe i-a luat locul lui Koukou.

Schimbare la Astra. Neluţ Roşu a intrat în locul lui Florin Bejan.

• 46 sr2 sr2

A început repriza secundă a partidei de la Giurgiu.

Final de repriză. U Craiova conduce cu 1-0 pe terenul Astrei.

• 38 g g

Gooool U Craiova! Alexandru Mitriţă a deschis scorul pentru olteni la prima ocazie de gol a echipei lui Devis Mangia din acest meci. "Internaţionalul" român a pasat iniţial prea lung pentru Mihăilă, însă mingea a revenit la el, iar şutul său excelent de la zece metri a lovit bara înainte de a intra în poartă.

• 34 s s

Schimbare la U Craiova. Accidentat încă din primul minut de joc de Denis Alibec, Renato Kelic nu a mai putut continua partida şi a fost înlocuit cu Tiago Ferreira.

• 33 fm fm

Voleul lui Alexandru Cicâldău, din afara careului de 16 metri, a trecut destul de mult peste poarta Astrei.

• 26 fm fm

Alexandru Mitriţă a reluat dezamăgitor, destul de departe de poarta gazdelor, o lovitură liberă de la aproximativ 22 de metri.

• 16 oc oc

Ocazie Astra! Llullaku a reluat pe lângă poartă, cu capul, din opt metri, centrarea foarte bună a lui Begue.

• 6 fm

"Victima" lui Denis Alibec, Renato Kelic, a revenit pe gazon cu un bandaj pe nas după ce a primit îngrijiri medicale timp de peste cinci minute.

• 1 cg cg

Intrare dură a lui Denis Alibec asupra lui Renato Kelic după numai 11 secunde de la startul meciului, sancţionată cu cartonaş galben de arbitrul Alexandru Tudor.