”Te-au sunat Mihai Rotaru sau Adrian Mititelu?”. Adrian Mutu a dat replica pe loc
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
1 - 1
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Sb 09.11.2019 17:30

Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova 1-1. Gazdele, în 10 oameni timp de o oră, au fost în avantaj doar trei minute

09.11.2019, 18:59

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

La Ploiești, Universitatea Craiova a început meciul cu Chindia Târgoviște cu trei ocazii mari. Mai întâi, portarul Aioani a fost pe fază la șuturile lui Mihăilă, din minutele 3 și 4, iar apoi Bancu a lovit defectuos cu capul o minge pe care scria gol. După nici o jumătate de oră de joc, Chindia a rămas în 10 oameni, la eliminarea lui Ivancic, care l-a lovit cu cotul pe Bălașa. Andrei Ivan a ratat exasperant pe finalul primei reprize, iar Cicâldău nu a nimerit poarta din poziție centrală.

Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova 1-1 | Oltenii au egalat după numai 3 minute

Chindia a deschis scorul în minutul 61, după o schemă la lovitura liberă executată de Neciu și finalizată de Bic. Doar trei minute a ținut bucuria târgoviștenilor. Cicâldău a executat o lovitură liberă, iar mingea a fost deviată în poartă de Benga, care se afla în zid. Până la final, Neguț și-a încercat norocul cu un șut cu exteriorul, dar mingea a ocolit poarta, iar Chindia - Craiova s-a terminat 1-1.

Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova | Înainte de deplasarea la Ploiești, acolo unde evoluează echipa din Târgoviște, oltenii sunt pe val. Echipa lui Victor Pițurcă are opt goluri marcate în ultimele două meciuri. Patru au fost în Cupă, la Voluntari, și alte patru în derby-ul din campionat, cu Dinamo.

Degeaba am câștigat cu Dinamo dacă nu vom realiza același lucru cu Târgoviște, la Ploiești. Am avut discuții în sensul ăsta cu ei, sper să fi trecut peste euforia acelui joc, fiindcă nu înseamnă nimic, trebuie să fii constant”, a spus Victor Pițurcă înaintea meciului.

Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova | Moldovan vrea să producă surpriza

Oltenii nu vor avea însă o partidă ușoară cu echipa din Târgoviște. Viorel Moldovan nu și-a luat gândul de la play-off și speră să producă surpriza cu Universitatea Craiova.

Eu încă mai visez la play-off. Nu mă mulțumesc cu puțin. Trebuie să ieșim din zona de confort. Eu am încredere că putem obține un rezultat bun”, a spus și Viorel Moldovan.

Partida dintre Chindia Târgovişte și Universitatea Craiova se va disputa de la ora 17:30, la Ploiești, și va fi transmisă în direct pe Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro, pentru abonații RCS-RDS. Meciul va fi în format live video și text pe digisport.ro.

• 90+5

Final de meci. Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova 1-1.

• 89 s s

Novac intră în locul lui Neguț.

• 87 oc oc

Ocazie Chindia. Neguț trage cu exteriorul, de la marginea careului, dar mingea ocolește puțin cadrul porții.

• 64 g g

GOOOOOOL Craiova! Cicâldău execută o lovitură liberă, iar Benga deviază în propria poartă.

• 63 s s

Acka intră în locul lui Bălașa.

• 61 g g

GOOOOOOOL Chindia! După o schemă, Neciu execută o lovitură liberă și îl găsește nemarcat pe Ovidiu Bic, care trimite în poartă.