Alexandru Bourceanu, în perioada în care juca la FCSB / Foto: Sport Pictures
A purtat banderola la FCSB, dar recunoaște că înainte era contra echipei
FOTBAL:GLORIA BUZAU-UTA ARAD, BARAJ SUPERLIGA SUPERBET (28.05.2023)
”Au mârâit!”. Mircea Rednic, în conflict cu jucătorii de la UTA la pauza meciului cu Voluntari
koltsov sabalenka
Dramă uriașă la Miami Open: Konstantin Koltsov, partenerul Arynei Sabalenka, a încetat din viață
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
1 - 0
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Sb 28.09.2019 20:30

Chindia - Astra 1-0. Gazdele se impun după ce au ratat ocazii uriașe. Arbitrul s-a răzgândit după ce a dat penalty

28.09.2019, 21:10

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Astra a început în forță meciul de pe terenul Chindiei, din etapa a 11-a, iar Tounkara și Ajayi au ratat în prima repriză. În partea secundă parcă a fost alt meci. Kitanov a respins șutul lui Rață, iar Budescu a fost blocat de Bic în momentul șutului.

Chindia - Astra 1-0. Arbitrul s-a răzgândit după ce a acordat un penalty

Apoi, Florea l-a întins pe Kitanov, însă în minutul 66 a avut loc cea mai controversată fază a meciului. Arbitrul a acordat inițial penalty pentru Chindia, pentru henț, dar apoi s-a răzgândit și reluările i-au dat dreptate.

Chindia s-a aruncat în atac și a avut o bară, la execuția surprinzătoare a lui Dumiter, însă în cele din urmă a dat lovitura în minutul 83, prin șutul deviat al lui Vadim Rață.

Chindia şi Astra vin după victorii în campionat înaintea meciului direct din această seară, de la Ploieşti.

Târgoviştenii au obţinut al doilea succes stagional la Botoşani, 3-0, în timp ce giurgiuvenii au învins Dinamo, scor 3-2.

Chindia - Astra. Budescu e titular la giurgiuveni

Chindia a fost însă eliminată din Cupa României de FC Hermannstadt, scor 0-1, în timp ce Astra a trecut de Flacăra Horezu, 2-0, şi a ajuns la patru meciuri consecutive fără înfrângere, în toate competiţiile.

Chindia - Astra va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 19:30. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

• 90+4 fr2

Final de meci. Chindia se impune la limită, scor 1-0, în fața Astrei.

• 83 g g

GOOOOOL Chindia! Martac centrează din dreapta, Tamaș respinge până la Vadim Rață, care înscrie cu un șut deviat cu spatele de Simion.

• 74 s s

Ivancic intră în locul lui Neguț.

• 71 s s

David Bruno intră în locul lui Tounkara.

• 71 oc oc

Ocazie Chindia. Florea driblează, șutează în blocajul lui Radunovic, mingea sare la Neguț, care trage, dar balonul trece la o palmă de bară.

• 70 oc oc

Bară Chindia. Dumiter se lansează într-o cursă spre poartă, intră în careu și șutează din unghi, dar nimerește bara.

• 66 fm fm

Fază discutabilă în careul Astrei. Dumiter șutează, Graur scoate de pe linia porții, mingea ajunge la Dumitrașcu, care trage în Simion, iar arbitrul acordă inițial penalty. Ulterior, după ce se consultă cu asistentul, revine asupra deciziei. Pe reluare se vede că mingea l-a lovit pe Simion în picior, nu în mână. Așadar, Andrei Chivulete a avut dreptate că a întors decizia.

• 61 oc oc

Ocazie Chindia. Dandea îi pasează direct la adversarul său, Florea, care șutează din afara careului, dar Kitanov se întinde și respinge.

• 55 oc oc

Ocazie Astra. Radunovic centrează pentru Budescu, care ratează preluarea din careu și Ovidiu Bic a apucat să-i sufle mingea în ultimul moment.

• 53 cg cg

Tamaș primește cartonaș galben.

• 47 oc oc

Ocazie Chindia. Dumiter șutează din afara careului, Tamaș respinge până la Vadim Rață, care trage tare, dar Kitanov deviază peste transversală.

Începe repriza a doua.

La pauză, Chindia și Astra sunt la egalitate, 0-0.

• 45 oc oc

Ocazie Astra. Tounkara îi pasează lui Ajayi, care trage din careu, cu latul, dar șutul e slab, cu toate că avea toată poarta în față și chiar putea să-i paseze lui Crepulja.

• 36 oc oc

Ocazie Astra. Budescu execută o lovitură liberă de pe partea dreaptă, dar Aioani iese la timp și boxează din fața jucătorilor Astrei.

• 33 cg cg

Ajayi primește cartonaș galben.

• 28 s s

Stahl e înlocuit cu Ajayi.

• 17 fm fm

Leca trimite înapoi la portarul Aioani, care nu se sperie de pressingul lui Budescu și reușește un super dribling în fața celui mai în formă jucător al Astrei.

• 15 oc oc

Ocazie Astra. Tounkara trage din centrul careului, dar Vadim Rață se aruncă în fața mingii și blochează șutul în ultima clipă, cu prețul unei accidentări ușoare.

Începe meciul. Chindia are lovitura de start.