hagi-farul-cfr
Live Video&Text Farul - CFR Cluj 0-0, ACUM, Digi Sport 1. Cu o victorie, trupa lui Hagi urcă pe locul 2
Sb 17.10.2020 15:00

Chindia Târgoviște - Gaz Metan Mediaș 1-0 | Dâmbovițenii au evoluat ultimele 30 de minute în 10! Mediaș, la pământ

17.10.2020, 15:55

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Chindia Târgoviște s-a impus în fața celor de la Gaz Metan Mediaș, scor 1-0, după un meci care s-a activat abia după pauză.

Elevii lui Emil Săndoi au marcat repede după pauză, au mai avut o șansă uriașă de a se desprinde, după care și-au făcut singuri viața grea din momentul în care Dumitrașcu a fost eliminat, pentru un fault grosolan.

Chindia Târgoviște - Gaz Metan Mediaș 1-0 | Emoții pe final de meci

După primele 45 de minute în care s-a înregistrat câte o ocazie la fiecare poartă, partida s-a animat în partea a doua. Golul marcat de Daniel Florea, minutul 47, după o mare gafă a lui Matias care i-a dat o pasă practic lui Neguț, i-a ajutat pe dâmbovițeni să fie mult mai lucizi la finalizare.

Peste doar trei minute, 50, Popa i-a pasat ideal lui Yameogo și acesta a ratat incredibil. Se juca într-o singură direcție, numai că intrarea criminală a lui Dumitrașcu asupra lui Chamed, din minutul 57, a fost sancționată cu roșu și Chindia a pierdut din elan.

Medieșenii au încercat să revină în joc și au avut o mare oportunitate. Matias ar fi putut să-și repare greșeala, numai că lovitura sa de cap a fost scoasă în corner de Aioani.

S-a terminat 1-0 pentru Chindia, care se află acum într-o zonă liniștită a clasamentului, în timp ce la Mediaș criza se acutizează.

VIDEO cu rezumatul partidei Chindia - Gaz Metan 1-0

Ambele formații se află în partea inferioară a clasamentul din Liga 1. În ultima etapă, Chindia a obținut o victorie importantă, pe terenul lui FC Botoșani, scor 2-0, care a adus-o pe locul 9, cu 8 puncte.

LIVE VIDEO Chindia Târgoviște - Gaz Metan, de la 14:00, pe Digi Sport 1

De partea cealaltă, Gaz Metan Mediaș nu a mai câștigat în ultimele trei etape și a rămas pe locul 11, cu 7 puncte.

Înaintea partidei de la Ploiești, Chindia a anunțat cinci cazuri de COVID-19 în cadrul lotului, trei dintre testele pozitive aparținându-le unor jucători de la prima echipă.

"Atmosfera este bună, dar suntem puţin îngrijoraţi. Am avut trei rezultate pozitive la rând, dacă punem la socoteală şi amicalul cu Clinceni, dar a apărut din nou problema cu infectările cu COVID-19, care ne dă puţin peste cap. Am fi vrut să avem tot lotul la dispoziţie.

Am mai avut parte de momente de genul acesta şi le-am gestionat bine. Va fi un meci dificil mâine, dar sperăm să obţinem un rezultat pozitiv", a spus Emil Săndoi, antrenorul Chindiei, înainte de meci.

Jorge Costa, înainte de Chindia - Gaz Metan: "Acesta este singurul meu gând, cele trei puncte"

De partea cealaltă, Jorge Costa, cel care a preluat-o recent pe Gaz Metan de la Dusan Uhrin, a evidențiat nevoia de puncte a echipei sale, care este departe de forma arătată anul trecut.

"Toate partidele sunt importante, însă în situaţia în care suntem noi acum putem spune că următoarea este foarte importantă. Întâlnim o echipă care are mai multe puncte decât noi. Însă noi trebuie să ne facem treaba, trebuie să începem să strângem puncte. Şi ca să fiu sincer, cred că ne vom întoarce cu toate cele trei puncte.

Lucrăm din greu, lucrăm bine, cred în munca mea şi în jucători. Aşadar cu o muncă bine făcută ne vom întoarce acasă cu o victorie. Acesta este singurul meu gând, cele trei puncte. Avem nevoie de ele şi vom lupta până la sfârşit pentru a le obţine. Sunt sigur că vom face un joc bun, nu ştiu rezultatul final, dar noi vom lupta până la capăt pentru victorie", a afirmat tehnicianul portughez.

Chindia și Gaz Metan s-au mai întâlnit de doar două ori în Liga 1, ambele confruntări terminându-se la egalitate, în sezonul trecut, scor 2-2, respectiv 1-1.

• 77 oc oc

Ocazie Mediaș! Matias a reluat cu capul, cu pământul, dar Aioani a respins în corner.

• 66 s s

Schimbare Chindia! A ieșit Dinu, a intrat Negrea

• 61 s s

Schimbare Chindia! A ieșit Florea, a intrat Berisha

• 57 cr cr

CHINDIA A RĂMAS ÎN 10! Dumitrașu a fost eliminat pentru un fault asupra lui Chamed