Football Federation press conference, Bucharest, Romania - 26 Apr 2023
Răzvan Burleanu a scos în față cifrele, după ce formatul Cupei României a fost criticat
428599942_375013858635729_1380334659624832462_n
Rapid a câștigat Cupa României la volei în fața rivalei de la CSA Steaua
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Dunărea Călăraşi Dunărea Călăraşi
1 - 2
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Mi 27.02.2019 17:00

Dunărea - Astra 1-2. Giurgiuvenii merg cu emoții în semifinale. Au luat golul în minutul 90. Călărași, gol anulat în minutul 93

27.02.2019, 19:00

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Astra este a doua echipă calificată în semifinalele Cupei României, după 2-1 cu Dunărea Călărași. Giurgiuvenii au deschis scorul după 4 minute de joc, prin Hambo, iar trei minute mai târziu, același finlandez a dublat avantajul.

Echipa lui Dan Alexa a redus din diferență în ultimul minut, după ce Alex Munteanu a executat pe joc o lovitură liberă de la 17 metri și l-a păcălit pe portarul Astrei. În minutul 90+3, Cristian Iancu a marcat pentru Dunărea, dar arbitrul a anulat golul, considerând fault în atac făcut de colegii săi, Mapuku și Ben Djemia, într-ul duel cu Belu Iordache.

iar Astra s-a impus cu 2-1 și s-a calificat în semifinale.

• 93 fr2

Final de meci. Astra se impune cu 2-1 și se califică în semifinalele Cupei României.

• 93 fm fm

Gol anulat al Dunării. Cristian Iancu marchează, însă arbitrul Cătălin Popa fluieră fault în atac, după ce a considerat că Mapuku și Ben Djemia l-au faultat în atac pe Belu Iordache.

• 90 g g

GOOOOL Dunărea! Vali Munteanu execută pe jos o lovitură liberă de la 17 metri și îl păcălește pe portarul Astrei.

• 86 cg cg

Butean primește cartonaș galben.

• 84 s s

Begue îi lasă locul lui Trușescu.

• 82 oc oc

Ocazie Astra. După un corner, Cestor trimite cu capul, dar Straton se întinde și evită golul.

• 75 s s

Cucu intră în locul lui Filip.

• 75 s s

Valentin Gheorghe intră în locul lui Silviu Balaure.

• 70 s s

Moise intră în locul lui Hambo.

• 63 s s

Hamidou Keyta e înlocuit cu Alex Munteanu.

• 61 cg cg

Hambo primește catonaș galben.

• 56 oc oc

Lovitura liberă Dunărea. Șutul lui Henderson e deviat ușor de portar peste transversală.

Începe repriza secundă.

La pauză, Astra o conduce pe Dunărea cu 2-0.

• 45 cg cg

Junior Mpia Mapuku primește cartonaș galben.

• 38 cg cg

Steliano Filip primește cartonaș galben.

• 34 oc oc

Ocazie mare a Dunării. Ianis Stoica scapă singur cu portarul, înceracă să strecoare mingea pe sub el, dar nu reușește să înscrie.

• 18 cg cg

Sîrghi primește cartonaș galben.

• 18 cg cg

• 7 g g

GOOOOOL Astra! Finlandezul Vahid Hambo reușește dubla în doar trei minute, după o fază trasă la indigo ca la primul gol, tot cu Begue a serviciu.

• 4 g g

GOOOOOL Astra! Incursiune pe dreapta a lui Begue, care pasează pentru Llullaku, iar acesta prelungește până la Hambo, care deschide scorul.