Screenshot 2024-04-22 at 16.35.01
Video Exclusiv ”Atacantul de 20 de milioane de euro” a semnat cu Rapid, dar a ajuns la FCSB: ”Recunosc. 600.000 de euro”
Exclusiv ”E un fel de Nicolo Napoli”. Dan Petrescu, așteptat la CFR Cluj și de ce nu poate fi o variantă pentru Rapid
adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
Argeș Argeș
2 - 1
Politehnica Iași Politehnica Iași
Lu 08.03.2021 17:30

FC Argeș - Poli Iași 2-1. Malele s-a distrat cu ultima clasată și nou-promovata visează la play-off

08.03.2021, 19:15

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

FC Argeș a trecut fără mari emoții de Poli Iași în etapa cu numărul 26 din Liga 1, scor 2-1, în direct la Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

Gazdele au început perfect meciul din Trivale. Frăsinescu a comis un penalty în minutul 6, iar Malele a deschis scorul de la punctul cu var. Poli Iași a început mai bine repriza secundă, însă apoi a urmat o eroare la centrul terenului, care i-a permis lui Malele să scape pe contraatac. Elvețianul a înscris cu sânge rece pentru 2-0, spre disperarea lui Marian Rada.

Malele putea semna tripla în minutul 66, când a lovit bara transversală. Brănescu a salvat Poli Iași la două ocazii clare ale gazdelor și a păstrat proporțiile scorului. Duranovic a redus diferența în minutul 88, dar FC Argeș s-a impus în final, scor 2-1. Jocul lui Poli Iași a arătat deplorabil, iar în runda următoare moldovenii vor juca pe terenul CFR-ului.

FC Argeș a urcat pe locul 8 în urma acestui succes, cu 33 de puncte, la patru lungimi de locul 6, ocupat de Academica Clinceni. Poli Iași rămâne pe ultima poziție, cu 16 puncte, la șase lungimi de Hermannstadt. Pentru FC Argeș urmează un duel cu Dinamo.

VIDEO Rezumatul partidei FC Argeș - Poli Iași 2-1

Înfrângerea usturătoare din etapa precedentă, 0-5 cu CFR Cluj, i-a readus cu picioarele pe pământ pe piteșteni după 11 partide consecutive fără eșec. Cu toate acestea, o victorie astăzi ar propulsa-o pe FC Argeș la doar patru puncte de locurile de play-off. De partea cealaltă, situația lui Poli Iași este dezastruoasă.

LIVE VIDEO | FC Argeș - Poli Iași, ora 17:30, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

Gruparea din Copou este ultima în Liga 1, cu doar 16 puncte. În plus, Poli Iași este măcinată de scandalurile din cadrul clubului care par să nu se mai termine. Moldovenii au și cea mai slabă defensivă din campionat, cu 55 de goluri primite în 24 de jocuri.

În tur, cele două formații au încheiat la egalitate, scor 1-1. Poli Iași și FC Argeș s-au mai întâlnit în Cupa României, în 2017, când ieșenii au avut câștig de cauză, iar celelalte confruntări directe au avut loc în urmă cu mai bine de 10 ani, nemaifiind relevante.

• 88 g g

GOOOL Poli Iași! Uros Duranovic înscrie din fața porții și relansează jocul.

• 87 cg cg

Cartonaș galben pentru Francisc Cristea.

• 78 s s

Intră Francisc Cristea, iese Nikolaos Baxevanos.

• 77 cg cg

Cartonaș galben pentru Uros Duranovic.

• 74 s s

Intră Mediop Ndiaye, iese Cephas Malele.

• 66 oc oc

Bară! Malele a lovit bara transversală cu o execuție superbă.

• 65 oc oc

Ocazie pentru FC Argeș. Cristian Dumitru a șutat din voleu, dar Brănescu a intervenit salvator.

• 62 cg cg

Cartonaș galben pentru De Iriondo.

• 58 s s

Intră Robert Grecu, iese Stephan Drăghici.

• 53 cg cg

Cartonaș galben pentru Rafael Acosta.

• 47 g g

GOOOL FC Argeș! Malele reușește dubla.

Intră Rafael Acosta, iese Dylan Flores.

Intră Antonio Vega, iese Pablo Gaitan.

Intră Manuel De Iriondo, iese Cosmin Frăsinescu.

Pauză la Pitești.

• 45 cg cg

Cartonaș galben pentru Andreas Calcan.

• 45 oc oc

Ocazie pentru FC Argeș. Brănescu își salvează echipa la șutul lui Șerban.

• 43 cg cg

Cartonaș galben pentru Stephan Drăghici.

• 25 cg cg

Cartonaș galben pentru Cephas Malele.

• 13 cg cg

Cartonaș galben pentru Dylan Flores.

• 10 s s

Intră Floriano Vanzo, iese Antonio Stan.

• 7 gp gp

GOOOL FC Argeș! Cephas Malele ajunge la 9 goluri în acest sezon.

• 6 p p

Penalty pentru FC Argeș! Frăsinescu a comis un fault în careu, iar Malele va executa de la 11 metri.