Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
2 - 5
Academica Clinceni Academica Clinceni
Du 01.12.2019 16:00

Chindia Târgoviște - Academica Clinceni 2-5. Spectacol de zile mari între cele două promovate. Merloi, hat-trick superb

01.12.2019, 17:55

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

În direct la Digi Sport, Chindia a deschis scorul după numai 3 minute de joc în partida cu Academica Clinceni, din etapa a 18-a, prin Cherchez. Buziuc a egalat la scurt timp, iar apoi Clinceniul a preluat conducerea, prin Merloi. Tânărul mijlocaș a reușit dubla 10 minute mai târziu, cu o execuție splendidă.

Chindia Târgoviște - Academica Clinceni 2-5. Chindia nu a mai câştigat de o lună şi trei săptămâni în Liga 1

Până la pauză, Rață a redus din diferență, însă Clinceniul a mai dat un gol imediar după pauză, prin același Merloi, care a reușit hat-trick-ul, iar Academica avea deja 4-2. Vojtul a avut o ocazie uriașă în minutul 63, însă nu a mai ratat ținta în minutul 70, iar Chindia Târgoviște - Academica Clinceni s-a terminat 2-5.

Chindia şi Academica Clinceni au promovat împreună în vară, iar acum au derby pentru menţinerea în Liga 1, la Ploiești.

Chindia nu a mai câştigat de o lună şi trei săptămâni în Liga 1, iar moralul echipei este afectat după înfrângerea cu CFR Cluj de etapa trecută, 0-4.

Viorel Moldovan speră ca jucătorii săi să se redreseze în derby-ul nou-promovatelor, cu Academica Clinceni.

"Este un joc pe care trebuie să-l câștigăm cu orice preț. Ne-am pregătit ca atare și altă variantă nu avem, decât obținerea celor trei puncte", a declarat antrenorul târgoviștenilor, Viorel Moldovan.

Chindia - Academica Clinceni va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 16:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

• 90+3 fr2

Final de meci. Chindia Târgoviște - Academica Clinceni se termină 2-5.

• 85 s s

Robert Ion intră în locul lui Vojtus.

• 74 s s

Dumitru intră în locul lui Merloi.

• 70 g g

GOOOOOOL Clinceni! Vojtus primește o pasă perfectă de la Buziuc și face 5-2.

• 69 s s

Burlacu intră în locul lui Cherchez.

• 63 oc oc

Ocazie Clinceni. Gabi Matei centrează de pe dreapta, iar Vojtus reia din careu, dar exact pe direcția portarului.

• 62 cg cg

Florea primește cartonaș galben.

• 55 s s

Achim intră în locul lui Deretti.

• 54 g g

GOOOOOOOL Clinceni. Buziuc intră în careu și centrează de pe stânga, Cebotaru trimite cu capul, din plonjon, portarul respinge în față, iar Merloi împinge mingea în plasă.

• 50 cg cg

Deretti primește cartonaș galben.

Neguț intră în locul lui Novac.

Începe repriza a doua.

Pauză.

• 41 g g

GOOOOOOL Chindia. Rață reduce din diferență cu un șut din apropierea punctului de la 11 metri.

• 39 g g

GOOOOOL Clinceni. Merloi face spectacol la Ploiești. Tânărul jucător a marcat un gol superb din interiorul careului de 16 metri.

• 29 g g

GOOOOOOL Clinceni. Merloi își aduce echipa în avantaj după ce driblează un fundaș advers și rămâne singur cu portarul gazdelor.

• 27 cg cg

Benga vede cartonașul galben.

• 21 cg cg

Șut vede cartonașul galben.

• 19 g g

GOOOOOL Clinceni. Buziuc înscrie cu un șut superb din interiorul careului de 16 metri, după o fază frumoasă a oaspeților.