FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Foto Rana groaznică a lui Romario Benzar. Imaginea din interior vă poate afecta emoțional
Video&Foto Jucătorii lui FC Botoșani ”au plătit greu” victoria cu Dinamo. Ce ”cadouri” au primit din partea rivalilor
gigi becali
Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
Argeș Argeș
2 - 3
Botoşani Botoşani
Vi 21.08.2020 19:15

FC Argeș - FC Botoșani 2-3, în primul joc din noul sezon. Meci cu două supergoluri și emoții pe final pentru moldoveni

21.08.2020, 20:05

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Nou promovata FC Argeș a deschis "balul" în noul sezon din Liga 1, în meciul cu FC Botoșani.

Moldovenii au dominat total prima repriză și, după ocazia lui Ashkovski, au deschis scorul în minutul 9, prin puștiul Cîmpanu, care a marcat primul gol al noii stagiuni. A urmat șutul lui Dugandzic direct în brațele portarului, iar apoi același atacant croat a nimerit încheietura barelor.

FC Argeș - FC Botoșani 2-3. Piteștenii le-au dat emoții moldovenilor pe final

Ultima șansă a primei reprize le-a aparținut tot botoșănenilor și tot cu Dugandzic la finalizare. Partea a doua a început cu gol, iar cei care l-au reușit au fost moldovenii, după ce lovitura liberă a lui Rodriguez a fost deviată în poartă de Chindriș.

Argeșul nu s-a regăsit și a fost aproape să mai primească un gol în minutul 52, iar meciul s-a animat pe final, când Mihai Roman a făcut 3-0 și apoi a mai ratat o șansă. Câteva minute mai târziu argeșenii au primit penalty, iar Deac a redus diferența de la punctul cu var.

Echipa lui Ionuț Badea a mai marcat o dată în minutul 85, însă nu a reușit să egaleze, iar Argeș - Botoșani s-a terminat 2-3.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO Meciul FC Argeș - FC Botoșani, din prima etapă a noului sezon din Liga 1, poate fi urmărit de la ora 18:15, în direct pe Digi Sport 1 și pe aplicația Digi Online, pentru abonații RCS-RDS.

FC Argeș a obținut in extremis promovarea pe prima scenă a fotbalului românesc, în ultimele secunde ale play-off-ului Ligii a 2-a. Rapid a egalat-o pe Turris în minutul 90+7 și a trimis direct formația lui Ionuț Badea în Liga 1. Piteștenii au ocupat poziția secundă în clasamentul play-off-ului Ligii a 2-a și s-au întors după 11 ani în prima divizie.

FC Botoșani a ocupat locul 4 în Liga 1 la finalul sezonului precedent și a beneficiat de neacordarea licenței pentru cupele europene a Astrei pentru a juca în preliminariile UEFA Europa League. Moldovenii o vor întâlni în deplasare, pe 27 august, pe Ordabasy din Kazahstan.

LIVE VIDEO FC Argeș - FC Botoșani, ora 18:15, pe Digi Sport 1

FC Argeș s-a întărit înaintea startului noii stagiuni. Piteștenii au transferat câtiva jucători cu experiență în Liga 1, printre care: Georgian Honciu, atacantul Mediop Ndiaye (ambii de la Dunărea Călăraşi), fundaşul Gabi Matei (Academica Clinceni), mijlocaşul Gabriel Deac (Petrolul Ploieşti) şi portarul Alexandru Greab (Concordia Chiajna) și Derlis David Meza Colli (Petrolul).

Marius Croitoru și-a motivat jucătorii înaintea duelului cu FC Argeș declarând că echipa sa este net superioară adversarei de astăzi: "Suntem favoriţi, nici nu concep altfel. O echipă care joacă în UEFA cu o echipă nou promovată, e şi normal să fim favoriţi. Nu mă interesează adversarul, ci mă interesează ce fac băieţii mei. Cuvântul meu este atitudine, pentru că valoric Botoşaniul este net superior, dar nu este de ajuns şi atunci trebuie să ai atitudine, pentru că singurul lucru care face diferenţa este atitudinea".

LIVE VIDEO FC Argeș - FC Botoșani, ora 18:15, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• FC Argeș: Ducan - Matei, Deslandes, Leca, Mușat - Prepeliță, Șerban - Matiș, Năstăsie, Deac - Buhăescu
  • FC Botoșani: Pap - Haruț, Plămadă, Șeroni, Țigănașu - Cîmpanu, Rodriguez – Keyta, Florescu, Ofosu - Dugandzic
Argeș Argeș
  • 90+3 fr2

Final de meci. FC Argeș - FC Botoșani se termină 2-3.

• 90+1 cg cg

Șeroni primește cartonaș galben.

• 85 g g

GOOOOL Argeș! Năstăsie profită de o mingea care îi rămâne cu noroc și marchează superb cu un șut din prima.

• 79 gp gp

GOOOOL Argeș! Deac transformă cu emoții lovitura de pedeapsă.

• 78 p p

Penalty pentru Argeș. Mediop e faultat în careu de Jonathan Rodriguez.