Adio, Brighton? Philip Otele se luptă cu alți 15 fotbaliști pentru transferul în Premier League
Ioan Varga i-a ”fixat” obiectivele lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”Are obligația”
Suporterii Rapidului așteaptă plecarea lui Cristiano Bergodi: ”E o chestie de normalitate să ridici mâna”
Fotbal Club
1 - 0
Hermannstadt Hermannstadt
Du 13.09.2020 22:30

CFR Cluj - Hermannstadt 1-0. Campioana câștigă cu scorul preferat al lui Dan Petrescu

13.09.2020, 23:21

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

CFR Cluj a câștigat la limită duelul cu Hermannstadt, 1-0, grație golului marcat de Vinicius în repriza a doua.

Clujenii au început în forță meciul de pe ”Dr. Constantin Rădulescu”. Susic a lovit bara din lovitură liberă în minutul 7. Djokovic putea înscrie și el în minutul 24, cu un șut din afara careului, respins de Figueiredo.

Vinicius a adus victoria CFR-ului cu un gol marcat cu capul, din corner, în minutul 66. Tot el putea reuși ”dubla” după o fază asemănătoare, în minutul 80, dar a trimis pe lângă poartă.

Fortes putea egala dramatic, dar a trimis din careu în capul lui Bălgrădean și CFR - Hermannstadt s-a terminat 1-1.

De partea cealaltă, Hermannstadt este neînvinsă în primele două runde, după remizele cu Dinamo (1-1) și Academica Clinceni (2-2).

Înaintea partidei, Dan Petrescu l-a lăudat pe Ruben Albes, spunând că antrenorul spaniol de la Hermannstadt a schimbat fața echipei de la numirea sa în funcție.

"Sunt ceva probleme în continuare, nu avem toţi jucătorii refăcuţi, Ciprian Deac nu va juca, Chipciu, la fel. Ceva probleme de lot sunt, şi la jucători importanţi. De când a venit antrenor nou s-a văzut o schimbare la Hermannstadt, arată foarte bine.

Se vede mâna antrenorului, va fi un meci foarte, foarte greu. De ce să nu poată să se bată pentru play-off? Toate echipele ar trebui să aibă acest obiectiv la început de campionat şi cred că şi ei au acest obiectiv", a spus Dan Petrescu.

LIVE VIDEO CFR Cluj - Hermannstadt, de la 21:30, pe Digi Sport 1. Ruben Albes: "Întâlnim o echipă magnifică"

De asemenea, Ruben Albes a lăudat adversarul, spunând că duelul cu campioana României va fi cel mai dificil din acest sezon.

"Probabil va fi cea mai dificilă partidă din acest sezon. Nu doar pentru ca întâlnim o echipă magnifică, cum este CFR Cluj, dar şi pentru că jucam în deplasare. Dar şi noi mergem acolo cu o mentalitate puternică.

Vom încerca să ne întoarcem cu puncte din această deplasare. Acum arătăm ceva mai bine faţă de primele două etape. Sperăm să luam cele mai bune decizii înainte de startul următorului meci", a declarat Ruben Albes.

Pentru această confruntare, Ruben Albes nu va putea conta pe Stanley Elbers, David Mayoral şi Bright Addae, fotbalişti transferaţi recent la echipă.

Vor reveni, în schimb, căpitanul Ousmane Viera, refăcut după o accidentare, şi fundaşul stânga Raul Opruţ, care a fost integralist în ultimul meci oficial disputat de naţionala U21. De asemenea, Goran Karanovic, noul atacant al sibienilor, se va afla pe foaia de joc.

• 90+4 fr2

Final de meci!

• 90+2 oc oc

Ocazie mare pentru Hermannstadt! Fortes putea da lovitura pe final, dar trage în capul lui Bălgrădean.

• 88 s s

Iese Hoban, intră Bordeianu.

• 88 s s

Rondon iese și este înlocuit de Burcă.

• 80 oc oc

Vinicius putea reuși ”dubla” din corner, dar trimite cu capul pe lângă poartă.

• 74 s s

Debeljuh este înlocuit de Omrani.

• 71 oc oc

Păun trage din afara careului, dar Cristiano Figueiredo se întinde și respinge.

• 66 g g

GOOOL CFR Cluj! Păun centrează din corner, Vinicius este scăpat din marcaj de Viera, reia cu capul și îl învinge pe Figueiredo.

• 66 oc oc

Cestor primește o centrare de pe partea stângă, reia cu capul, dar Figueiredo respinge în corner.