lucescu-negoita
Video Exclusiv Ionuț Negoiță, atac dur la Mircea Lucescu. ”N-are măsura cuvintelor. Pun pariu că nu va investi la Dinamo”
FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-FC U CRAIOVA, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (18.03.2024)
Video ”Cine a țipat așa tare în vestiar?”. Cum a reacționat Nicolo Napoli după eșecul cu Petrolul
ilie
Exclusiv ”Poate juca lejer la orice echipă din România”. Ilie Dumitrescu, ”vrăjit” de un fotbalist care se bate la retrogradare
5 - 0
Argeș Argeș
Lu 01.03.2021 20:30

CFR Cluj - FC Argeș 5-0. Nou-promovata, spulberată de campioană. Maric, două penalty-uri și un autogol

01.03.2021, 22:18

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Nou-promovata FC Argeș era considerată echipa momentului în Liga 1, fără înfrângere de 11 etape. Totul s-a spulberat însă în runda a 25-a, când a pierdut cu 0-5 în deplasarea cu CFR Cluj. Maric a provocat două penalty-uri și a dat un autogol.

CFR Cluj - FC Argeș 5-0. Luka Maric a făcut două penalty-uri în 3 minute și a dat un autogol

Campioana a început tare meciul și a nimerit bara prin Costache. În minutul 34, Maric "a ieșit la rampă" și a provocat primul penalty, transformat de Deac.

După 3 minute, același croat a mai făcut un penalty, după ce a atins mingea cu mâna și Deac a reușit dubla de la punctul cu var.

Prima repriză s-a încheiat cu ocazia lui Costache, însă în partea secundă, Maric și-a continuat prestația dezastruoasă și a înscris un autogol.

CFR Cluj - FC Argeș 5-0. Înaintea acestui meci, piteștenii aveau 11 etape la rând fără înfrângere

CFR a făcut 4-0 prin Costache, după o combinație rapidă cu Omrani. Piteștenii au avut și ei o ocazie prin Mușat, însă cei care au marcat au fost tot clujenii, prin Rondon, care a închis tabela, iar Costache a ratat ultima șansă a meciului.

CFR Cluj - FC Argeș s-a terminat 5-0. A fost cea mai clară victorie a lui CFR în acest sezon. Campioana nu a mai înscris 5 goluri într-un meci din Liga 1 din septembrie 2019, când au marcat tot de 5 ori cu Voluntari.

Până la această partidă, piteștenii au primit 4 goluri în ultimele 9 etape.

VIDEO cu rezumatul meciul CFR Cluj - FC Argeș 5-0:

CFR Cluj primește vizita echipei FC Argeș, de la ora 20:30, în direct la Digi Sport 1 și în format live video pe siteul digisport.ro.

Campioana înfruntă astăzi cea mai în formă echipă din 2021. Nou-promovata s-a transformat complet în pauza de iarnă, când Jean Vlădoiu a fost numit la conducerea clubului. Piteștenii au 11 etape la rând fără eșec, au ajuns la șase puncte de zona play-off-ului, iar astăzi joacă pe terenul CFR-ului.

În runda precedentă, CFR Cluj a triumfat la Mediaș. De partea cealaltă, FC Argeș a câștigat la limită pe terenul lui FC Voluntari. CFR trebuie să câștige pentru a o egala pe FCSB, care duminică s-a impus la Botoșani și s-a distanțat pentru moment în fruntea clasamentului.

LIVE VIDEO CFR Cluj - FC Argeș, de la 20:30, la Digi Sport 1. Primul duel direct a avut loc în 1969

CFR Cluj și FC Argeș sunt două dintre cele mai vechi cluburi din Liga 1. Primul duel direct a avut loc pe 26 octombrie 1969. Piteștenii s-au impus în acel joc cu 3-0, pe teren propriu.

Cele două formații s-au duelat de 11 ori în Gruia, dar FC Argeș nu a câștigat niciodată în Ardeal. Clujenii s-au impus de șapte ori, iar patru jocuri s-au terminat la egalitate.

Ultimele trei jocuri directe s-au terminat cu același scor, 2-0 în favoarea CFR-ului. Mario Rondon a marcat ambele goluri în partida tur.

LIVE VIDEO CFR Cluj - FC Argeș, de la 20:30, la Digi Sport 1. H2H

Iată cum arată bilanțul all-time al duelurilor CFR Cluj - FC Argeș:

• Victorii CFR Cluj: 11
  • Remize: 5
  • Victorii FC Argeș: 7

LIVE VIDEO CFR Cluj - FC Argeș, de la 20:30, la Digi Sport 1. Echipele probabile

• CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Vinicius, Burcă, Camora - C. Deac, Bordeianu, Carnat - Chipciu, Debeljuh, Costache
  • FC Argeș: Greab - Tofan, Maric, Turda, Mușat - Meza Colli, I. Șerban - Drăghici, Palic, C. Dumitru - Malele

VIDEO Rezumatul meciului tur FC Argeș - CFR Cluj 0-2

Argeș Argeș
  • 90+2 fr2

Final de meci. CFR Cluj - FC Argeș se termină 5-0.

• 90+1 cg cg

Burcă primește cartonaș galben.

• 88 cg cg

Omrani primește cartonaș galben.

• 82 oc oc

Ocazie CFR. După o fază creată de Deac și Omrani, mingea e deviată involuntar de Păun până la Costache, care trage pe lângă poartă.

• 78 s s

Honciu intră în locul lui David Mezza Colli.

• 77 g g

GOOOOL CFR! Deac îi pasează lui Rondon, acesta face o piruetă și înscrie din marginea careului.