FOTBAL:FC VOLUNTARI-GAZ METAN MEDIAS, LIGA 1 CASA PARIURILOR (24.08.2020)
Cel mai bun marcator străin din istoria SuperLigii a dezvăluit de ce nu a ajuns la FCSB sau Dinamo
iancu-sucu-colaj
Marian Iancu, propuneri surpriză pentru Dan Șucu. Cum ar arăta variantele ideale care ”pot salva” Rapidul
Gheorghe Hagi la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre Farul Constanta si CFR Cluj, cont�¢nd pentru Superl
Video Cum a reacționat Gheorghe Hagi, după ce Florinel Coman a dezvăluit că se sfătuiește cu el
Etapa 6 Superliga: Voluntari-FCU 1948 Craiova
Play-out
Argeș Argeș
1 - 1
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Du 17.01.2021 14:30

FC Argeș - Gaz Metan Mediaș 1-1. Fără Jorge Costa, oaspeții au smuls un punct după o gafă uriașă

17.01.2021, 16:00

• SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

FC Argeș și Gaz Metan Mediaș au remizat, scor 1-1, în primul meci al zilei din Liga 1, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și în format live text pe digisport.ro.

FC Argeș a început perfect meciul cu Gaz Metan Mediaș. Yuri a respins de pe linia porții șutul lui Ionuț Șerban din minutul 2, după care a venit golul. Alexander Maes a înscris cu o lovitură de cap, după un contraatac perfect și o centrare de calitate a lui Tofan. De un an nu mai marcase belgianul Maes, de când juca pentru Beerschot.

Gazdele de la FC Argeș au controlat partida pe toată durata reprizei, Gaz Metan nu a avut nicio ocazie. Ionuț Șerban a semnat ultima șansă a primei reprize, în minutul 44, când a șutat pe lângă poartă din lovitură liberă.

Gaz Metan Mediaș a început mai bine repriza secundă, iar în minutul 64 a picat și golul egalizator. Ronaldo Deaconu a centrat din lateral, portarul Greab a ieșit greșit, iar Ionuț Șerban a deviat decisiv în propria poartă.

S-a terminat 1-1, după ce Greab a avut o paradă salvatoare pe final.

În etapa următoare, FC Argeș merge la Arad pentru duelul cu UTA, în timp ce Gaz Metan va primi vizita celor de la Poli Iași.

FC Argeş şi Gaz Metan s-au mai întâlnit de cinci ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus piteştenii, un meci s-a terminat cu victoria medieşenilor, iar alte două partide s-au încheiat la egalitate. Prima confruntare a avut loc pe 12 august 2000, FC Argeş - Gaz Metan 2-1 (Cr. Albeanu, P. Codrea / Ctin. Hanc). Pe băncile celor două echipe s-au aflat Marian Bondrea, respectiv Jean Gavrilă.

LIVE VIDEO FC Argeș - Gaz Metan Mediaș, 14:30, Digi Sport 1

Cea mai recentă dispută directă din Liga 1: 28 august 2020, Gaz Metan - FC Argeş 2-0, goluri înscrise de Ondrej Baco şi Nicolao Dumitru Cardoso.

"De la început am spus că vreau să ne luptăm pentru primele șase locuri", a declarat antrenorul medieșenilor, fostul mare jucător de la FC Porto, Jorge Costa. Două victorii (1-0 CU Astra, 2-1 CU FC Voluntari), două remize (1-1 cu UTA, 2-2 cu FC Hermannstadt) şi patru înfrângeri este palmaresul înregistrat de FC Argeş pe teren propriu în acest sezon.

Ionuț Șerban, căpitanul formației FC Argeș, a vorbit despre meciul cu echipa lui Jorge Costa.

”Ne dorim foarte mult cele 3 puncte. Am făcut o partidă bună la Botoșani, din punct de vedere colectiv. Botoșaniul este o echipă bună a Ligii I și cred că este o victorie meritată în urma unui joc bun. Trebuie să legăm victorii pentru a ieși din zona în care ne aflăm acum. Ne așteaptă un meci greu, cu o echipă bună.

Sunt mai sus ca noi în clasament și trebuie să câștigăm neapărat. Ieri am obținut o victorie pentru moral și ne dorim să ținem aceeași linie. Am făcut un meci foarte bun. Toți ne-am mobilizat foarte bine, ne-am respectat pozițiile din teren și ce am discutat înainte de meci. Atuul nostru trebuie să fie grupul. Dacă vom fi uniți, va fi bine”.

Argeș Argeș
  • 90+3 final

Fluier final la Pitești! Meciul se termină la egalitate, scor 1-1

• 85 cg cg

Cartonaș galben pentru Deslandes.

• 81 oc oc

Năstăsie șutează din afara careului, dar mingea trece mult peste poarta adversă.

• 78 cg cg

Cartonaș galben pentru Yuri.

• 73 s s

Intră Nasser Chamed, iese Ricardo Valente.

• 73 s s

Intră Ionuț Năstăsie, iese Alexander Maes.

• 73 s s

Intră Antun Palic, iese Mediop Ndiaye.

• 63 ag ag

GOOOL Gaz Metan! Ionuț Șerban a deviat în propia poartă, după o ieșire greșită a portarului Greab.

Intră Paul Costea, iese Luis Nițu.

Intră Bryan Alceus, iese Loembet Pambou.

• 46 sr2 sr2

S-a reluat partida de la Pitești.

Pauză la Pitești! FC Argeș a dominat prima repriză și conduce la pauză, scor 1-0.

• 45 oc oc

Ocazie pentru FC Argeș. Ionuț Șerban a șutat pe lângă poartă din lovitură liberă.

• 21 oc oc

Ocazie pentru FC Argeș. Butean a fost păcălit de Dumitru în margine, iar Mușat a scăpat spre poarta adversă. Mediop nu a reușit să împingă în plasă centrarea lui Mușat.

• 12 s s

Intră Ze Manuel, iese Sergiu Ciocan.

• 8 g g

GOOOL FC Argeș! Alexander Maes deschide scorul cu o lovitură de cap din șase metri.

• 3 oc oc

Ocazie pentru FC Argeș. Ionuț Șerban a primit în interiorul careului, a șutat violent, dar Yuri a respins cu capul de pe linia porții.