Fotbalistii rapidisti Razvan Constantin Oaida, Sebastian Andrei Borza, Paul Alexandru Iacob,Phillipe Razvan Onea, Alexan
A fost ”Calul Troian”? Un ex-FCSB-ist, cel mai slab jucător al Rapidului din play-off
Laszlo Balint îi ”trage de urechi” pe jucători după Hermannstadt - Petrolul 2-0: ”Sunt chestii care puteau fi evitate!”
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (16.03.2024)
Live Video&Text Univ. Craiova - CFR Cluj 0-0, ACUM pe DGS 1. Meci decisiv pentru ardeleni: un eșec = OUT din lupta pentru locul 2
Etapa 6 Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj
Play-off
Botoşani Botoşani
2 - 2
Academica Clinceni Academica Clinceni
Vi 30.08.2019 19:00

FC Botoşani - Academica Clinceni 2-2! Moldovenii au condus cu 2-0, dar puteau pierde pe final

30.08.2019, 19:54

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

FC Botoșani a început ca din tun meciul cu Academica Clinceni. Țigănașu a deschis scorul în minutul 4. Moldovenii au continuat să atace în valuri. Ofusu a trecut pe lângă 2-0, după o acțiune personală. Atacantul german s-a răzbunat câteva minute mai târziu. A driblat portarul și a finalizat perfect dintr-un unghi închis.

FC Botoşani - Academica Clinceni 2-2! Ilfovenii au trimis în bară în ultimele minute

Academica s-a trezit pe finalul primei reprize. Buziuc a redus din handicap, după mai multe ratări la poarta lui Pap. Chiar înaintea pauzei, Vojtus l-a surprins pe goalkeeperul gazdelor cu un șut de la distanță.

În partea secundă, oamenii lui Croitoru n-au mai găsit drumul spre gol. Puteau să o facă ilfovenii, însă Vojtus a țintit bara. S-a terminat 2-2, iar Clinceni a bifat primul punct în deplasare în Liga 1.

Învinşi în premieră în acest sezon, 1-4 pe terenul lui CFR Cluj, Marius Croitoru și jucătorii de la FC Botoşani sunt gata să remedieze situația în meciul cu Academica Clinceni. Aflați pe loc de play-off, moldovenii tocmai l-au cedat pe Cătălin Golofca la CFR Cluj.

"Eu cred mai mult ca niciodată că aspirăm şi avem încredere că ajungem acolo. Când am vorbit, ultimul cuvânt l-a avut Marius Croitoru, nu eu", a declarat finanţatorul lui FC Botoşani, Valeriu Iftime.

FC Botoşani - Academica Clinceni (18:00, Digi Sport 1). Echipele probabile

FC Botoșani: Pap - Haruț, Miron, Chindriș, Holzmann - J. Rodriguez, Papa - Corban, Ongenda, Ofosu - Andronic.

Academica Clinceni: Vâlceanu - Al. Răuță, Chatziterzoglou, Patriche, P. Pârvulescu - Șut Cebotaru - Nsiah, Al. Popescu, L. Buș - Buziuc.

Arbitri: Andrei Antonie - Alexandru Cerei şi Marius Bobe.

FC Botoşani - Academica Clinceni va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 18:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

• 90+5 fr1 fr1

FINAL! FC Botoșani - Academica Clinceni 2-2

• 90+3 s s

CARTONAȘ GALBEN BOTOȘANI! ONGENDA a fost sancționat pentru un henț

• 86 oc oc

BARĂ CLINCENI! VOJTUS a reluat cu capul, cam de la 11 metri, după un corner de pe stânga, dar mingea a lovit stâlpul din dreapta porții lui Pap.

• 85 s s

ULTIMA SCHIMBARE BOTOȘANI! A ieșit Buș, a intrat DUMITRU

• 83 oc oc

DUBLĂ OCAZIE BOTOȘANI! Mai întâi, dintr-o deviere a lui Moussa, unul dintre jucătorii oaspeților a trimis razant peste transversală. Mai apoi, la faza imediat următoare, mingea a trecut prin fața liniei porții.

• 81 s s

ULTIMA SCHIMBARE BOTOȘANI! A ieșit Ashkovski, a intrat CÎMPANU

• 78 cg cg

CARTONAȘ GALBEN CLINCENI! ROBERT ION a fost sancționat perntru un fault

• 75 cg cg

CARTONAȘ GALBEN BOTOȘANI! PIERCE a fost sancționat pentru un fault asupra lui Dobrescu

• 70 oc oc

BOTOȘANI A CERUT PENALTY! Moussa a reluat cu capul, din interiorul careului, mingea l-a lovit pe Chatziterzoglu în umăr și gazdele au reclamat un henț

• 62 s s

A DOUA SCHIMBARE CLINCENI! A ieșit Popescu, a intrat ROBERT ION

• 59 s s

A DOUA SCHIMBARE BOTOȘANI! A ieșit Papa, a intrat PIERCE

PRIMA SCHIMBARE BOTOȘANI! A ieșit Răzvan Andronic, a intrat Sofiane Moussa.

• 45+3 fr1

PAUZĂ!

• 45+2 g g

GOOOOOL CLINCENI: 2-2, VOJTUS! Atacantul ilfovenilor a reușit să restabilească egalitatea cu un șut superb, în cross, de la marginea careului de 16 metri, lateral dreapta, după o pasă primită direct din aut.

• 44 fm fm

Vojtuș a reluat cu capul, din interiorul careului, la colțul lung, puțin pe lângă bară

• 36 g g

GOOOOOL CLINCENI: 2-1, BUZIUC! Atacantul ilfovenilor a marcat, din doi timpi, cu un șut din interiorul careului. Faza i-a aparținut lui Voituș, bine scăpat la limita ofsaidului, a intrat în careu a șutat, Pap a blocat, mingea i-a revenit după care i-a pasat lui Buziuc

• 30 s s

PRIMA SCHIMBARE CLINCENI! A ieșit Pîrvulescu, accidentat, a intrat RĂUȚĂ

• 26 g g

GOOOOOL FC BOTOȘANI: 2-0, OFOSU! Atacantul botoșănenilor, bine deschis la limita ofsaidului, a preluat excelent, a driblat portarul prin stânga, după care a marcat.

• 20 oc oc

GOL ANULAT FC BOTOȘANI! Andronic a marcat, dar se afla în ofsaid în momentul în care a primit pasa

• 13 oc

OCAZIE BOTOȘANI! Ongenda, complet nemarcat, a șutat fără preluare de la 11 metri, după o centrare dintr-un corner de pe stânga, dar Vâlceanu a reținut.

• 9 oc oc

OCAZIE BOTOȘANI! Ofosu a luat o fază pe cont propriu, a trecut, paralel cu linia de corner, de Pîrvulescu, după care a șutat pe colțul scurt, dar Vâlceanu a respins cu piciorul în corner.

• 4 g g

GOOOOOL FC BOTOȘANI: 1-0, ȚIGĂNAȘU! Fundașul stânga a marcar cu un șut la colțul lung, dintr-un unghi destul de greu, după o fază prelungită. Mingea a lovit bara din stânga porții, după care a intrat în plasă.